Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı  (Okunma Sayısı: 622 Kere Okundu.)
« : Nisan 04, 2016, 06:17:22 ÖS »
Avatar Yok

S.e.s
*
Üye No : 211911
Yaş : 28
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 269
Mesaj Sayısı : 670
Karizma = 1505


Kanser hastalığı tedavisi bazı yan etkilere sahip olsa da ağız bakımınızı ihmal etmemelisiniz. Ağız hijyenini ihmal etmeniz başka sorunlara da yol açabilir. Tedaviye başlamadan önce diş hekiminizi ziyaret etmenizde fayda var.

Kanser tedavi yöntemleri oldukça etkili ancak ağız da dahil olmak üzere bütün vücut üzerinde rahatsız edici hatta Ağrılı yan etkilere sebep olabilmektedir. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Kanser tedavisinin sebep olduğu bazı ağız problemleri, hastanın tedaviyi ertelemesine ya da durdurmasına neden olacak kadar acı verici olabilir. Ama bu yan etkilerin en aza indirilmesinde veya kontrol edilmesinde doktorunuz ve diş hekiminiz size yardımcı olabilir” diyor.

EN BÜYÜK PROBLEM AĞIZ KURULUĞU

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, kanser tedavisi gören hastaların ağız ve diş sağlıklarını nasıl koruyabilecekleri hakkında bilgi verdi:

Kemoterapi ve radyoterapinin, kanser türüne ve yoğunluğuna bağlı ağızda görülen yan etkileri olabilir. Bu yan etkiler farklı biçimlerde kendini gösterir:
- Genel olarak bağışıklık sistemi zayıflar.
- Ağız kuruluğu, tedavi süresince tükürük bezlerinden üretilen tükürüğün akışının azalması sonucu görülür.
- Tükürük miktarının azalması nedeniyle diş çürükleri hızlı bir şekilde oluşabilir ya da ilerleyebilir.
- Ağızdaki azalan tükürük miktarına bağlı ağızda, dişlerde ve dişetlerinde ağrı ya da yanma hissi olabilir.
- Yeme, konuşma ve yutkunmada problemler ortaya çıkabilir.
- Dişeti ile ilgili sorunlar meydana gelebilir.
Bütün bu yan etkileri kontrol edebilmek için ağız sağlığınızı ve dolayısıyla konforunuzu koruyabilmek amacıyla diş hekiminizin tavsiyelerinden yararlanabilirsiniz.

TEDAVİYE BAŞLAMADAN İKİ HAFTA ÖNCE DİŞ HEKİMİNİZİ ZİYARET EDİN

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, kanser tedavisine başlamadan önce ağız ve diş sağlığınız ile ilgili neler yapabileceğinizi şu sözlerle anlatıyor:

“Kemoterapi ve radyoterapiye başlamadan önce ağız ve dişlerin muayenesinin yapılması eğer bazı problemlere yatkınsanız bunların tespit edilmesi açısından yararlıdır. Diş hekimleri, hasta kanser tedavisine başlamadan en az 2 hafta önce tedavinin istenmeyen yan etkilerini azaltmak ya da kontrol altında tutmak için önerilerde bulunur. Eğer dişlerde çürük varsa ya da dişeti problemi yaşıyorsanız; bu hastalıkların önceden sabit bir duruma getirilmesi sağlanmalıdır. Muayeneden önce diş hekiminin kanserle ilgili sağlık durumunuz hakkında haberdar olması ve tıbbi hikayenizin güncel tutulması gerekmektedir. Diş hekiminiz; doktorunuzu, kanser tedavinizi ve kanserle ilgili görülen diğer belirtileri bilmek zorundadır. Tüm bu bilgiler diş hekiminize sizi nasıl tedavi edeceğini anlamasına, planlama yapmasına, doğru önerilerde bulunmasına ve doktorunuzu desteklemesine yardım eder.”

MACUNLAR RAHATSIZ EDİYORSA AĞZINIZI TUZLU SUYLA ÇALKALAYIN

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, kanser hastalarının ağız sağlıklarını nasıl koruyabilecekleri ile ilgili tüyolar da verdi:

“Eğer kanserseniz, sizin için en önemli şey günde en az 3 kez diş fırçalama ve en azından günde 2 kez diş ipi kullanarak ağız hijyeninizin düzenli ve eksiksiz olmasını sağlamaktır. Kemoterapi ve radyoterapi aldığınızda tükürük akışındaki yavaşlama nedeniyle ağız kuruluğu oluşacaktır. Diş çürüğü ve dişeti hastalıklarının gelişmesinde daha fazla riske sahip olursunuz. İşte bu da neden her öğünden sonra diş ipi kullanmanız gerektiğinin öncelikli sebebidir. Ayrıca diş fırçalarken yumuşak aromalı diş macunları kullanılmalıdır. Çünkü keskin tatlı ürünler ağız mukozasını irrite edebilir. Eğer diş macunu ağız mukozasını irrite ediyorsa, diş fırçaladıktan sonra ağız tuzlu suyla çalkalanmalıdır. Dişeti sorunlarından korunmak için anti bakteriyel gargaralar kullanılmalı ancak Alkol içeren türlerinden kaçınılmalıdır.”

KANAYAN BÖLGELERİ YUMUŞAK ŞEKİLDE TEMİZLEYİN

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Kemoterapi ve radyoterapi ağzımızdaki tükürük bezlerini etkileyebilir. Ağız kuruluğu, tükürük üretiminin azalmasının neden olduğu hoş olmayan bir histir. Bu durum çürük oluşumu riskini artırmanın yanında ağız içinde yanma ve ağrı hissi de başlatabilir” diyerek ağız kuruluğu durumunda yapılabilecekleri anlatıyor:

“Kanser hastasıysanız ve de ağız kuruluğundan şikayetçiyseniz; en azından günde 4 defa dişlerinizi fırçalamalı, en az 1 defa da diş ipi kullanmalısınız. Eğer diş etlerinizde kanayan alanlar ya da yara varsa, bu bölgelerin etrafını yumuşak şekilde temizlemelisiniz. Ayrıca dişlerinizi çürüklere karşı korumak için fluorid içeren diş macunu kullanmanız gerekmektedir. Günde birkaç defa ağzınızı karbonatlı ve tuzlu ılık suyla ardından da sadece suyla çalkalayabilirsiniz. Gargara yapmak için alkol içermediği takdirde diğer ağız gargaraları da kullanılabilir. Kanser tedavi görüyorsanız (bu radyoterapi ya da kemoterapi olabilir), tat alabilme duyunuz değişir ve daha önceden yediğiniz şeyleri tüketmekte zorlanabilirsiniz. Ama bu rahatsız edici zorluklara rağmen önemli olan doktorunuzun önerdiği diyeti devam ettirmektir”.

D VİTAMİNİ ALIN, ASİTLİ İÇECEKLERİ TÜKETMEYİN
 

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, kanser tedavisi gören ve tedavi sırasında sıklıkla mide bulantısı ve iştah kaybı yaşayabilen hastaların ağız ve diş sağlıkları açısından nasıl beslenmesi gerektiğini şöyle anlattı:

“Mideniz bulansa da önemli olan doğru miktarda besin ve kalori almaktır. Dikkate alınması gereken diğer bir şey de protein alımıdır. Aynı zamanda sebze ve meyve yiyerek yeterli vitamin alınması da gerekmektedir. Eğer ihtiyaç varsa ek vitaminlerle de destek sağlanmalıdır. Çene kemikleri dişleri desteklediğinden kemikler güçlü ve sağlıklı olduğunda dişler besinleri yeme ve çiğneme sırasında onları tutacak daha güçlü bir dayanağa sahip olur. Çoğu doktor kemik sağlığını korumak için D vitamini ve kalsiyum alınmasını önermektedir. Eğer osteoporoz gibi kemik hastalığınız varsa ilave vitaminlere ihtiyacınız olabilir. Kanser tedavisi boyunca sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Tütün, kanser teşhis edilmemiş olsa bile tüketilmemelidir. Asidik besinler ağız mukozasını irrite edebilir. Gazlı içecekler ve enerji içecekleri gibi asidik, yüksek şeker içeren içeceklerden kaçınılmalıdır. Greyfurt, portakal suyu ve domates suyu da doğal asidik besinler olduğundan tüketimi azaltılmalıdır.”

“Kitaplara verilen para
harcama değil, yatırımdır.”


  Ayıpsız dost arayan,dostsuz kalır.  Mevlana.  Zamanla anlıyorsun;sevdiğin adam aslında "Atom"bile değil.Pelin Güneş [/i]

  [/list]
  WeBCaNaVaRi Botu

  Bu Site Mükemmel :)

  *****

  Çevrimİçi Çevrimİçi

  Mesajlar: 314.020


  View Profile
  Re: Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı
  « Posted on: Mart 30, 2020, 09:39:19 ÖÖ »

   
        Üye Olunuz.!
  Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

  Giriş Yap.  Kayıt Ol.
  Anahtar Kelimeler: Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı e-book, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı programı, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı oyunları, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı e-kitap, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı download, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı hikayeleri, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı resimleri, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı haberleri, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı yükle, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı videosu, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı şarkı sözleri, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı msn, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı hileleri, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı scripti, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı filmi, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı ödevleri, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı yemek tarifleri, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı driverları, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı smf, Kanser Hastalarına Diş Macunu Uyarısı gsm
  Sayfa 1
  Yukarı Çık :)
  Gitmek istediğiniz yer:  


  Benzer Konular
  Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
  Parkinson Hastalarına Oruç Uyarısı
  Sağlık
  Furkan 0 583 Son Mesaj Eylül 01, 2008, 08:43:06 ÖS
  Gönderen : Furkan
  Parkinson Hastalarına Oruç Uyarısı
  Sağlık
  FeMoX 0 544 Son Mesaj Eylül 02, 2008, 03:40:48 ÖS
  Gönderen : FeMoX
  Diş Macunu Hakkında Hekim Uyarısı..
  Ağız ve Diş Sağlığı
  Asortik Hatun 0 460 Son Mesaj Ocak 08, 2013, 01:52:53 ÖÖ
  Gönderen : Asortik Hatun
  Kalp Hastalarına 'sıcak' Uyarısı
  Kalp ve Damar Hastalıkları
  Asortik Hatun 0 432 Son Mesaj Mart 05, 2013, 11:54:08 ÖS
  Gönderen : Asortik Hatun
  Karaciğer Hastalarına Et Uyarısı
  Sağlık
  sanane_61 0 391 Son Mesaj Ekim 17, 2013, 10:38:33 ÖS
  Gönderen : sanane_61


  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular