Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam  (Okunma Sayısı: 405 Kere Okundu.)
« : Kasım 18, 2011, 06:40:18 ÖS »

Yıldızım
*
Üye No : 31517
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2957
Mesaj Sayısı : 11.566
Karizma = 20130


Hakikat ve ilmi arama sevdası Unvanı Basri´ye rahat vermiyordu. Mesafeler katetti ve islamiyetin yayılış merkezi fıkıh ve hadisçilerin toplandığı yer olan Medine ye geldi. Medine nin tanınmış fıkıh ve hadisçisi Malik Bin Enesin huzuruna çıktı.

Malikin huzurunda, her zaman olduğu gibi, Resul-i Ekrem (s.a.v) den hadis rivayet edilerek zapt ediliyordu. Unvani Basri de Malikin diğer öğrencileri arasına geçip el ele verip hadis cümlelerini zapt etmek ve onların senetlerini yani hadisleri rivayet eden kimselerin adlarını ezberlemek meşgul oldu. Belki böylelikle içindeki susuzluğu bastırabilirdi.

O sıralarda İmam Sadık (k.s) Medine de değildi. Hazret Medine ye döndükten bir müddet sonra Malik in öğrencileri arasında bulunan Basri imamın yanında öğrencilik yapmaya karar verdi. Fakat imam Basrı nın şevk ateşini daha da kuvvetlendirmek için ondan kaçındı, bir gün ona ´Ben meşguliyeti olan bir adamım, gece gündüz, saatlerim zikir ve diğer işlere geçiyor. Vaktimi alma ve rahatsız etme, yine de önceki gibi, Malik´in ders meclisine git. buyurdu.

Bu, açıkça bir rem cevabıydı. Ve balyoz gibi Basrinin beynine indi, kızdı ve kendi kendine; Eğer bende bir ışık, istidat ve kabiliyet görseydi, beni kendisinden uzaklaştırmazdı! dedi. Üzgün üzgün peygamberin mescidine girdi, selam verdi, sonra binlerce gam ve kederle evine döndü.

Ertesi gün evden çıktı ve doğruca peygamberin mescidine gitti. İki rekat namaz kıldı, Allah ın dergahına yüzünü çevirdi ve şöyle dedi: Ey Allahım sen bütün gönüllerin malikisin. Senden, Cafer İbni Muhammed (k.s)in bana şefkatli olmasını, beni onun iyiliğine kavuşturmanı, senin yolunu göstermek için, onun ilminden, beni de nasiplendirmeni istiyorum. Bu namaz ve duadan sonra hiç bir yere gitmeden doğruca evine döndü.

Saatten saate, İmam Sadık (k.s)a olan alaka ve sevgisinin arttığını hissediyordu. Ve aynı zamanda kendi terk edilmişliğinden çok rahatsız oluyordu. Evinin köşesinden haps olup, namaz farizasını eda etmekten başka, bir çare yoktu, bir taraftan imam ona artık beni rahatsız etme demişti. Diğer taraftanda içindeki istek ve aşk o kadar coşmuştu ki, kendisine tek matlub ve sevgiliden başka, birşey bulamıyordu. Üzüntü ve sıkıntısı daha da arttı. Takati son haddine geldi. Artık bundan fazla sabredemezdi. Ayakkabı ve elbisesini giyip İmamdın evine gitti. Hizmetçi geldi. Ne işin var diye sordu.

- Hiç, imama selam vermek istedim.

- İmam namazla meşgul, biraz sabret.

Uzun sürmedi ki hizmetçi geldi ve Bismillah, buyurunuz dedi.

Ünvan eve girdi gözü İmama ilişti ve selam verdi. İmam selama cevaben, bir duayla ona karşılık verdi. Sonra künyen ne diye sordu.

- Ebu Abdullah.

- Allah bu künyeni korusun ve başarına yardım etsin.

Bu duayı işitmek ona ferahlık ve sevinç verdi. Kendi kendine Bu mülakatta bu duadan başka nasibim olmasa da, bana kafidir dedi Sonra İmam Peki ne işin var Ne istiyorsun dedi.

- Allah tan, bana şefkatli olmanızı ve ilminizden faydalanmayı duamı, istedim Allah ın, sizin hakkınızdaki duamı, kabul edeceğinden ümitliyim

- Ey Ebu Abdullah, Allah tan marifet ve yakın istemek, gidip gelmekle, orada burada olmakla, şunun bunun yanına gitmekle elde edilmez. Başka birisi, bu ışığı sana veremez. Bu, dersle verilen bir ilim, değildir. Allah ın bir kulunu hidayet edeceği zaman, gönlüne erdem vereceği bir ışıktır. Eğer böyle bilgi ve ışık istiyorsan kulluk hakikatını ruhunun içinde ara ve kendinden bu ilmi, amel yoluyla iste, Allah tan iste, o senin gönlüne bırakır...


WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam
« Posted on: Nisan 03, 2020, 01:25:54 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam e-book, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam programı, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam oyunları, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam e-kitap, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam download, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam hikayeleri, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam resimleri, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam haberleri, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam yükle, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam videosu, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam şarkı sözleri, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam msn, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam hileleri, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam scripti, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam filmi, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam ödevleri, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam yemek tarifleri, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam driverları, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam smf, Doğruların Öyküsü: Marifet Ve Yakini Isteyen Adam gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Doğruların Öyküsü: Yardım Isteyen Adam
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 413 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:25:04 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Bedevi Adam Ve Rasulullah
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 388 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:38:42 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Şamlı Adam Ve Hz.hüseyin
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 412 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:39:58 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Öğüt Isteyen Adam
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 355 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:42:02 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Yabancı Adam
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 416 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 06:22:00 ÖS
Gönderen : Yıldızım


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular