Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın  (Okunma Sayısı: 720 Kere Okundu.)
« : Mart 26, 2009, 07:13:52 ÖS »

By.CeZa
*
Üye No : 293
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 12191
Mesaj Sayısı : 28.686
Karizma = 155
Zaman içerisinde çizilen ve zarar gören optik medyalarınızı atmayın, çünkü aslen açamadığınız CD ve DVD'lerde bulunan verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Günümüzün en ucuz yollu yedekleme yöntemi kuşkusuz optik medyaları kullanmaktır. Filmlerden müziklere, imajlardan ofis dosyalarına kadar hemen her şeyimizin yedeğini CD ya da DVD medyalara kaydederek saklamak çok pratik bir gibi gelir bizlere. Çünkü bu medyalar hem yerden kazandırır hem de uzun ömürlü bir teknoloji olduğundan bundan ar sonra da kullanılabilecektir. Ancak gerçekten bir optik medya bu kadar dayanabilir mi dersiniz? Aslında bu sorunun cevabını hemen herkes bir kez dahi olsa yaşayarak almıştır. Çünkü optik medyalar oldukça hassas bir yüzeye sahip olduğundan kullanım sırasında mutlaka çizilirler bir zaman sonra da okuma hataları vermeye başlarlar. Sonuçta kullanıcılar medyalardan ve içerisindeki verilerden vazgeçmek zorunda kalırlar. Peki, ya bu optik medyaların içerisinde vazgeçemeyeceğiniz bir veri ya da dosya varsa? Mesela ödev, proje ya da işletim sisteminizin kurulum dosyaları olsa? Eminiz ki eliniz o ya da DVD'yi atmaya gitmezdi. İşte bu tarz bir durumla karşılaştığınızda verilerinizden vazgeçmek yerine onları büyük ölçüde kurtarabileceğinizi söylemek isteriz. Bu uygulama için ücretsiz olarak dağıtılan CD Recovery Toolbox adlı yazılımı kullanacağız. Bu yazılımı git.pcnet.com.tr/118 adresinden indirebilirsiniz. Yaklaşık 700 KB gibi küçük bir boyuta sahip olan CD Recovery Toolbox, oldukça kolay bir kurulum ve kullanıma sahip.

Tek tıklamada verilerinizi kurtarın

Kurulumu ve kullanımı oldukça basit olan CD Recovery Toolbox, sade bir kullanı¬cı arabirimiyle karşılıyor bizleri. Çizilmiş, yıpranmış ya da çatlamış optik medyanızı, optik okuyucunuza yerleştirdikten sonra tek yapmanız gereken "next" tuşuna basarak yönergeleri izlemek oluyor. Bu aşamada optik medyanızın sahip olduğu zarar boyutuna göre değişen sürelerde beklemek durumunda kalıyorsunuz. Örneğin biz yazımızı hazırlarken eskilerden kalma Bomfunk MC's CD'si kullandık. Dinlemekten çizilmiş ve müzik setleri tarafından okunmaz hale gelmiş bu CD'mizi yazılımın taraması ve içeriğini listelemesi yaklaşık 10-12 dakika sürdü. Sonuçta içeriği kopyalayarak amacımıza ulaşmamızı sağladı. Bu aşamada bir müzik CD'si yerine 3-4 GB boyutunda bir oyun ya da film DVD'si kurtarmayı de¬neseydik çok daha uzun bir analiz ve kurtarma sürecine girecektik. Yani veri boyutu ve diskin hasar derecesi bekleme süreci¬nizi (dolayısıyla başarı oranınızı) etkileyen başlıca iki etken.

Her zaman başarı beklemeyin

Yaptığımız örnekte bazı şarkıların (12 parçadan 3 tanesinin) cızırtılar ve hışırtılar içerdiğini gördük. Belli aralıklarda da atlamalar gerçekleşiyordu. Bu aslen beklediğimiz bir sonuçtu çünkü çizilen noktalara denk gelen veriler ister istemez yüzde 100 oranında kurtulamazlar. Bunun temel nedeni optik medyaların veri tutan yüzeylerin çok hassas olması diyebiliriz. Özellikle de markasız ve ucuz ürünlerde bu hassasiyet daha da artığından parmak izinden ile etkilendiğini söyleyelim. O nedenle sonucun başarısından emin olamazsınız.

Operasyonun gerekleri

Kurtarma operasyonuna başlamadan önce kurtarmayı deneyeceğiniz medyayı iyice (ama nazikçe) silmeyi ihmal etmeyin. Eğer kırık ya da çatlak bir medyayla şansınızı deneyecekseniz okuyucunuza doğru bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Optik medyadan yapılan kurtarma işlemlerinden bir diğer önemli nokta da sade¬ce okuma desteği olan bir optik okuyucu kullanmak yerine yazma desteği de sunan bir cihaz kullanmanızdır. Bu şekilde başarı yüzdenizi artırırsınız.

Son olarak optik medyalarınızı çizilmelere kırılmalara karşı korumak için kılıf ya da sert kutular kullanmalı, arşivlerinizi CD çantalarında saklamaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde hasar görme olasılıklarını minimuma indirmiş olursunuz.


Adım adım veri kurtarımı

1) Öncelikle yazılımımızı indirip, kuruyoruz. Ardından masaüstümüze atanan kısayolu kullanarak yazılımı çalıştırıyoruz Yazılımımız bizden kurtarma yapacağımız hasarlı medyayı sürücüye koymamızı isteyecek.
2) Hasarlı medyayı optik okuyucumuza yerleştirip, arabirimin sağ alt köşesinde yer alan "next" düğmesine basarak bir sonraki adıma geçiyoruz. Bu aşamada medyanız taranacağı için bir miktar bekleyebilirsiniz.
3) Üçüncü adımımızda yazılımımıza optik medyamızın yedeğini alacağı bir dizin yolunu gösteriyoruz. Bu adımı ön tanımlı ayarlarla geçebileceğiniz gibi kendinize özel bir dizin yolunu da gösterebilirsiniz.
4) Dördüncü adımımızda yazılımımız optik medyamızın içerisindeki verileri tarayarak kurtarabileceği verilerin listesini çıkartacak. Bu aşama da optik sürücünüzün hızına ve medyanızdaki hasar boyutuna göre uzun sürebilir.
5) Listelenen verilerden kurtarılmasını istediklerinizi işaretledikten sonra arabirimin alt tarafında yer alan "Save" düğmesini kullanarak verilerinizi yedeklemeye başlayabilirsiniz. Bu aşamada verileriniz belirlediğiniz dizine kopyalanacaktır.
6) Ve işte mutlu son. Kurtarma işlemimiz tamamlandı. Artık kurtardığınız verilerin kalitesini kontrol edip verilerinizi yeniden bir medyaya kaydederek saklamaya devam edebilirsiniz.

Kaynak: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Milliyetİstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.


Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın
« Posted on: Ocak 26, 2020, 12:13:34 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın e-book, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın programı, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın oyunları, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın e-kitap, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın download, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın hikayeleri, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın resimleri, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın haberleri, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın yükle, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın videosu, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın şarkı sözleri, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın msn, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın hileleri, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın scripti, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın filmi, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın ödevleri, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın yemek tarifleri, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın driverları, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın smf, Zarar Görmüş Cd Ve Dvd'lerinizi Atmayın gsm
Yanıtla #1
« : Mart 27, 2009, 04:13:03 ÖÖ »
Avatar Yok

HiLaY
*
Üye No : 19572
Yaş : 29
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1
Mesaj Sayısı : 180
Karizma = 8


Çok güzel bilgiler denemeden atmamak lazım Gülmek :)
Teşekkürler bilgiler için Emre. =)
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Biz Ne Ayrılıklar Görmüş Adamız
Aşk Şiir - E-Kart - Sms - Mektup ve Öyküleri
yatanist_17 6 1927 Son Mesaj Eylül 05, 2012, 12:19:58 ÖS
Gönderen : Fatihim
Mp3'lerinizi Full Zil Sesi Yapın.
Apple IpHone, IPad
Honey_Face 0 726 Son Mesaj Mayıs 30, 2012, 07:59:32 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Meyve Çekirdeklerini Lütfen Çöpe Atmayın !
Serbest Kürsü.
mnıl 5 1092 Son Mesaj Aralık 06, 2012, 10:53:29 ÖS
Gönderen : Omega*
Portakal Kabuklarını Sakın Atmayın !
Kadınca
imge34 3 580 Son Mesaj Nisan 15, 2013, 06:37:15 ÖS
Gönderen : Alone_Angel
Zarar Görmüş Kalp Dokuları Yenilendizarar Görmüş Kalp Dokuları Yenilendi Hücre
Kalp ve Damar Hastalıkları
Asortik Hatun 0 372 Son Mesaj Mart 15, 2013, 08:37:08 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular