Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı  (Okunma Sayısı: 870 Kere Okundu.)
« : Aralık 12, 2013, 11:13:31 ÖS »

Anqel*
*
Üye No : 21465
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5209
Mesaj Sayısı : 17.797
Karizma = 50130


Hastalık tanımı:
Etmenin miselyumları bölmeli, renksizdir; kalınlıkları ve hücre büyüklükleri hifin yaşına göre değişir. Genellikle genç miselyumlar ince. yaşlı olanlar ise kalındır.

Miseller üzerinde rozet şeklinde mikrokonidioforlar ve bunların üzerinde küre şeklinde renksiz mikro konidiler oluşur. Konidiumlar genellikle limon şeklinde, bir ucu sivri, diğer ucu yuvarlakça olup miseller üzerinde zincir şeklinde oluşur ve olgunlaştıktan sonra dağılırlar.
Hastalıklı her organ üzerinde doğada konidiler oluşur. Hasta dallar üzerinde sonbahar ve ilkbahar başlangıcında püstüller halindeki konidi yığınları çıplak gözle görülebilir. Başlangıçta açık renkli olan püstüller olgunlaştıkça griye dönüşür. Püstüller üzerindeki konidiler yağmur damlaları ve sarsıntıyla çevreye yayılırlar. Spor kitlelerini ilkbaharda yağışlarla birlikte hasta çiçek ve meyvelerde görmek olasıdır.

Apotesyum fungusun eşeysel üremesini sağlayan organıdır ve toprakta kalan mumya meyvelerde ilkbaharda oluşur. Apotesyum içinde bulunan askuslar dar, silindir şeklinde ve tepesi biraz şişkin olup içlerinde sekizer Het tek hücreli renksiz oval askosporlar bulunur.
Fungus kışı hastalıklı meyveler ve dallar üzerinde misel halinde geçirir. Hastalanmış dal ve meyveler üzerinde ilkbaharda konidiler meydana gelerek açmış olan çiçekleri enfekte eder.

Yaşayış:
Hastalık konukçusunun çiçek, çiçek sapı, meyve ve sürgünlerinde belirti oluşturur. Hastalığa yakalanmış çiçeklerin petal yapraklan, dişicik borusu ve erkek organları kahverengileşir ve bu renk değişimi daha sonra tüm çiçeğe yayılır. Nemli havalarda enfekte olmuş kısımlar üzerinde etmenin konidi kitleleri görülür. Hasta çiçekler dal üzerinde kurur ve mumyalaşır.
Meyve enfeksiyonları genellikle meyve olgunlaşmasına yakın dönemde meydana gelir. İlk belirti meyve kabuğunda oluşan kahverengi bir veya birkaç lekedir. Lekelerin etraflarında açık kahverengi bir halka bulunur. Çürüklük meyve etinin içine doğru gelişir, ancak leke çukurlaşmaz. Bu lekeler üzerinde 1-3 gün sonra konidium yastıkları oluşur ve konidiumlar olgunlaşınca uçarlar. Konidium kümeleri yarım küre şeklinde olup yeşilimsi-gri renklidir. Meyve üzerindeki misel kütlesi zamanla meyveyi buruşturur ve tamamen kurutur. Kuruyan meyveler mumyalaşır ve dalda asılı kalırlar. Yurdumuzda kayısılardaki meyve enfeksiyonları önemli değildir.

Çiçek sapından enfekte olan sürgünler esmerleşir, ince sürgünler tamamen kurur, kalınlarında ise kanser yaraları oluşur. Kanser yaraları kapanmaz, ortası çökük, elips şeklinde yada uzun yarıklar şeklinde kendini gösterir. Kanser yaralarının altındaki parankima dokusu erir ve kahverengine döner. Kuruyan kısımlardaki tomurcuk, çiçek, meyve ve yapraklar da ölürler ve dala asılı halde kalırlar. Yağmurlu ve nemli havalarda yara etrafında zamklanma görülür.

Hastalık kiraz ve vişnede Marmara Bölgesinde özellikle Kocaeli çevresinde zarar yapmakta, epidemi yıllarında zarar % 80-90 olabilmektedir. Genel olarak hastalık yurdumuzun hemen her bölgesinde görülmektedir.

Kültürel Önlemler:
Hastalığın görüldüğü bahçelerde ağaçlar üzerindeki tüm kuru dallar budanıp yakılmalı, mumyalaşarak ağaç üzerinde kalmış ve yere düşmüş meyveler toplanarak imha edilmelidir.

Kimyasal Mücadele:
Ağacın tümü ilaçla kaplanacak şekilde ilaçlama yapılmalıdır.

WebCanavari
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı
« Posted on: Nisan 02, 2020, 02:42:38 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı e-book, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı programı, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı oyunları, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı e-kitap, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı download, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı hikayeleri, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı resimleri, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı haberleri, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı yükle, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı videosu, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı şarkı sözleri, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı msn, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı hileleri, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı scripti, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı filmi, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı ödevleri, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı yemek tarifleri, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı driverları, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı smf, Badem Yetiştiriciliği Monilya (mumya) Hastalığı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Organik Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği: Histomoni Asis ( Karabaş Hastalığı )
Ziraat
Anqel* 0 604 Son Mesaj Aralık 12, 2013, 10:54:49 ÖS
Gönderen : Anqel*
Badem Yetiştiriciliği Nekrotik Halkalı Leke Virüsü
Ziraat
Anqel* 0 570 Son Mesaj Aralık 12, 2013, 11:11:40 ÖS
Gönderen : Anqel*
Badem Yetiştiriciliği Bakteriyel Kanser Ve Zamklanma Hastalığı
Ziraat
Anqel* 0 773 Son Mesaj Aralık 12, 2013, 11:15:47 ÖS
Gönderen : Anqel*
Badem Yetiştiriciliği Badem Dal Kanseri
Ziraat
Anqel* 0 529 Son Mesaj Aralık 12, 2013, 11:17:05 ÖS
Gönderen : Anqel*
Badem Yetiştiriciliği Hasat
Ziraat
Anqel* 0 504 Son Mesaj Aralık 12, 2013, 11:19:00 ÖS
Gönderen : Anqel*


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular