Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü  (Okunma Sayısı: 571 Kere Okundu.)
« : Aralık 12, 2013, 11:11:40 ÖS »

Anqel*
*
Üye No : 21465
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5209
Mesaj Sayısı : 17.797
Karizma = 50130


Hastalık Tanımı:
Virüs 23, 25 ve 27 nm çapında izometrik tek sarmal RNA yapısında partiküllere sahiptir. Her bir partikülün nükleik asit oram %16, protein oranı ise %84'tür. Prunus necrotic ringspot ilarvirus*\x kalem, aşı gözü, tohum ve polen ile taşınır. Tohumla taşınma oranı, Prunus pennsyivanicarda %80'nin üzerinde, Mahlep e %53, Kuş kirazı %15'tir. Şeftali tohumları ile düşük oranda taşındığı saptanmıştır. Virüs mekanik olarak da taşınır. Ancak bitkilerin birbirleri ile temasıyla taşınmaz.

Yaşayış:
Virüsün belirtileri bazı konukçularda süreklidir. Bazı konukçularında ise latent olarak kalır.
Kirazlarda, İlkbaharda ağaçta sürgün başladıktan hemen sonra, yapraklarda açık ve koyu yeşil beneklenme, nekrotik çizgi ve halkalar şeklinde lekeler görülür. Bu lekeler genellikle şekilsiz olup nadiren yuvarlaktır. Zamanla lekeler dökülünce yaprak delik deşik bir görünüm alır. Ayrıca yaprak şekli bozulur. Belirtiler çeşide göre değişebilir
Vişnelerde ise; enfeksiyonun ilk yılında, hastalığa yakalanan ağaçlar çiçek açmaz, kapalı tomurcuk halinde kalarak kahverengileşir ve kurur. Açan çiçeklerde ise taç yapraklar ve dişi organ oluşmaz. Yaprak tomurcuklan geç ve zor teşekkül eder. Yapraklar normale göre daha küçük, şekilleri bozuk, kenarları yukarıya doğru kıvrık olur. Aynı zamanda, yapraklarda açık yeşil halkalı lekeler, çizgiler ve kahverengi nekrotik lekeler oluşabilir. Bu lekeler daha sonra dökülür ve yaprak delik deşik bir görünüm kazanır. Enfeksiyonun ikinci yılında, çiçek ve yaprak oluşumu normale döner. Yaşlı yapraklarda nekrotik ve halkalı lekeler görülmez­ken, genç yapraklarda hafif san mozaik benzeri lekeler görülür. İkinci yıl gelişen sürgünlerin yapraklarında enasyonlar oluşabilir. Şiddetli enfeksiyonlarda çıplak sürgün oluşumu görülür. Bunu, ağaçlarda gelişme geriliği ve ölüm takip eder.
Şeftali yapraklarında ise kahverengi çizgi ve halkalara yol açar. Virüs %50'ye kadar verim düşüklüğüne ve fidanlıklarda da %60'a kadar anaç ka­lem uyuşmazlığına sebep olmaktadır.
Ülkemizde sert çekirdekli meyve yetiştirilen bölgelerde sınırlı olarak görül­mektedir.

Kültürel Önlemler:
- Yeni kurulan fidanlık ve bahçelerin eski bahçelerden uzakta, virüsten ari fidanlarla kurulması gereklidir.

- Fidanlıklar her vejetasyon döneminde kontrol edilerek, hastalık belirtileri gösteren fidanların hemen sökülüp yok edilmesi hastalığın yayılma oranını azaltır.

- Sertiflkasyon programı dahilinde elde edilen sağlıklı üretim materyali ve fidan kullanılmalıdır.

WebCanavari
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü
« Posted on: Nisan 04, 2020, 08:17:12 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü e-book, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü programı, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü oyunları, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü e-kitap, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü download, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü hikayeleri, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü resimleri, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü haberleri, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü yükle, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü videosu, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü şarkı sözleri, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü msn, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü hileleri, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü scripti, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü filmi, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü ödevleri, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü yemek tarifleri, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü driverları, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü smf, Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Akne Nekrotik
Cilt Hastalıkları
Asortik Hatun 0 415 Son Mesaj Ocak 18, 2013, 02:30:34 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı
Ziraat
Anqel* 0 870 Son Mesaj Aralık 12, 2013, 11:13:31 ÖS
Gönderen : Anqel*
Badem Yetiştiriciliği Bakteriyel Kanser Ve Zamklanma Hastalığı
Ziraat
Anqel* 0 773 Son Mesaj Aralık 12, 2013, 11:15:47 ÖS
Gönderen : Anqel*
Badem Yetiştiriciliği Badem Dal Kanseri
Ziraat
Anqel* 0 529 Son Mesaj Aralık 12, 2013, 11:17:05 ÖS
Gönderen : Anqel*
Badem Yetiştiriciliği Hasat
Ziraat
Anqel* 0 504 Son Mesaj Aralık 12, 2013, 11:19:00 ÖS
Gönderen : Anqel*


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular