Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak  (Okunma Sayısı: 392 Kere Okundu.)
« : Kasım 18, 2011, 06:02:22 ÖS »

Yıldızım
*
Üye No : 31517
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2957
Mesaj Sayısı : 11.566
Karizma = 20130


Vilayet makamında bulunan Hişam bin Abdülmelik, Emevi hükümetinin kudretinin zirveye ulaştığı, ikinci asrın aylarından birinin, onuncu gününde, ne kadar telaş ettiyse Kabe yi tavaftan sonra Hacer ül Esved e ulaşıp elini ona sürmeyi başaramadı. Bütün halk, ihram elbisesi olan bir çeşit sade elbise giyinmişlerdi. Dillerinde de, Allah ın zikrinden tek bir söz vardı. Bir iş yapıyorlardı. Öyle temiz hislere boğulmuşlardı ki, Hişam ın dünyevi şahsiyetini ve içtimai makamını düşünemiyorlardı. Ona hürmetini koruyan, Şam dan beraberinde getirdiği şahısların, hac işinin manevi azameti ve yüceliği karşısında çaresiz kaldıkları göze batıyordu. Hişam ne ettiyse de Hacer ül Esved e ulaşıp, hac amellerine göre ona dokunmaya, izdiham nedeniyle kavuşmadı. Çaresiz döndü. Yüksek bir yerde onun için kürsü koydular. O kürsünün üstünden topluluğu seyretmeye başladı. Onunla beraber gelen Şamlılar, onu bırakıp izdihamı seyretmeye başladılar.

Bu arada,simasından takva ehli oluğu anlaşılan bir adam ortaya çıktı. Onun da herkes gibi sade bir elbisesinden başka bir şeyi yoktu. Allah a ibadet ve kulluk izleri yüzünde görünüyordu. Önce gidip Kabe yi tavaf etti sonra rahat kıyafetle ve mutmain adımlarıyla Haceraül Esved e geldi. Bütün bu izdihama rağmen topluluk onu görünce hemen yol verirdiler. Ve o, Hacerül Esved e yaklaştı. Vilayet makamında bulunan bir kimsenin, o heybet ve şanına rağmen, siyah taşa yaklaşamadığına karşılık bu manzarayı gören Şamlıların, gözleri karardı ve hayret ettiler.

Hişam ın yanında bulunanlardan biri bu şahıs kimdir diye sordu. Bu şahsın Ali ibni l-Hüseyn Zeyn ül abidin (k.s)olduğunu iyi bilen Hişam, tanımam azlıktan geldi ve tanımıyorum dedi. O zamanlar kılıcından kan damlayan Hişam ın korkusundan, kim onu tanıtabilirdi! Bu arada Farazdak diye tanınan, Human bin Galib adlı usta ve güçlü arap şairi, mesleği ve özel işi gereğince, herkesten daha çok Hişam a, hürmet ve saygısını, koruması gerekiyordu. Fakat vicdanı öyle tahrik oldu ve duyguları öylesine coştu ki, hemen fakat ben onu tanıyorum dedi ve sade bir tanıtmayla yetindi. Yüksek bir yerde durdu. O denizin dalgalandığı gibi, şair ruhunun heyacan dolu duygularıyla birlikte, fazla düşünmeden meydana getirdiği ve arap edebiyatının şahaserlerinden biri olan parlak bir kasideyi okudu. Şiirde şöyle dedi:

Bu kişi öyle bir kişidir ki Batha vadisinin bütün taşları bile onu tanır. Bu Kabe onu tanır. Haremin iç ve dışı da onu tanır. Bu oğul Allah ın kullarının en iyisidir. Budur o temiz meşhur dindar.

Sen onu tanımıyorum diyorsun bu ona bir zarar vermez. Senin onu tanımadığını farz etsek de Arap ve acem onu tanır.

Hişam, bu kaside ve bu beyanı işitince hışmı ve gazabından ateşlendi. Farazdak ın Beyt ülmal den aldığı aylığını kestirdi, ve Mekke yle Medine arasındaki Asfan da hapsettirdi. Fakat Farazdak akidesini göstermekteki cesareti neticesinde başına gelen bu olaya önem vermedi. Ne hakkının yenilip gelirinin kesilmesine önem verdi ne de zindana girmeyi. Aynı zamanda, zindanda Hişam ı hicv ve tenkid edici parlak şiirler inşa etmekten çekinmedi.

Ali ibni l-Hüseyin (k.s) Farazdak ın gelir yolları kapandığı için, zindana bir miktar para gönderdi. Farazdak onu kabul etmedi ve: Ben o kasideyi yalnız Allah a olan akide ve imanım için inşa ettim, onun karşılığında para almak istemiyorum dedi. Ali ibni l-Hüseyin (r.a.) parayı ikinci defa Farazdak a gönderdi ve ona Allah senin niyet ve maksadından haberdardır ve seni aynı niyetle mükafatlandıracaktır. Eğer bu yardımı kabul edersen ecrin ve ödülün Allah katında ziyan olmaz diye haber verdi ve Farazdak a o yardımı kabul etmesi için, yemin ettirdi. Farazdak da kabul etti.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak
« Posted on: Mart 29, 2020, 06:51:59 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak e-book, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak programı, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak oyunları, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak e-kitap, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak download, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak hikayeleri, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak resimleri, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak haberleri, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak yükle, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak videosu, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak şarkı sözleri, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak msn, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak hileleri, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak scripti, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak filmi, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak ödevleri, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak yemek tarifleri, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak driverları, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak smf, Doğruların Öyküsü: Hişam Ve Farazdak gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Hişam ve Farazdak
Dini Hikayeler
seyyah 2 689 Son Mesaj Haziran 28, 2008, 12:03:00 ÖÖ
Gönderen : By.CeZa
Doğruların Öyküsü: Halifenin Üzengisinde
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 488 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:35:01 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Bayram Namazı
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 403 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:42:49 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Mina´da
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 456 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:45:41 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Karaborsa
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 482 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:56:40 ÖS
Gönderen : Yıldızım


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular