0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çalışan Dinç Kalır  (Okunma Sayısı: 407 Kere Okundu.)
« : Mart 06, 2013, 12:01:13 ÖÖ »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Mütehassıslar “işsiz kalp”teki tehlikeye dikkat çekerler. Daima koltuklarda oturan büro işçilerinin, hareketli işte çalışanlara nispetle 55 yaşından evvel kalb krizi ile ölme ihtimalleri daha fazla olmaktadır. Hakikatte icra olunan meslek, bedenen ne kadar fazla çalışmayı mecbur kalıyorsa çalışma neticesinde ölüm tehlikesi de o kadar az olmaktadır. Acaba neden kalbi korumak için bedenen büyük bir faaliyet içinde bulunmak lazım geliyor?

Çünkü vücutta kan devr-i daimi hızlandırılmış oluyor; adalenin kuvveti, normal gerginliği gelişiyor; birçok arızaların sebebi olan pıhtı teşekkülü tehlikesi anlıyor. Bunun yanında “faal bir hale konulmuş” hızlandırılmış bir devr-i daim “yardımcı” damarların teşekkülünü kolaylaştırıyor. Bu da bazen esas sistemi ikileştirir. Bir yolda tıkanıklık oldu mu deveran diğer birine döner. Bu vaziyet ise tehlike anında mükemmel bir müdafaa mekanizması olarak çalışır.

Etrafımızda, daima çabuk neticeye varmak, daha evvel yaptıklarından çok daha fazlasını yapmak isteyen “hırs”lı insanlar görürüz. “Sakin insanlara” nispetle bu şahıslarda kolesterol nispeti daha yüksek, kanlarının pıhtılaşma müddeti daha kısadır. Böbrek üstü hormonu “adrenalin”in faaliyet devrelerinde artış nispeti sakin insanlarda % 35 olmasına mukabil, bu gibilerde % 85 dir. Bunlar arasında kalb hastaları altı defa daha fa2ladır.

Biri dinlenmiş, diğeri yürüyüş yapmış olan iki şahsın bol bir yemekten sonra kanları tahlil edilmiş, yürüyüş yapmış olanın kanında, artması daima tehlike teşkil eden kolesterol nispetinde bir artış görülmemiştir. O halde kalbi koruyan şey çalışmadır, çabalamadır; istirahat değildir. Damar-kalb muvazenesi için bilhassa kırkından sonra hareketli bir çalışma şarttır. Zira 40 yaşından sonra daima damarlar sertleşmeye başlar ve kolesterol fazlalaşır. 45–60 yaş arasında oturarak çalışanlardaki koroner bozuklukları 60–70 yaş arasında olup bedenen çalışanlardaki kadardır. Ve bunlar 10–15 sene evvel yüksek tansiyona maruz kalırlar.

Bununla beraber 50’sine girmeden bir kalb krizi ile hayatlarını kaybeden zamanımızda pek çok insan göstermek mümkündür. Aynı zamanda bunlar muhakkak oturarak bir hayat da sürmüyorlardı. Bunlarda ise en mühim mesele modern hayatın pek de ciddiye alınmayan diğer bir vechesidir. Sinir muvazenesine karşı daimi surette yapılan “tecavüz”ler ruh ve bedenin dinlenmesinin ihmal edilişidir. İnsan yaradılışı itibariyle muhtelif tecavüzlerle mücadele etmek için dikkate şayan bir surette mücehhez bulunmaktadır, güçlükler ve endişelere tahammül edemeyecek kadar da çabuk bozulur değildir. Hipofiz’in böbrek üstü kapsülleriyle müştereken çalıştırılması ile kurulan bütün bir müdafaa sistemine karşı ancak hayranlık duyulabilir.

Mesela, eğer üşünüyorsa, hipofiz ve sürrenal guddelerinin tesiri altında kan tazyiki artar, damarlar iç hareketi arttırmak için daralırlar. Eğer yaralanma hadisesi vuku bulmuşsa bu aynı hormonlar kanın pıhtılaşmasını çabuklaştırırlar. Yalnız bazılarının çalışmaları öyle şartlar altındadır ki, nihayet daimi bir “sinir gerginliği” haline düşerler. Uzviyette bir sinir gerginliğinin arkasından diğer bir sinir gerginliği yüklerler; kalb ve ruhun dinlenmesi için vakit ayırmazlar. Öyle bir an gelir ki büyük ve küçük bütün zorlukların birikmesiyle dolup taşan guddeler artık isteğe cevap vermez ve lüzumlu bütün hormonları ifraz edemez hale gelirler..

Bu ise vücudun bir nevi iflasıdır.. İnsan çöker, hasta düşer. Ahvale göre böyle durumdaki şahıslardan birisi (asthme) nefes darlığı krizine tutulur, bir diğer şahıs şeker hastalığına tutulur; karaciğer veya böbrek rahatsızlığı meydana gelir. Fakat bütün bu sinir gerginliği hastalıkları arasında kalb hastalıkları en çok rastlananıdır. Kalpte meydana gelebilecek maddi manevi, herhangi bozulma bütün vücuda sirayet eder.

Bilindiği gibi kalbin normal ritmi dakikada 70 vuruştur. Bol bir yemekten sonra 85e çıkar. İnsan heyecanlandığı vakit 110’u bulur. Şiddetle müteessir olduğu zaman ise 140’a yükselir. Böylece neden bazı mesleklerin veya faaliyetlerin kalb hastalığını hazırladığı ve diğer mesleklerin ondan uzaklaştırdığı da bu surette kendiliğinden izah edilmiş oluyor.

Bir yıl içinde ölen on binlerce enfarktüs kurbanından iş adamları ve serbest meslek erbabının işçilere nazaran dört misli daha fazla olduğu görülmüştür. Bu asabi gerginliğin mevcut olduğunun bilinmesi ile tedavide ehemmiyetli değişiklik yapılması icap edebileceği kolayca anlaşılmış olacaktır. Modern hayattan doğan “sinir gerginliğine” ve hadiselerin tazyikatına karşı hekimler ve hadiselerin tazyikatına karşı hekimler; “esaslı bir şekilde yürüyüş yapınız, yüzünüz, mesleğinizin dışında bir veya iki saat başka bir işle meşgul olunuz, aklın, kalbin, ruhun rahatını temin eden yolları araştırınız, beden ve ruhu geliştirecek idmanlar yapınız” tavsiyesinde bulunmaktadırlar. Bu tavsiyeler kalb ritminin tanzim edicisidirler ve damarları geniş bir şekilde açık kalmaya alıştıran en mükemmel idman çeşitleridir.

Öyle görünüyor ki, idmanlı bir uzviyet “gerginlik”ten gelen aksaklıklara diğerlerinden daha az maruzdur. Günü gününe benzeyen, evinde durgun bir hayat süren çok insanlar beklenmedik bir “şok” karşısında silahsızdırlar. Her zaman bir damarın tıkanmasıyla kalbe gelen kanın frenlenmesi ve bir “enfarktüs” veya “emboli “ tıkanma olması şart değildir.

Birçok hallerde şu hadise müşahede olunur: Kalbe normal miktarda kan gelmekte devam eder, fakat birden bire ve çok şiddetle maruz kalınan bir (Stres) zorla gelme, sinir gerginliği kalbi kifayetsiz kılar. Aynı şekilde psikolojik, ruhi bir idman üzerinde de ne kadar durulsa yeridir. Böylece, tecrübeler gösteriyor ki, sevmediği bir işi yapmaya zorlanan bir adamda öyle kalb damar arızalan zuhur eder ki, bunlar 48 saat sürebilir. Psikolojik hallerin bir araya gelmesi de insanı kalb arızalarına hazırlamaktadır.

Tamamıyla aynı işi gören iki kişi arasında muntazam idman yapan, diğerine nispetle daha az çaba harcayarak daha az yorulacaktır. Çalışan şahıslar dinç kalacak ve günümüzün en mühim hastalıklarından birisi olan kalp hastalıklarından da korunmuş olacaklardır.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Çalışan Dinç Kalır
« Posted on: Kasım 26, 2020, 02:48:43 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çalışan Dinç Kalır e-book, Çalışan Dinç Kalır programı, Çalışan Dinç Kalır oyunları, Çalışan Dinç Kalır e-kitap, Çalışan Dinç Kalır download, Çalışan Dinç Kalır hikayeleri, Çalışan Dinç Kalır resimleri, Çalışan Dinç Kalır haberleri, Çalışan Dinç Kalır yükle, Çalışan Dinç Kalır videosu, Çalışan Dinç Kalır şarkı sözleri, Çalışan Dinç Kalır msn, Çalışan Dinç Kalır hileleri, Çalışan Dinç Kalır scripti, Çalışan Dinç Kalır filmi, Çalışan Dinç Kalır ödevleri, Çalışan Dinç Kalır yemek tarifleri, Çalışan Dinç Kalır driverları, Çalışan Dinç Kalır smf, Çalışan Dinç Kalır gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Dünyanın En Büyük Çalışan Çalışan Cep Telefonu!
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
By.CeZa 1 868 Son Mesaj Mart 19, 2009, 03:36:35 ÖÖ
Gönderen : HiLaY
O Ses Türkiye Gizem Dinç - Iki Gözüm.
Karışık Videolar.
Honey_Face 1 759 Son Mesaj Ocak 14, 2012, 10:35:13 ÖÖ
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Ah!.. Bir Mezun Olsam... - Abdülkerim Dinç
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 419 Son Mesaj Mart 12, 2014, 10:18:57 ÖS
Gönderen : sanane_61
Fülfül Büyüsü - Ece Irem Dinç
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 454 Son Mesaj Eylül 25, 2014, 11:05:11 ÖS
Gönderen : sanane_61
Dizleri Dinç Tutmanın 5 Yolu
Sağlık
imge34 0 348 Son Mesaj Aralık 11, 2014, 08:34:37 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular