Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1 2
Konu: Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz  (Okunma Sayısı: 4900 Kere Okundu.)
« : Ocak 05, 2014, 01:22:23 ÖÖ »

sanane_61
*
Üye No : 99109
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 9901
Mesaj Sayısı : 13.434
Karizma = 40595


Korku ve kaygı zaman zaman birbirine karıştırılan iki kavramdır. Bunların dışında bir de fobiler vardır.

Korku; dışardan gelen tehlikeye karşı duyduğumuz duygusal tepkidir. Fobi de bir çeşit korkudur. Normalde korkulmayacak belli durum ve nesnelere karşı ortaya çıkan korkuya fobi diyoruz. Aslında korkumuzun olay ya da nesneyle orantılı olmadığını biliriz. Anlamsızlığına, gereksizliğine de inanırız. Ama korkumuzla baş edemez ve korktuğumuz durumla karşılaşınca, karşılaşma olasılığı olunca uzaklaşmaya çalışırız.

YARIŞMA SORULARI!

Fobilerin Latince isimleri kullanıldığı zaman biraz daha anlaşılmaz, ama sanki biraz daha önemli görülmektedir. Hatta, bu isimler bilmecelerin ve bilgi yarışmalarının değişmez sorularındandır. Agorafobi, sosyal fobi ve özgül fobiler olarak sınıflanabilirler. Bir başka açıdan baktığınızda, korkuyu oluşturan nesneleri temel aldığınızda ise nesnelere, duruma ve işlevlere karşı olan fobiler şeklinde sıralanabilirler. Nesnelere karşı olanların en tanınmışı köpek fobisidir. Duruma bağlı fobilerde ise, yükseklik korkusu aynı tanınmışlık düzeyine ulaşır.

ÜÇ ÇEŞİT FOBİ VAR

Agorafobi: Panik atağı ya da panik benzeri semptomların ortaya çıkacağı korkusuyla, bazı yerlerde ve durumlarda bulunmaktan kaçınmadır. Evde yalnız kalma, kalabalık bir ortama çıkma, köprüde, otobüste, trende olma gibi durumlardan kaçınılır.

Sosyal fobi: Kısaca göz önünde olma, yeni insanlarla tanışma, utanılacak duruma düşmek gibi durumları içerir. Sosyal fobi daha önce ayrıntılarıyla bu köşede ele alınmıştır.

Özgül fobiler: Özgül bir nesne ya da durumdan korkmaktır. Bu durumun varlığı kadar olabilme olasılığını beklemek de aşırı, anlamsız, belirgin ve sürekli bir korkuya dönebilir. Bu durumlarla karşılaşma ani başlayan bir kaygıya neden olur ki, bu durum bazen panik atağı şeklini alabilir. Erişkinler bu korkunun anlamsız olduğunu bilirken, çocuklar bu şekilde düşünmeyebilirler. En sık yapılan şey kaygı yaratacak bu durumdan kaçınmaya çalışmaktır. Kaçınamadığı zamanlarda buna katlanmak zorunda kalır.

NESNE YA DA OLAY

Fobi duyulan şey bir nesne olabileceği gibi, bir olay da olabilir. En tipik olan hayvanlara karşı duyulan fobilerdir. Hayvanlara duyulan fobiler genellikle çocuklukta başlar. Duruma bağlı olanlar ise fırtına, deprem gibi doğal olaylar olabileceği gibi, uçağa binmek, iğne yapılması gibi olaylar da olabilir. Kan görme, iğne yapılmasından korkma gibi fobiler genellikle aileseldir. Uçağa, otobüse binememe, köprüden geçememe, araba kullanma, kapalı yerde kalma gibi fobiler çocukluk ve gençlik dönemlerinde daha sık görülür. Bazen çocuklara özgü fobiler olabilir. Bunlardan en sık rastlananlar yüksek seslerden ve özel giysili kahramanlardan korkmaktır.

FOBİ NEDEN OLUR?

Fobilerin oluş nedenlerini açıklayan farklı görüşler vardır. Bazı durumlarda biri, bazen biri neden olarak saptanabilir. Kaygıya karşı bilinçaltımız savunmaya geçer. Bazen başka nedenlerle oluşan kaygılar, özellikle dile gelmesi zor olanlar, nesnelere ya da durumlara yönlendirilir. Çünkü nesnelerden ve durumlardan kaçınılabilir ve kaygıdan uzak durulabilir. Bazen fobi öğrenilmiş bir davranıştır. Fobi oluşan durum ya da nesneyle karşılaşmada olan acı, endişe verici bir olay fobinin kaynağını oluşturabilir. Küçükken bir hayvanla ilişkili yaşanmış bir olay, başka olay olmasa da fobiye dönebilir. Davranışçı terapiler bu durumda yararlı olur. Fobilerin oluşumunda kalıtımın ve bazı biyokimyasal değişimlerin de etkili olduğu bilinmektedir.

TEDAVİ EDİLİR Mİ?

Genellikle fobi tedavisine, korku kişinin yaşamını etkilemeye başladığı zaman başvurulur. Birçok insan yılandan korkar ve yılan fobisi vardır. Ama yılanla karşılaşma olasılığının düşük olduğu bir yerde insanlar bunun için tedavi ihtiyacı duymazlar. Ama devamlı köpek olan bir yerde yaşayacaksanız, işiniz gereği sık uçağa binmeniz gerekiyorsa, fırtına çıkacak korkusuyla sosyal ve iş yaşamınız engelleniyorsa tedavi aramaya başlarsınız. Tedavi için duruma göre yöntem seçilir. Sosyal fobilerin ve agorafobinin tedavisi ayrıdır. Özgül fobilerde ilaç tedavisi nadir kullanılır. Sistemik duyarsızlaştırma, üstüne gitme gibi davranışçı yöntemler kullanılabilir. Korkunun kaynağını bulmaya yönelik terapiler uygulanabilir. Yükseklik korkunuz, gökdelen camı silmeniz gerekmiyorsa sorun olmayabilir. Uçmuyorsanız; uçmak korkusuyla uğraşmayabilirsiniz. Ama sokağa çıkmak, köprüler geçmek, köpeklerle karşılaşmak günlük yaşamın bir parçasıdır. İşte yaşamınız engelleniyorsa, yardım isteme zamanı olabilir.


WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.169


View Profile
Re: Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz
« Posted on: Ağustos 05, 2020, 01:10:26 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz e-book, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz programı, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz oyunları, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz e-kitap, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz download, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz hikayeleri, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz resimleri, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz haberleri, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz yükle, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz videosu, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz şarkı sözleri, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz msn, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz hileleri, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz scripti, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz filmi, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz ödevleri, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz yemek tarifleri, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz driverları, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz smf, Fobiler Hakkında Bilmedikleriniz gsm
Yanıtla #1
« : Mayıs 03, 2014, 02:36:02 ÖS »
Avatar Yok

hayatsu
*
Üye No : 179468
Nerden : Ankara
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 174
Karizma = 0


bilgiler için teşekkürler
Yanıtla #2
« : Mayıs 05, 2014, 08:59:56 ÖS »
Avatar Yok

macerave
*
Üye No : 96059
Nerden : Bursa
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 6
Karizma = 0


Teşekkürler
Yanıtla #3
« : Haziran 14, 2014, 05:52:51 ÖS »
Avatar Yok

beyza.44
*
Üye No : 184115
Nerden : Konya
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 26
Karizma = 0


3 çeşit fobinin üçünden de var bende :/
Yanıtla #4
« : Haziran 25, 2014, 07:51:26 ÖS »
Avatar Yok

inatcibiriyim
*
Üye No : 185275
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 6
Karizma = 0


bilgiler için teşekkürler
Yanıtla #5
« : Temmuz 04, 2014, 01:00:36 ÖÖ »
Avatar Yok

ruzgarto
*
Üye No : 124945
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 27
Karizma = 0


Özellikle internet kullanımını abartan günde en az 5-6 saat kadar internette geçiren kişilerde (bu benim tespitimdir) sosyal fobiye yakalanma olasılığı çok yüksektir .
Yanıtla #6
« : Temmuz 25, 2014, 05:05:02 ÖS »

Petek Başar
*
Üye No : 149338
Nerden : Bursa
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 49
Karizma = 0


benim cidden hiçbir nesneye karşı fobim yok ama herhangi bir şeyden korktuğumu düşünmek bile tüylerimi diken diken edebiliyor Ağlıyorum.
Yanıtla #7
« : Eylül 07, 2014, 05:25:03 ÖS »
Avatar Yok

ayraç
*
Üye No : 164431
Nerden : Aydın
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 88
Karizma = 0


teşekkürler.
Yanıtla #8
« : Ekim 12, 2014, 10:58:19 ÖS »
Avatar Yok

celikkayaerdi
*
Üye No : 196215
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 8
Karizma = 0


Farkında olmadığım agorafobim olabilir ama kişisel olarak yenemediğim birşey yok. Paylaşım için teşekkürler.
Yanıtla #9
« : Ekim 13, 2014, 09:57:23 ÖÖ »
Avatar Yok

luckypisi
*
Üye No : 180526
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 11
Karizma = 0


Anneannemin yanımda vefatından sonra hastane bulamama gibi bir fobim vardı. Otobüste, minibüste vs yerde giderken gözüm hastaneleri arayıp ne kadar uzaklıkta hesabı yapardım. Tabi o sırada kalp krizi geçiriyor gibi hissederdim. Bir kaç sene boyunca bununla yaşadım. Sonra kendiliğinden geçti.
Sayfa 1 2
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Rap sözlügü bilmedikleriniz « 1 2 »
Rap Genel
mEkansIz_qEnc 14 2970 Son Mesaj Şubat 03, 2009, 07:23:52 ÖS
Gönderen : take-in
Anıtkabir Ile Ilgili Bilmedikleriniz...
Atatürk Köşesi
Asortik Hatun 6 2960 Son Mesaj Aralık 01, 2009, 11:18:09 ÖS
Gönderen : StyLeLife[Rap]
2. Dünya Savaşı Hakkında Bilmedikleriniz
Dünya Tarihi
Asortik Hatun 8 1862 Son Mesaj Kasım 22, 2014, 12:16:00 ÖÖ
Gönderen : Tubaberfin
Stres Hakkında Bilmedikleriniz
Kariyer ve Kişisel Gelişim
sanane_61 3 3654 Son Mesaj Ekim 12, 2014, 11:07:06 ÖS
Gönderen : celikkayaerdi
Kış Depresyonu Hakkında Bilmedikleriniz
Kariyer ve Kişisel Gelişim
sanane_61 2 2247 Son Mesaj Kasım 29, 2014, 11:11:21 ÖS
Gönderen : Lucette


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular