Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam  (Okunma Sayısı: 336 Kere Okundu.)
« : Mart 07, 2012, 01:12:24 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


Hazırlayan : Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu
Toplumların gelişmişlikleri son on yılda, insana ve insan gelişimine verdikleri önemle belirlenir olmuştur. Önceki yıllarda gelişmişlik ölçütü olarak kabul edilen ortalama yaşam süresi, bebek ölüm hızları gibi istatistiki parametreler, son dönemde insan gelişimi ve insanların yaşam kalitelerini de içine alacak şekilde genişletilmiştir. Bu, özellikle desteğe gereksinim duyan toplum kesimlerinde daha da bir önem kazanmıştır.

Zihinsel engelliler de toplum içinde, toplumun katılımcı bir bireyi olarak yaşamlarını sürdürmek için özel bakıma ve desteğe gereksinim duyan bir kesimdir. Bu insanların çoğu kere erişkinlerin sahip oldukları akli yeterliliğe ulaşamadıkları bir gerçektir, ancak onlarda yemek yemek, su içmek, uyumak ve özellikle sevmek, sevilmek paylaşmak ihtiyacındadır. Çünkü, mideleri, kalpleri, dolaşım ve böbrek sistemleri, yumurtalıkları, testisleri hülasa mental güçlükleri dışında tüm organları diğer insanlar gibi çalışmaktadır. Vücut gelişimleri tam olmaktadır. Nasıl acıkıyor ve sonuçta besleniyorlarsa ya da acıktıklarını ifade edemeseler de yaşamak için beslenmeye ihtiyaçları varsa, normal düzeninde çalışan hormonları nedeniyle cinsel aktivite ve ifade edemeseler de istekleri de olacaktır.

Üstelik, kendilerini çoğu kere yeterince ifade edemeyen zihinsel engellilerin her yönden olduğu gibi, cinsel istismara uğramaları tüm dünyada sık rastlanılan istenmeyen durumlardandır.

Öyleyse ne yapmalı ?

Öncelikle onların varlığını ama bütünüyle insan olarak, toplumumuzun bireyleri olarak varlıklarını kabul etmeliyiz. Bu kabulün içinde mental ve genel sağlık sorunları, korunma, eğitim, gelişim ve entegrasyon ile ilgili problemlerin yanında cinsel sorunlarında var olduğunu bilmemiz gereklidir.

Dünya toplumları ve sosyal yapılar değişmekte, zihinsel engellilerin de düzenli ve doyurucu bir cinsel yaşamları olmasına sıcak bakmaya başlamaktadır. Bu zihinsel engellilerin yaşam konforlarını, eğitilebilirliğini ve topluma entegrasyonlarını artıracağı gibi, toplumun onları yok saymasını, sorunlarına gözlerini kapamasını ve de en önemlisi cinsel istismarları ve hatta zihinsel engellilerde daha sık görülen sapkın seksüel davranışları önleyecektir.

Zihinsel engellilerin cinsel aktiviteleri ve üremeleri, böylece ailesi, hekimleri ve eğitmenleri tarafından yakından takip edilebilecek ve gereğinde kontrol altına alınabilecektir. Kalıtsal hastalıklara bağlı engellilik halinde ve istendiğinde gebeliği önleyici etkin yöntemler mental ve fiziksel durumlarına göre kullanılabilecektir.

Araştırmalar, erkek zihinsel engellilerin kızlara nazaran (erişkin yada adölesan) cinselliğe ilgilerinin daha fazla olduğunu, bu ilginin her iki cinste de IQ arttıkça arttığını bildirmektedir. Mental yetersizliği olanlarda, yaşam kalitesi, yanlış yönlendirme, cinsel istismar, iş sahibi olamama, ifade edemedikleri ve bu nedenle yardım alamadıkları cinsel dürtü ve sorunları nedeniyle seksüel sapkınlıkların daha sık görüldüğü yine araştırma sonuçları ile belirlenmiştir.

İlginç bulgulardan biri de, öğretmenlerin, anne ve babaların, eğitmenlerin engellilerin cinselliğine negatif tavır takınmaları, yani ya yok saymaları ya da problem olarak algılamamalarının, engellilerde cinsel bilgi yetersizliği ve kötü sonuçlara yol açmasıdır.

ABD’ de Michigan Üniversitesi, Jinekoloji bölümünde başlatılan bir program ve sonuçları ilginçtir;

Bu klinikte zihinsel özürlüler için üreme sağlığı programı başlatılmış ve bir ekip çalışması ile halen genişletilerek sürdürülmektedir. Müracaat nedenleri sıklık sırasına göre şunlardır.

Zihinsel engellilerin bakıcı, anne-baba, eğitmen, veya öğretmenlerinin, bireyin seksüel davranış bozukluğu içinde olduğuna hükmetmeleri.
Cinsel istismar.
Kısırlaştırma.
Cinsel ve sosyal eğitim isteği.
Evlilik sorunları.
Gebelik bakımı ve doğum yardımı.
Gebelik sonlandırılması.
Ailevi sorunlar.

Jinekolojik yardım-takip, psikoseksüel eğitim, psikiyatrik değerlendirme-takip, grup ve/veya bireysel psikoseksüel danışmanlıkların başvuranların çoğunun hem cinsel hem de sosyal olarak gelişim gösterdiği sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Bu sonuçlar da göstermektedir ki zihinsel engelliler, istesekte istemesekte cinsel olarak aktiftir ve takip ve eğitimle hem mental, hem de sosyal olarak gelişim göstermekte ve topluma entegrasyonları mümkün olabilmektedirler.

Öyleyse ne yapmalı ? Sorusunun cevabı onları bütün olarak kabul etmeli, cinselliklerini doğaya aykırı olarak yok saymamalı ve yardım etmeliyiz.

WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam
« Posted on: Ağustos 22, 2019, 11:51:59 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam e-book, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam programı, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam oyunları, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam e-kitap, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam download, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam hikayeleri, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam resimleri, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam haberleri, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam yükle, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam videosu, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam şarkı sözleri, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam msn, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam hileleri, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam scripti, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam filmi, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam ödevleri, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam yemek tarifleri, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam driverları, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam smf, Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Zihinsel Özürlü Çocuklara Günlük Yaşam Becerilerini Kazandırırken Nelere Dikkat
Engelliler Forumu
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 451 Son Mesaj Mart 07, 2012, 12:59:31 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Zihinsel Engellilerde Cinsel Sağlık Ve Yaşam
Engelliler Forumu
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 344 Son Mesaj Mart 09, 2012, 08:49:32 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Sağlık Bakanlığı'ndan Cinsel Hap Uyarısı
Alternatif Tıp
imge34 0 602 Son Mesaj Ocak 06, 2013, 09:29:27 ÖS
Gönderen : imge34
Zihinsel Engellilerde Matematik Öğretimi
Engelliler Forumu
SaviorAngel 0 792 Son Mesaj Ocak 02, 2015, 09:19:20 ÖS
Gönderen : SaviorAngel
Cinsel Organdaki Kanser Ve Cinsel Yaşam
Cinsel Sağlık
SaviorAngel 0 318 Son Mesaj Ocak 03, 2016, 11:30:47 ÖS
Gönderen : SaviorAngel


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular