Duyurular
Yönetici kadromuz da olmak isteyenler Wm ve ya wm yardımcılarına mesaj atabilir Hadi bize katılın Gülmek :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler  (Okunma Sayısı: 439 Kere Okundu.)
« : Nisan 30, 2013, 01:03:49 ÖS »

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


kültür bitkileri - bitkilerde küflenme - kozalaklı bitkiler - bitkilerde toksik unsurlar
Kültive edilen ve doğal koşullarda yetişen kimi bitki türleri, toksik unsur olarak antivitaminik faktörleri içerirler. Antivitaminik faktörler, antinutrisyonel faktör olarak etkir ya da zehirlenmeye neden olabilirler. Atkuyruğu ve eğreltide B1 vitaminini inaktive eden bir enzim (thiaminase); soyada karoteni parçalayan lipoxidase; keten tohumunda da yine antivitaminik faktör olan D-proline bulunur. Kokulu yoncada bulunan orto-kumarinik asit, kimi koşullarda (küflenme gibi) dikumarole dönüşür. Dikumarol K vitamininin kompetitif inhibitörüdür. Küflü kokulu yoncayla beslenenlerde K vitamini yetmezliğine bağlı olarak hemorajik sendromla seyreden zehirlenme (melilot hastalığı) görülür.


Soya lipoksidaz Karoten
D vitamini
keten tohumu
Linum usitattissimum D-proline Piridoksin
At Kuyruğu
Equisetum arvense Tiyaminaz Tiyamin
Eğrelti
Piteridium aquilinum Tiyaminaz Tiyamin
Melilot
Melilotus officinalis (Ortokumarik asit) Dicoumarol K-vitamini

Protidler

Bazı bitkilerde toksik unsur olarak protein, polipeptit (ökse otunda viscotoxine zehirli bir mantarda amanit) ve amino asitler (normal protin yapıda değillerdir, fiğ'de diaminobütirik ve diaminopropiyonik asit gibi) bulunur. Hint yağı tohumlarında bulunan ricin ve yabancı akasyada bulunan robine protein yapıda bitkisel toksinlerdir. Çok zehirli olan bu fitotoksinler eritrositleri aglütine ederler.

Oleoresinler

Kozalaklılar ailesine ait bitkilerin çoğu, oleoresin salgılayan kanallara sahiptir. Reçine ve esans kanışımı olan oleoresinler, emeto-katartik etki; eliminasyonları sırasında da nefropati ve hematüri, gebe hayvanlarda da abort oluşturabilirler.Laktonlar (Düğün çiçeğigiller; protoanemonine) ile etilenik ve asetilenik (doymamış) alkoller (Maydanozgiller; inanthotoxine de bitkilerde bulunan diğer toksik özdeklerdir.


Bitkilerde Toksik Madde Düzeyini Etkileyen Faktörler

Bitkilerde toksik madde düzeyi, intrinsek faktörler ve çevre koşullarına bağlı olarak önemli ölçüde değişebilmektedir. Bu nedenle, kimi zaman literatür verilerle çelişen durumlarla karşılaşılabilir. Bu çelişki, bitkilerde toksik madde düzeyini değiştirebilen faktörler yanında hayvanlarla ilgili parametrelerden (sağlık, hayvan besleme ya da otlatma koşullan, paraziter enfektasyon, karaciğer ve böbrek fonksiyonları...) de kaynaklanır.

Bitkinin Vejetasyon Dönemi

Kimi bitki türleri, vejetasyonun ilk dönemlerinde çok toksiktir; toksisite vejetasyon ilerledikçe azalır ya da büyüme dönemi sonunda (Sorgum) ortadan kalkar. Bu nedenle sorgumun 60-70 cm yüksekliğe ulaştığı dönemde tüketilmesi önerilir.

Otsu bitkiler, çoğunlukla çiçeklenme döneminde maksimum toksisiteye ulaşır. Kimi bitki türlerinde ise, toksik madde büyüme dönemi sonunda maksimum düzeye ulaşır; bunlar çoğunlukla tohumları zehirli olan bitkilerdir. Turpgillerde glusinolat düzeyi çiçeklenme döneminde yoğunluk kazanır; tohumlarda da maksimum düzeye ulaşır. Genel olarak, ağaçların genç sürgünleri de eski dal ve yapraklara oranla daha toksiktir.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 221.732


View Profile
Re: Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler
« Posted on: Nisan 24, 2018, 01:43:35 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler e-book, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler programı, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler oyunları, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler e-kitap, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler download, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler hikayeleri, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler resimleri, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler haberleri, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler yükle, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler videosu, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler şarkı sözleri, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler msn, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler hileleri, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler scripti, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler filmi, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler ödevleri, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler yemek tarifleri, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler driverları, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler smf, Antivitaminik Faktörler - Zehirli Bitkiler gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Şiirlerimden Bin Zehirli
Şiir Köşesi
seyyah 0 435 Son Mesaj Temmuz 31, 2008, 01:45:56 ÖÖ
Gönderen : seyyah
Fotodinamik Ajanlar - Zehirli Bitkiler
Bitki Dünyası.
Asortik Hatun 0 372 Son Mesaj Nisan 30, 2013, 01:04:34 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Oksalik Asit Ve Tuzları - Zehirli Bitkiler
Bitki Dünyası.
Asortik Hatun 0 310 Son Mesaj Nisan 30, 2013, 01:05:18 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Tanenler - Zehirli Bitkiler
Bitki Dünyası.
Asortik Hatun 0 304 Son Mesaj Nisan 30, 2013, 01:06:56 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Zehirli Bitkiler
Bitki Dünyası.
Asortik Hatun 0 377 Son Mesaj Nisan 30, 2013, 01:07:45 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular