0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Sezeryan Doğum  (Okunma Sayısı: 1554 Kere Okundu.)
« : Şubat 23, 2012, 08:06:26 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Sezeryan ; Uterusa (rahim) yapılacak kesi ile bebeğin doğurtulması yöntemidir. Genel kabul gören endikasyonlar (gereklilikler) hastanın daha önce sezaryen doğum yapmış olması, eylem sırasında distozi (zor doğum) olması veya olacağının öngörülmesi (zorlu doğum), fetal durumun tatminkar olmaması (fetüsün sıkıntıda olabileceğini gösteren çeşitli bulgular) ve makat geliştir.

Her ne kadar bu endikasyonlar en çok kabul edilen sebepler olsa ve yapılan sezaryenlerin en büyük endikasyon gruplarını oluştursalar da her klinisyen tarafından kabul edilmeyebilirler. Örneğin, daha önce zorlu doğum dışında bir sebepden dolayı sezaryen doğum yapan bir kadın bir sonraki gebeliğinde yakın izlem altında normal doğum yapabilir ya da daha önce normal doğumu olan bir hastanın şimdi ki makat geliş gebeliğinde yakın izlemle normal doğum planlanabilir. Bunların dışında, çoğul gebeliklerde (özellikle önde gelen fetüs verteks (baş) olmayan bir geliş ise), küçük gebelik haftaların da, ablasyo plasenta veya plasenta previa (plasentanın uterustan ayrılması durumları) varlığında bebekte gelişim kısıtlılığı olan durumlarda sezeayen yöntemi normal doğuma tercih edilebilir.

Annenin normal doğum sırasında ıkınmasına tıbbi açıdan mani olabilecek bir medikal durumda da (örneğin aort anevrizması) sezaryen yapılabilir. Sezaryen operasyonu, yapılan Uterin kesiye göre çeşitli alt tiplere ayrılabilir. En sık kullanılan kesi Uterusun alt kısmına yapılan yatay kesidir ve sezaryen sonrası en az uterus rüptürü (parçalanması) riskine sahiptir. Ayrıca aşağı dikey kesi, klasik dikey kesi veya T-şekilli kesi yapılabilir. Klasik dikey ve T-şekilli keside rüptür şansı en fazladır. Eğer tıbbi açıdan bir sakınca yoksa Uterin kesi nasıl olursa olsun, karındaki kesî yataydır. (Pfannenstiel kesi)

Sezeryanda İstenmeyen sonuçlar(komplikasyonlar):

Mevcut mortalite ve morbiditeyi etkileyen en önemli faktör sezaryenin hangi nedenle yapılmış olduğudur. Daha önce sezaryen geçirdiği için sezaryen olan hastalar, ilk kez sezaryen olanlara göre artmış histerektomi (uterus çıkarılması) riski, mesane ve barsak zedelenmesi, puerperal (lohusalık) ateş ve yara yeri enfeskiyonuna maruz kalırlar. Ayrıca her hangi bir sebepden dolayı sezaryen olan hastalar normal yolla doğuranlara göre daha fazla uterin enfeksiyon, cerrahi enfeksiyon, doğum sonrası kanama kanama, üreme sistemi ve idrar yolu enfeksiyonu, kardiyopulmoner komplikas-yon, ve tromboemboli riskine sahiptirler. Bunun dışında ağızdan besin alımı normal doğumlara göre daha geçtir; hastanede yatış süresi daha uzundur, ağrı kesici ihtiyacı daha fazladır ve özellikle anne genel anestezi altında sezaryen olmuş ise doğumdan hemen sonra olması gereken anne – bebek iletişimi de daha ileri saatlere kalmaktadır.


WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.164


View Profile
Re: Sezeryan Doğum
« Posted on: Eylül 19, 2020, 03:27:25 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Sezeryan Doğum e-book, Sezeryan Doğum programı, Sezeryan Doğum oyunları, Sezeryan Doğum e-kitap, Sezeryan Doğum download, Sezeryan Doğum hikayeleri, Sezeryan Doğum resimleri, Sezeryan Doğum haberleri, Sezeryan Doğum yükle, Sezeryan Doğum videosu, Sezeryan Doğum şarkı sözleri, Sezeryan Doğum msn, Sezeryan Doğum hileleri, Sezeryan Doğum scripti, Sezeryan Doğum filmi, Sezeryan Doğum ödevleri, Sezeryan Doğum yemek tarifleri, Sezeryan Doğum driverları, Sezeryan Doğum smf, Sezeryan Doğum gsm
Yanıtla #1
« : Mayıs 21, 2012, 12:07:42 ÖS »
Avatar Yok

sedefzey
*
Üye No : 88606
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 21
Karizma = 0


anestezinin etkisi yüzünden sütün gelmesi bile bazen 2-3 gün sürebiliyor. Çocuk için de, anne için de çok zor bir durum sezeryan.
Yanıtla #2
« : Eylül 30, 2012, 04:54:13 ÖS »
Avatar Yok

loveis1Dxx
*
Üye No : 112871
Nerden : Çanakkale
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


çok zor bi durum olsa gerek
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Doğum =)
Komik Resimler
BluewateR 9 2544 Son Mesaj Mart 29, 2012, 10:27:14 ÖÖ
Gönderen : drglsm
Sezeryan Sonrası Egzersizleri
Kadınca
Asortik Hatun 0 601 Son Mesaj Ocak 01, 2013, 10:03:12 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Sezeryan Kaç Kere Yapılabilir?
Kadın Hastalıkları
Asortik Hatun 0 545 Son Mesaj Ocak 27, 2013, 05:10:46 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Sezeryan Doğum Sonrası Iyileşme
Gebelik ve Çocuk Bakımı
Asortik Hatun 0 346 Son Mesaj Şubat 08, 2013, 02:08:02 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Sezeryan Ameliyatla Doğum Yapmak
Gebelik ve Çocuk Bakımı
Asortik Hatun 0 382 Son Mesaj Şubat 08, 2013, 02:08:58 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular