Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak  (Okunma Sayısı: 475 Kere Okundu.)
« : Kasım 18, 2011, 06:25:10 ÖS »

Yıldızım
*
Üye No : 31517
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2957
Mesaj Sayısı : 11.566
Karizma = 20130


Abdülmelik bin Mervan, yirmi bir yıllık istibdat idaresinden sonra, hicri 86 yılında dünyadan göçtü. Ondan sonra oğlu Velid yerine geçti. Velid, halkın rahatsızlığını gidermek için, hilafet tezgahındaki gidişatta, halka gösterilen muamele ve tavır hakkında ıslahata başladı.

Özellikle müslümanların iki mukaddes şehrinden biri olan ve Peygamberin sahabelerinden hayatta kalanların, tabiinin, fıkıh ve hadis ehlinin merkezi olan Medine de, halkın rızasını celbe etmek için işe başladı. Bu yüzden, önce, eski Medine hakimi olan ve halkın, onun son derece düşmesini istediği, Abdülmelik in kayın biraderi, zalim, Hişam İbn-i Mahzuni yi işten attı. Hişam İbn-i İsmail, Medine ahalisine, hakaretle zulüm etmişti. Medine halkının hürmet ettiği, tanınmış hadisçi Sait bin Musayyib e biattan çekindiği için, altmış kırbaç vurdurmuş, kaba bir elbise giydirmiş ve bir deveye bindirerek Medine nin etrafında, defalarca dolaştırmıştı. Hişam, Hz Ali (r.a.) hanedanına ve özellikle Hz Ali (r.a.) hanedanının reisi ve en büyüğü olan, İmam Ali bin Hüseyin Zeynelabidin ( k.s) e başkalarından daha çok kötü davranmıştı.

Velid, Hişam ı azletti ve yerine halk arasında iyi niyet ve vicdanıyla tanınan, küçük amcasının oğlu, Ömer bin Adbülaziz i geçirtti. Ömer, halkın gönül düğümünü açmak için, Hişam İbn-i ismail i Mervan ı evinin önünde, göz altına almalarını ve Hişam dan kötülük görmüş veya işitmiş olan her kimsenin, gelip gönül yaralarını telafi etmelerini emretti. Halk grup grup geldiler. Hişam bin İsmail, diğerlerinden daha fazla Hz. Ali bin Hüseyin ve Hz. Ali (r.a.) hanedanından korkuyordu. Kendi kendine; imamın babalarına yapılan bütün zulum, küfür ve intikamın karşısında, Hz Ali bin Hüseyin (a.s)in alacağı intikamın, öldürmekten aşağı olmayacağını düşünüyordu.

Fakat öbür taraftan gelmekte olan İmam (k.s) Hz. Ali (r.a.) hanedan olanlar: Düşene tekme vurmak, zayıf düşmandan intikam almak, huyumuz değildir, aksine bizim ahlakımız; düşenlere yardım etmektir buyurdu. İmam, Aleviler olan kalabalık bir grupla, Hişam bin İsmail e doğru gelince, Hişam ın yüzünde renk kalmadı. Her an ölümünü bekliyordu. Fakat beklediğinin aksine İmam,(r.a.) bir Müslüman ın diğer bir Müslüman a selam verdiği gibi, Hişam a, Selamun aleykum dedi ve onunla merhabalaştı. Ona acıyarak; Benden yardım istersen hazırım buyurdu.

Bu olaydan sonra, Medine halkı ona sitem etmedi.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak
« Posted on: Nisan 02, 2020, 06:15:46 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak e-book, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak programı, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak oyunları, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak e-kitap, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak download, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak hikayeleri, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak resimleri, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak haberleri, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak yükle, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak videosu, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak şarkı sözleri, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak msn, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak hileleri, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak scripti, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak filmi, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak ödevleri, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak yemek tarifleri, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak driverları, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak smf, Doğruların Öyküsü: Düşene Tekme Vurmak gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Tekme Vurmak
T - U - Ü
[B]a[R]a[N] 1 655 Son Mesaj Eylül 16, 2010, 10:53:48 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Mina´da
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 457 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:45:41 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Karaborsa
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 482 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:56:40 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Bazanti
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 431 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 06:04:46 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Hz.ali Ve Asım
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 534 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 06:19:35 ÖS
Gönderen : Yıldızım


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular