Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam  (Okunma Sayısı: 414 Kere Okundu.)
« : Kasım 18, 2011, 05:25:04 ÖS »

Yıldızım
*
Üye No : 31517
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2957
Mesaj Sayısı : 11.566
Karizma = 20130


Doğruların Öyküsü: Yardım İsteyen Adam

Meşakkat dolu geçmişini düşünüyordu. Ne kadar acı ve üzüntülü günlerini, geride bıraktığı hatırına geldi. O günlerde karısının ve masum çocuklarının rızkını hazırlayacak kadar gücü yoktu. Kendi kendine üç kez kulağını okşayan, ruhuna güç veren ve hayatının yolunu değiştiren, kısa fakat tek bir cümle ile fakirlikten ve düşkünlükten nasıl kurtulduğunu düşünüyordu.

O, Resul-i Ekrem (s. a.v.)in sahabesinden biriydi. Fakirlik ve yoksulluk ona galip gelmişti. Artık bıçak kemiğe dayandığı bir günde karısıyla müşavere edip durumunu Resul-i Ekrem e açıklayarak o hazretten mali yardım istemeye karar verdi.

Bu niyetle gitti. Fakat hacetini söylemeden önce Resul-i Ekrem in söylediği şu cümle kulağına geldi:

- Kim bizden yardım isterse ona yardım ederiz. Fakat bir kimse istiğna gösterip çalışırsa ve hacet elini hiç bir mahluka uzatmazsa Allah onu hiç kimseye muhtaç etmez.

O gün hiç bir şey söylemedi ve evine döndü. Tekrar evine, gölge salmış olan fakirliğin o korkunç hayali ile karşı karşıya geldi. Çaresiz ertesi gün aynı niyetle Resul-i Ekrem in meclisinde hazır oldu. O gün de Resul-i Ekrem den aynı cümleyi işitti.

- Kim bizden yardım isterse ona yardım ederiz. Fakat muhtaç olmayan bir kimse çalışır ve hacet elini hiç bir mahluka uzatmazsa Allah onu hiç kimseye muhtaç etmez.

Bu defa da hacetini söyleyemeden evine döndü. Kendisini aynı şekilde fakirliğin pençesinde zayıf, çaresiz ve güçsüz görünce üçüncü defa aynı niyetle Resul-i Ekrem (s.a.v) in meclisine gitti. Tekrar Resul-i Ekrem (s.a.v) in dudakları hareket etti ve gönüle kuvvet veren, ruhu tatmin eden cümleyi aynı ahenkle tekrar etti.

İşittiği aynı cümle, bu defa kalbini daha tatmin edici bir şekilde kendini hisettirdi. Kendi güçlüğünün anahtarının aynı cümlede olduğunu anladı. Dışarıya çıktığı zaman daha tatminkar adımlarla gidiyordu.

Kendi kendine düşünüyordu. Yardım için kulların arkasından gitmeyeceğim. Allah a dayanırım. Vücuduma emanet edilen kuvvet ve istidadımdan faydalanırım, ve Allah tan beni engellerden kurtarmasını, muhtaç olmayan bir duruma gelmemi, isterim.

Kendi kendine Elimden ne iş gelir diye düşündü. Hemen çöle giderek odun toplayıp getirmenin ve satmanın, yapabileceği bir iş olduğu aklına geldi. Emanet bir balta alarak çöle gitti. Odun topladı ve sattı. Kendi el emeğinin lezzetini tattı. Yavaş yavaş kazanmış olduğu parayla kendisine, balta, hayvan ve diğer iş aletlerini alınacaya kadar diğer günlerde de bu işe devam etti, Bu işi sermaye sahibi olana kadar sürdürdü.

Bir gün Resul-i Ekrem (s.a.v) ona geldi ve gülümseyerek:

- Kim bizden yardım isterse ona yardım ederiz, fakat bir kimse muhtaç olmamaya calışırsa, Allah onu hiç kimseye muhtaç etmez demedim mi buyurdu.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam
« Posted on: Nisan 03, 2020, 11:36:07 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam e-book, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam programı, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam oyunları, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam e-kitap, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam download, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam hikayeleri, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam resimleri, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam haberleri, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam yükle, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam videosu, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam şarkı sözleri, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam msn, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam hileleri, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam scripti, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam filmi, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam ödevleri, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam yemek tarifleri, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam driverları, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam smf, Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Doğruların Öyküsü: Imam Bakır (k.s.) Ve Hristiyan Adam
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 394 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:37:49 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Bedevi Adam Ve Rasulullah
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 389 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:38:42 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Şamlı Adam Ve Hz.hüseyin
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 412 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:39:58 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Öğüt Isteyen Adam
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 355 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:42:02 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 405 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 06:40:18 ÖS
Gönderen : Yıldızım


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular