Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Doğruların Öyküsü: Karaborsa  (Okunma Sayısı: 484 Kere Okundu.)
« : Kasım 18, 2011, 05:56:40 ÖS »

Yıldızım
*
Üye No : 31517
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2957
Mesaj Sayısı : 11.566
Karizma = 20130


Doğruların Öyküsü: Karaborsa

İmam Sadık (k.s) ailesinin masrafları artmıştı. İmam, çalışmak ve ticaret yapmak yoluyla, evin masraflarına, cevap vereceğini düşünüyordu. Bin dinar sermaye hazırladı ve Musadif isimli oğluna, şu bin dinarı al, Mısır a ticaret ve yolculuk yapmak için, hazırlan dedi.

Musadif o parayla, Mısır da tutulan mallar nevinden, bir miktar satın aldı ve aynı cins malları taşıyan tüccarlardan kurulu bir kervanla, Mısır a doğru hareket etti.

Mısır a yaklaştıkları zaman Mısır dan çıkmış başka bir tüccar kafilesiyle karşılaştılar. Vaziyeti birbirlerinden sordular. Konuşmalar arasında, son zamanlarda Musadif ve arkadaşlarının taşıdıkları mal, iyi pazar bulmuş ve az bulunan mallardan olmuştur. denildi. Mal sahipleri iyi talihlerinden çok memnun oldular. Tesadüfen o mallar, halkın ihtiyaç duyduğu şeylerdendi. Halk çaresizdi ve oradaki malları her ne kıymete oka olmaya mecburdu. Mal sahipleri bu haberi işitince sevindiler ve yüzde yüz kardan aşağı, mal satmamak için birbirleriyle anlaştılar.

Gittiler ve Mısır a girdiler. İstedikleri şey, öğrendikleri gibiydi. Birbirleriyle yaptıkları anlaşmaya göre karaborsa vücuda getirdiler ve malları kıymetlerinin iki mislinden aşağı satmadılar.

Musadif, net bin dinar karla Medine ye döndü. Memnun bir şekilde İmam Sadık (k.s) ın huzuruna gitti ve her birinde bin dinar bulunan iki keseyi İmamdın önüne bıraktı. İmam bunlar nedir dedi. Bu iki keseden, birisi bana verdiğiniz sermayedir, diğeri sermayeye eşit, elde edilen net kazançtır .

İmam, kar fazladır, söyle bakayım bu kadar fazla karı nasıl kazanabildiniz

- İş şöyle oldu: Mısır yakınında, ticaret mallarımız orada az olduğunu öğrendik. Yüzde yüz net kardan aşağı satmayacağımıza dair birbirimizle anlaştık.

- Sübhanallah!... Böyle yaptınız demek. Müslüman halk arasında karaborsa yapmak için sözleştiniz. Net kar asıl sermayeye eşit olmadan satmayınız diye anlaştınız. Hayır, böyle kazanç ve ticareti asla istemem.

İmam,sonra, iki keseden birini alarak bu benim sermayem dedi, diğerine dokunmadı ve benim onunla işim yok buyurdu.

O zaman Ey Musadif, kılıç savurmak, helal kazançtan kolaydır dedi.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.021


View Profile
Re: Doğruların Öyküsü: Karaborsa
« Posted on: Nisan 05, 2020, 08:17:16 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Doğruların Öyküsü: Karaborsa e-book, Doğruların Öyküsü: Karaborsa programı, Doğruların Öyküsü: Karaborsa oyunları, Doğruların Öyküsü: Karaborsa e-kitap, Doğruların Öyküsü: Karaborsa download, Doğruların Öyküsü: Karaborsa hikayeleri, Doğruların Öyküsü: Karaborsa resimleri, Doğruların Öyküsü: Karaborsa haberleri, Doğruların Öyküsü: Karaborsa yükle, Doğruların Öyküsü: Karaborsa videosu, Doğruların Öyküsü: Karaborsa şarkı sözleri, Doğruların Öyküsü: Karaborsa msn, Doğruların Öyküsü: Karaborsa hileleri, Doğruların Öyküsü: Karaborsa scripti, Doğruların Öyküsü: Karaborsa filmi, Doğruların Öyküsü: Karaborsa ödevleri, Doğruların Öyküsü: Karaborsa yemek tarifleri, Doğruların Öyküsü: Karaborsa driverları, Doğruların Öyküsü: Karaborsa smf, Doğruların Öyküsü: Karaborsa gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Doğruların Öyküsü: Kadı´nın Huzurunda
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 462 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:44:28 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Mina´da
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 457 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:45:41 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Yeni Müslüman
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 367 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:49:22 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Halifenin Sofrası
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 398 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:52:38 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Kafileden Geri Kalan Adam
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 520 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:58:29 ÖS
Gönderen : Yıldızım


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular