Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam  (Okunma Sayısı: 403 Kere Okundu.)
« : Kasım 18, 2011, 06:29:48 ÖS »

Yıldızım
*
Üye No : 31517
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2957
Mesaj Sayısı : 11.566
Karizma = 20130Yaz sonlarıydı. Havanın sıcaklığı artmıştı. Kuraklık ve sıcaklık Medinelileri bezdirmişti. Hurma toplama zamanıydı. Halk, yeni bir rahat nefes almak istiyordu ki, Resul-i Ekrem (s.a.v) kuzeydoğudan Bizanslılardan gelen tehlikenin tehdit edici olduğunu gösteren, korkunç bir haber üzerine müslümanlara, umumi seferberlik emri verdi. Meyvalar yeni olgunlaşmıştı ve havanın sıcaklığı, öldürücüdür.

Halk yeni bir kuraklık senesi geçirmiş şimdi, taze meyvalardan istifade etmek istiyordu. O kuraklık senesinden sonra meyvaları ve gölgeleri bırakmak ve o öldürücü sıcağın altında, Medine den Şam a kadar, uzun yolu önüne alıp gitmek, kolay bir iş değildi. Şimdi ortam, münafıkların bozgunculukları, için hazırlanmıştı fakat ne o sıcaklık ne kuraklık ne de münafıkların bozgunculukları hiç biri otuz bin kişilik bir ordunun, Bizanslardan gelmesi muhtemel olan saldıryı, karşışamak için hareket etmesine engel olamadı.

Çöl yolunu tuttular. Güneş başlarına ateş yağdırıyordu. Binek hayvanı ve erzak kafi değildi. Yiyecek azlığı ve şiddetli sıcak, düşmandan daha tehlikeli değildi. Bazı zayıf inançlılar yolun yarısında pişman oldular. Kab ibni Malik adında biri, ansızın döndü ve Medine yolunu tuttu. Ashab, Resul-i Ekrem (s.a.v) e Ya Resulullah ın, Kab ibni Malik döndü dediler. bırakın gitsin onu bir iyiliği dokunacaksa eğer, Allah onu hemen geri gönderecektir. Yoksa, Allah onun şerrinden, sizi rahat bıraksın buyurdu. Çok geçmedi ashab Ya Resulullah ın Meraretebni Rebi de döndü. dediler. Resul-i Ekrem (s.a.v) Onu da bırakın, bir iyiliği dokunacaksa, Allah hemen onu geri gönderecektir. Yoksa, Allah onun kötülüğünden, sizi rahat bıraksın buyurdu. Yine, çok geçmedi, ashab tekrar Ya Resulullah ın, Hilal ibni Ümeyye de döndü dediler. Resul-i Ekrem (s.a.v) iki kişi hakkında söylediği aynı cümleyi, tekrarladı.

Bu arada kafileyle birlikte gelen Ebuzer in devesi geride kaldı. Ebuzer kafileye ulaşmak için ne kadar çalışığ çabaladıysa da muvaffak olamadı. Ashab bir an geri dönünce Ebuzer i geride gördüler Ya Resulallah Ebuzer de döndü dediler. Resul-i Ekrem (s.a.v) yine soğukkanlılıkla Bırakın dönsün, onda bir hayır varsa, Allah onu size ilhak eder, yoksa eğer, sizi şerrinden, rahat bırakması, daha, iyidir dedi.

Ebuzer ne kadar çalıştıysa da kafileye ulaşması mümkün olmadı. Deveden indi, yükleri omuzuna aldı ve yayan yola koyuldu

Güneş şiddetle Ebuzer in başında parlıyordu. Susuzluktan soluyordu. Kendinden geçmişti, peygambere ulaşıp dostlarına kavuşmaktan başka, hedefi yoktu. Giderken gökyüzünün bir köşesinde, bir bulut gördü, Ebuzer de o bölgeye taraf yönünü çevirdi. Yağmur suyunun toplandığı bir taştan bir miktar su aldı. Sudan biraz tattı fakat hepsini içmekten çekindi. Çünkü hatırına, bu suyu yanında götürüp, peygambere ulaştırması geldi. Zira hazretin susamış olması ve içecek suyunun olamaması ihtimali aklına geldi. Suyu yanında getirdiği bir kırbaya döktü. Diğer yükleri de omuzuna yüklendi. Yanık ciğeriyle, yerdeki iniş çıkışları altına alıp geçti. Gözüne, uzaktan müslüman ordusunun karaltısı ilişti. Kalbi sevinçten çarptı ve süratini daha da arttırdı.

Karşı taraftan da, müslüman askerlerinden biri; kendilerine doğru gelen bir karaltı gördü. Resul-i Ekrem (s.a.v) e ya Resulullah ın, uzaktan, bize doğru bir adam geliyor dedi.

Resul-i Ekrem (s.a.v) -Ne güzel, Ebuzer ola.

Karaltı daha da yaklaştı. Biri yemin ederim ki Ebuzer, ta yaklaştı diye bağlardı.

Resul-i Ekrem (s.a.v) -Allah Ebuzer i bağışlasın, yalnız yaşayacak, yalnız ölecek ve yalnız haşr olacak.

Resul-i Ekrem (s.a.v) Ebuzer i karşıladı. Eşyasını sırtından aldı ve yere bıraktı. Ebuzer susuzluktan ve yorgunluktan halsiz, yere hığıldı.

Resul-i Ekrem (s.a.v) - Su getirin ve Ebuzer e verin, çünkü çok susamış.

Ebuzer yanımda su var.

- Yanında su vardı da, içmedin mi

- Evet, anam babam sana kurban olsun bir taşa rasladım. Bir taş aldım, gördüm ki üzerinde, tatlı ve soğuk bir su var. Biraz tattım, kendi kendime Ha bibim Resul-i Ekrem (s.a.v) ondan tatmadıkça, içmeyeceğim dedim.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam
« Posted on: Nisan 04, 2020, 04:17:08 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam e-book, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam programı, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam oyunları, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam e-kitap, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam download, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam hikayeleri, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam resimleri, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam haberleri, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam yükle, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam videosu, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam şarkı sözleri, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam msn, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam hileleri, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam scripti, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam filmi, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam ödevleri, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam yemek tarifleri, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam driverları, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam smf, Doğruların Öyküsü: Omuzunda Su Tulumu Olan Susamış Adam gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 414 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:25:04 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Bedevi Adam Ve Rasulullah
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 389 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:38:42 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Şamlı Adam Ve Hz.hüseyin
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 412 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:39:58 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Öğüt Isteyen Adam
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 355 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:42:02 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Yabancı Adam
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 417 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 06:22:00 ÖS
Gönderen : Yıldızım


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular