Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler  (Okunma Sayısı: 438 Kere Okundu.)
« : Ocak 14, 2013, 01:25:16 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Regl döneminde kadınları etkileyen başlıca faktörler

Regl öncesi ve regl sırasında yaşanan sıkıntıları psikolojik faktörler de etkiliyor. Regl olduğunu ailesinden saklamayan ve bunu konuşabilen genç kızlar ileride daha mutlu ve sağlıklı genç kadınlar oluyorKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Serpil Özen, regl döneminde kadınları etkileyen başlıca faktörler hakkında merak edilen soruları yanıtladı...

Kadınlar her ay regl dönemi ile birlikte kan kaybetmenin vücutlarına zarar verebileceğini düşünüyor. Regl döneminde kan kaybı kadınları nasıl etkiliyor?
Her ay yaşadığımız kan kaybı bağışıklık sistemimizi güçlendirir, kan yapıcı organlarımızı sürekli uyararak aktif tutar. Bu da kadınları, erkeklerle kıyaslandığında, ani kan kayıplarına karşı daha dirençli kılar. Tüm bunlar doğurganlığı ve insan soyunun devamlılığını sağlamak içindir. Bu özelliğe sahip olmak her kadını mutlu etmelidir. Zaten bu dönemde kadınlarda mutluluk hormonu da artıyor. Doğurganlık yetisi, kadınları güçlü ve pozitif kılıyor. Regl döngüsü hem fiziksel, hem de ruhsal olarak kadınların kendilerini yenilemesini sağlıyor.

Türkiye'de, regl döneminin 'kirlenme' ile eş tutulması gibi yaygın bir inanış var. Sizce bu ifade günümüzde değişti mi?
Bu yönde ciddi bir değişimin olduğunu söyleyebiliriz. Bu alanda yapılan güncel bir araştırmanın sonuçlarından bahsederek bu soruyu yanıtlamak isterim. Orkid tarafından yapılan 'Özel Günler Araştırması'nın sonuçları; genç kadın ve kızların, regl dönemine ait eski düşünce kalıplarını kırdığını ortaya koyuyor.

GECİKİNCE ENDİŞELENİYORLAR
Artık regl dönemi, doğal bir süreç olarak kabul ediliyor mu?
Bu dönemin büyümenin ve sağlıklı olmanın bir göstergesi olduğu düşünülüyor. Hatta kızlar, ilkokuldan itibaren regl döneminin öncü belirtileri olan meme gelişimi ve tüylenmedeki artış gibi değişikliklerin, arkadaşlarına göre gecikmesinden endişelenebiliyorlar. Artık birçok anne de bu konuda daha bilinçli. Kızları ile daha rahat konuşabiliyorlar. Regl dönemini kızlarının gelişiminin bir parçası olarak görüyor ve herhangi bir sıkıntı hissettiklerinde bizzat kendileri çocuklarını doktora götürüyorlar. Günümüzde kadınlar regl olmanın, vücutlarının ve hormonlarının sağlık göstergesi olduğunu biliyor. Üstelik özel günlerde güzelleştiklerine inanıyorlar.

Regl döneminde genç kızlar, annelerinden ya da çevredeki diğer kadınların davranışlarından etkileniyor mu?
Genç kızlar kadınlığa geçişin göstergesi olan regl dönemlerinin başlangıcında; anne ve yakın çevrelerinden, okuldaki kız arkadaşlarının bu döneme bakışından kolayca etkilenerek bir davranış kalıbı oluşturuyorlar. Buradaki kritik nokta, doğru bilgilendirme... Kapalı toplumlarda yaşayan, bu doğal gelişimin bir parçası olan regl dönemini 'kötü, pis, kirlenme' olarak öğrenen genç kızlar; hem regl dönemlerini, hem de evlilikteki cinsel yaşamlarını çeşitli sorunlar ve korkularla boğuşarak geçiriyor.

AKTİVİTELER ERTELENMİYOR
Bu dönemde bazı kadınların 'gerginim, mutsuzum' gibi yakınmaları oluyor. Bu yakınmalar hormonlarla mı, yoksa kadınların bu döneme yüklediği anlamlarla mı ilişkili?
Bu tip yakınmalar her kadında görülmez. Bu şikâyetleri daha çok 'Regl Öncesi Sendrom' dediğimiz durumu olan genç kadınlarda görüyoruz. Bu tür şikayeti olan kadınlarda, yumurtlamayla birlikte beyinde serotonin ve endorfin üretiminde aksamalar olur. Sonucunda da kişi kendini mutsuz, gergin ve ağrılı hisseder. Sağlıklı kadınlar, bu dönemlerini çok rahat ve mutlu bir şekilde geçirebiliyor. Aileden gelen yasaklar, utanma duygusu, hareket özgürlüğünün azalması ise kişinin kendini eve kapatıp, mutsuz hissetmesine yol açabiliyor. Ama artık kadınlarımız özel günlerini 'kötü' olarak algılamıyor ve eskiden ertelemek zorunda kaldıkları günlük aktivitelerini rahatça gerçekleştiriyorlar.

Regl dönemi hep olumsuzluklar getirmiyor, değil mi?
Tabii ki hayır. Örneğin özel günlerde kadınların metabolizması çok daha hızlı çalışıyor, bu dönemde vücut toksinlerin bir bölümünü dışarı attığı için kilo vermek daha kolay oluyor. Ayrıca bu dönemde artan östrojen hormonu, cildin daha parlak olmasını sağlar.

ANNELER KIZLARINA REGLİN AYIP OLMADIĞINI ANLATMALI
Regl döneminde kadınlar eşlerinden, erkek arkadaşlarından özel bir destek bekliyor mu?
Regl döneminde kadınların; arkadaşlarından, erkek arkadaşlarından, eşlerinden ilgi ve beğeni beklediği çok doğru bir saptamadır. Bir kadının tüm yaşamı boyunca 400-450 kez regl kanaması geçirdiğini, her ay vücudunun ve hormonlarının yeniden devamlı bir yenilenme ve yapılanma içinde olduğunu biliyoruz. Her ay yaşanan bu yenilenme kadınlarda ilgi ihtiyacı doğurabiliyor.

Ailelerin regl dönemine bakışında nasıl bir değişiklik var? Bu yaklaşım genç kızları nasıl etkiliyor?
Özel günlere yüklenen anlam; genç kızın içinde yaşadığı aile ve çevrede bu dönemin nasıl algılandığına bağlı olarak değişebilir. Ailede bu durum, 'kötü ve pis' bir şey, utanılıp, saklanılacak bir durum olarak kabul görüyorsa; genç kız ilk regl kanamasında ağlıyor, kendini kötü hissediyor. Aksine regl döneminin başlaması; 'çok özel bir an, kadınlığa atılan yeni bir adım, sağlıklı büyümenin ve doğurganlığın bir göstergesi' olarak diye anlatılması, kızların bu dönemi daha rahat yaşamalarını sağlıyor.

Ebeveynlere tavsiyeleriniz nelerdir?
Genç kızlığa adım atıldığı regl döneminde, özellikle annelerin rolü çok önemli. Her şeyden önce, anneler kızları ile konuşabilmeli. Kızlarına bunun utanılacak bir dönem olmadığını anlatabilmeliler. Çocuklar doğru bilgileri en yakınlarından alırlarsa; vücutlarında olan değişikliklerden utanmazlar, sağlıklı bir ruhsal ve cinsel gelişim yaşayıp, vücutları ve cinsel kimlikleri ile barışık olurlar. Annelere Tavsiye: Kızınıza, genç kızlıktan gurur duymayı öğretin!

TÜRKİYE'DE PEDİ ANNEDEN İSTİYORUZ
Regl sorunlarınızı arkadaşlarınızla rahatça konuşabilir misiniz?
- Türkiye: Yüzde 79 evet
- Polonya: Yüzde 80 evet
- Rusya: Yüzde 79 evet
- Mısır: Yüzde 28 evet

Hijyenik pedi rahatlıkla ilk kimden istersiniz?
- Türkiye: Anne
- Polonya: Herkes
- Rusya: Arkadaşlar - Mısır: Kız kardeş/abla

Regl olduğunuzu ilk kime söylerdiniz?
- Türkiye: Yüzde 24 erkek arkadaş/eş, yüzde 67 aile/arkadaş, yüzde 8 kimseye söylemem. Araştırmadaki diğer ülkelere göre Türkiye'deki kadınlar bu dönemde en duyarlı ve en talepkâr olanlar: Kendisine hoşgörülü, ilgi ve şefkatli davranılmasını bekliyorlar.

ARTIK KADINLARIN ÇOĞU BU ÖZEL GÜNLERİ RAHATÇA KONUŞABİLİYOR
Orkid tarafından Türkiye, Polonya, Rusya ve Mısır'daki kadınlar arasında gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre; özel günler artık Türk kadınları tarafından daha pozitif algılanıyor. Türkiye'de 12-25 yaş aralığındaki genç kızlar ve kadınlar arasında yapılan araştırma sonuçlarına göre;

Türkiye'de kadınların yüzde 77'si regl konusunda çevresiyle açıkça konuşabiliyor.

Kadınların yüzde 92'si bu dönemi içine kapanarak yaşamak yerine, regl olduklarını ailelerine, eşlerine, arkadaşlarına söylüyor ve yakınlarından biraz ilgi ve anlayış görmeyi açıkça talep edebiliyorlar.

Türkiye'de kadınların yüzde 63'ü bu dönemde oturup dinlenmek yerine; hayatlarını her zamanki gibi sürdürmeyi, aktif yaşamaya devam etmeyi ve kadın olmanın tadını her zaman çıkarmayı tercih ediyor.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler
« Posted on: Ocak 26, 2020, 06:06:46 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler e-book, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler programı, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler oyunları, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler e-kitap, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler download, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler hikayeleri, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler resimleri, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler haberleri, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler yükle, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler videosu, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler şarkı sözleri, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler msn, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler hileleri, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler scripti, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler filmi, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler ödevleri, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler yemek tarifleri, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler driverları, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler smf, Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Regl Döneminde Harika Görünmenin Yolları
Kadın Hastalıkları
kFi 2 794 Son Mesaj Ocak 30, 2013, 01:05:32 ÖS
Gönderen : ersan79
Basıncı Etkileyen Faktörler
Dersler
Asortik Hatun 4 9634 Son Mesaj Nisan 13, 2013, 05:05:43 ÖS
Gönderen : garuema
Fotosentez Hızını Etkileyen Faktörler
Biyoloji
-LoSS AnGeL- 5 11824 Son Mesaj Haziran 11, 2010, 10:46:03 ÖÖ
Gönderen : Dahlia*
Yerleşmeyi Etkileyen Faktörler
Coğrafya
Hephaestus 4 1617 Son Mesaj Temmuz 16, 2012, 11:08:31 ÖÖ
Gönderen : Liza
Süt Kalitesini Etkileyen Faktörler
Ziraat
Asortik Hatun 0 898 Son Mesaj Ocak 01, 2013, 11:26:34 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular