0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Ürküten araştırma  (Okunma Sayısı: 2171 Kere Okundu.)
« : Ocak 01, 2008, 04:03:12 ÖÖ »

saklı düşlerim
*
Üye No : 171
Yaş : 28
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 582
Mesaj Sayısı : 3.198
Karizma = 1652


Ürküten araştırma....

Yapılan araştırmalarda uyuşturucu kullanım yaşının 11'e kadar düştüğü ortaya çıktı

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan 'Bağımlılık Yapıcı Maddeler ve Bağımlılık ile Mücadele Ulusal Raporu', okullarda uyuşturucu kullanımının ürkütücü boyutlara ulaştığını gözler önüne seriyor.

Uyuşturucu maddede kullanım yaşının 11'e, esrar ve Ecstasy hapı için kullanım yaşının ise 16-17'ye düştüğüne dikkat çekilen raporda, madde kullanımının ortak yaşının ise 15- 24 olduğu belirtiliyor.

İstanbul, Ankara, Diyarbakır, İzmir, Samsun ve Adana'da toplam 88 okulda yapılan madde bağımlılığı araştırmasında öğrencilerin yüzde 5'inin esrar ve uçucu madde kullandığı ortaya çıktı.

Raporda, kullanıcı çocukların ve gençlerin esrar dışında, eroin, tiner, bali, ecstasy, kokain ve reçetesiz sakinleştirici gibi uyuşturucu maddelere de yöneldiği vurgulanıyor.

Aynı araştırma kapsamında değerlendirilen 12-17 yaş grubu öğrencilerinin yüzde 35'nin de son bir yıl içerisinde alkol aldığı, yüzde 31'inin ise sigara kullandığı tespit edildi. Türkiye'de en çok kullanılan uyuşturucunun oranları ise şöyle; esrar yüzde 84, eroin yüzde 11, ecstasy yüzde 5. Bunları diğer maddeler takip ediyor.

UYUŞTURUCU MADDE KULLANIMINDA EN YÜKSEK İL DİYARBAKIR

Kullanıcı profillerine de yer verilen raporda, madde bağımlılarının yüzde 47'sinin ilkokul, yüzde 38'inin lise ve yüzde 15'inin de üniversite mezunu olduğuna dikkat çekiliyor.

Ayrıca kullanıcıların büyük bir kısmı hırsızlık, madde satıcılığı, yankesicilik ve dilencilik yaparak geçimini sağlıyor.

KOM'un 3 yıldır yürüttüğü araştırmada esrar, eroin, kokain, afyon, barbüratlar gibi uyuşturucu madde kullanımında en yüksek ilin Diyarbakır olduğu tespit edildi. ıÜüDiyarbakır'ın ardından İstanbul ve İzmir geliyor. Ankara ise uyuşturucu kullanımının en az yaygın olduğu büyük şehirler arasında yer aldı. Okullar bazında iseıÜü İstanbul başı çekiyor. İstanbul'an sonra ise Ankara, Diyarbakır, İzmir, Samsun ve Adana geliyor.

Uyuşturucu madde ve sigara konusunda ailelere çeşitli tavsiyelerde bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü, gençlerin madde kullanmaya başlamasını önlemede ailelerin çocukları ile ilişkilerinin kalitesinin önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü psikoloji uzmanları, "Aileler, çocuklarının yüz ifadesini ve vücut dilini iyi anlamalı. Konuşma süresince çocuklarının söylediklerini ona eğilerek, omzunu tutarak, başını sallayarak ve göz teması kurarak dinlemeleri lazım. Onlara konuşmalarını ciddiye aldığınızı gösterin. Eğer çocuğunuz size duymak istemediğiniz şeyler söylüyorsa, sakın bunları yadsımayın.

Anlattığı şeylerin ardındaki duyguları anlamaya çalışın. Çocuğunuzun kastettiği şeyi anladığınızdan emin olun. İçinde bulunduğu güç durumu sizinle paylaştığı için pişman olmasına neden olmayın. Her zaman onun yanında olacağınızı hissettirin." ifadelerini kullanıyor.

Uyuşturucunun artık ülkede terör kadar önemli hale hale geldiğini söyleyen Sosyolog Kerim Balcı, gençlerin uyuşturucu tuzağına genellikle arkadaş kıyağı ile çekildiğine dikkat çekti.

Bilinçsiz gençlerin bu tuzağa kolaylıkla düştüğünü ifade eden Balcı, "Eğer arkadaşınız gerçekten arkadaş değil de bir 'ayakçı' ise birkaç hafta sonu devam eden bu kıyakçılığı 'bombalama' denilen ikinci aşama izler. Bu aşamada bir gün ziyaretinize gelen ayakçı, kıyağını yaptıktan sonra giderken, nasılsa yanındaki yüklüce miktarda eroini almayı unutuverir.

Bir eroinmanın malını asla unutmayacağını bilmediğiniz için kuşkulanmazsınız. Birkaç gün gelip almasını beklersiniz. Gelmez. Bir gün, 'yahu şundan bir kere çeksek ne olur sanki?' dersiniz. Sonra bunun gerisi gelir. Onun için gençlerin arkadaşlık ettiği kişilere ve onun samimi olup olmadığına dikkat etmesi gerekiyor." dedi.

Bilgisizlik, konuyu hafife almak, özenti, medya, diskotek gibi faktörlerin beyaz ölüm değirmeninin tuzakları olduğunun altını çizen Balcı, grup baskıları, kötü arkadaş, merak, denerim, bırakırım mantığının ise de dönüşü olmayan yola girmeye yeterli olduğunun altını çizdi.

Gençleri uyuşturucu batağına iten birçok psikolojik neden bulunduğuna değinen Psikolog Dr. Mine Aktaş Özkamalı, "Gençlerde tehlike sevgisi, cinsel bozukluklar, kendini aşma, ispatlama içgüdüsü, manevi boşluk, inanç zaafı, bozuk aile yapısı, gelecek karşısındaki kaygılar, stres, yalnızlık gençleri uyuşturucuya götüren faktörlerin başında geliyor.

Arkadaş ortamı ise çok önemli. Çocuklar ve gençler aileden ve okuldan, zamanla arkadaş çevresinden etkilenirler. Arkadaş çevresinde kabul edilmek için gençler, genellikle çevresinin baskısına dayanamaz ve aşağılık duygusu ile uyuşturucu kullanır. Sanıldığının aksine, uyuşturucu ile ilk temas, sokak başında bilinmeyen satıcı vasıtası ile değil, bilakis arkadaş çevresiyle olmaktadır." bilgisini verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Uyuşturucu ile Mücadele Derneği Başkanı Nevzat Bayhan da, yeni açıklanan raporun kendilerini şaşırtmadığını bildirdi.

Tehlikenin yavaş yavaş geliyorum dediğini söyleyen Bayhan, "Yıllardır ortalığı kasıp kavuran bir tehlike vardı. Bu tehlikeye karşı gerek idarecilerin gerekse bireylerin sağlam aile yapımızın ve çevrenin kontrol edeceğine dair inancımız, bizleri gerektiği gibi önlem almaktan alıkoydu.

Etkili ve yeterli bir çözüm bulunamadı. Sebebi ise herşeyin kanunlardan ve güvenlik güçlerinden bekleniyor olmasıydı. Ama bunların tek başına yeterli olmadığı görülüyor. Ciddi bir toplumsal konsensisün sağlanması gerekiyor. Yasama, yürütme, güvenlik güçleri ve aileninin bireyleri ile birlikte topyekün bir mücadele gerekiyor. Ancak bu şekilde etkili bir mücadele yapılmış olunabilir." ifadelerini kullandı.
« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2008, 01:44:35 ÖÖ Gönderen : xxRuzqaRxx »

Ağlamak Yok Küçük Kız...Hani Söz Vermiştin
Ağlamak Yok Diye. Bak Gözlerin Dolmaya Basladı.. Sen Alışmamış Mıydın Ayrılıklara? Hadi Dön
Sırtını Dünya'ya Arkana Bakmadan Çek Git! Elveda Deme Dostlarına...Sadece
"BELKI" De Yaşlı Gözlerle "BELKI"....!''

.İsyAnkArIm bu hAyAtA...

∂!Lεr!м sąą∂εt!η ∂ε ßüץük 0Lur $εrεfs!zL!ğ!η ką∂ąr....

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
вιzє υℓαşмαк ιçιη вυяαуα тıкℓαуıη
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.165


View Profile
Re: Ürküten araştırma
« Posted on: Ocak 19, 2021, 05:58:54 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Ürküten araştırma e-book, Ürküten araştırma programı, Ürküten araştırma oyunları, Ürküten araştırma e-kitap, Ürküten araştırma download, Ürküten araştırma hikayeleri, Ürküten araştırma resimleri, Ürküten araştırma haberleri, Ürküten araştırma yükle, Ürküten araştırma videosu, Ürküten araştırma şarkı sözleri, Ürküten araştırma msn, Ürküten araştırma hileleri, Ürküten araştırma scripti, Ürküten araştırma filmi, Ürküten araştırma ödevleri, Ürküten araştırma yemek tarifleri, Ürküten araştırma driverları, Ürküten araştırma smf, Ürküten araştırma gsm
Yanıtla #1
« : Ocak 02, 2008, 08:35:58 ÖS »
Avatar Yok

mEkansIz_qEnc
*
Üye No : 588
Yaş : 30
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 3519
Mesaj Sayısı : 17.287
Karizma = 17406


[..Yapılan araştırmalarda uyuşturucu kullanım yaşının 11'e kadar düştüğü ortaya çıktı..]


wAyßéA o kdaR dü$Tümü yhA Zuhahaha

Diğer Sitelerimizi Ziyaret Ettiniz mi.?

Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
Yanıtla #2
« : Şubat 05, 2008, 02:30:14 ÖS »

[B]a[R]a[N]
*
Üye No : 4
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 5682
Mesaj Sayısı : 27.706
Karizma = 62857


yakında 9 a kada rdüşer nasıl bi dünyada yaşıyoruz yaff

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.


Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

Yemek Tarifi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.gulsahinmutfagi.com

Webcanavari FaceBook: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.facebook.com/pages/WeBCaNaVaRiNeT/113802538652033
Yanıtla #3
« : Mart 10, 2008, 11:51:39 ÖÖ »

ebru_cq
*
Üye No : 719
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 418
Mesaj Sayısı : 3.965
Karizma = 4018


bilqi için Sağol......
Yanıtla #4
« : Nisan 11, 2008, 07:26:25 ÖS »

melis
*
Üye No : 3668
Yaş : 30
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 10
Mesaj Sayısı : 1.252
Karizma = 41


bilqi için Sağol. =)
Yanıtla #5
« : Mayıs 06, 2008, 01:44:36 ÖÖ »

Lady32
*
Üye No : 3262
Yaş : 34
Nerden : Isparta
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 134
Mesaj Sayısı : 3.585
Karizma = 54


Paylasim Icin Sağol.
Yanıtla #6
« : Mayıs 06, 2008, 01:45:08 ÖÖ »

xxRuzqaRxx
*
Üye No : 2
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1922
Mesaj Sayısı : 13.559
Karizma = 57


[..Yapılan araştırmalarda uyuşturucu kullanım yaşının 11'e kadar düştüğü ortaya çıktı..]


wAyßéA o kdaR dü$Tümü yhA Zuhahaha

Düştüqünü biliyodmda bu kadar düştüqünü bilmiyodum saqol bilqiler için

İhtişamlı bi avare
Yanıtla #7
« : Mayıs 06, 2008, 04:46:55 ÖÖ »
Avatar Yok

By.CeZa
*
Üye No : 293
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 12191
Mesaj Sayısı : 28.686
Karizma = 164


11 mi vaklla ben evlenirsen çocuk yapmıcam üeüheühe. Öldüm Gülmekten.
Yanıtla #8
« : Mayıs 06, 2008, 11:24:22 ÖS »

Sahin07
*
Üye No : 3786
Yaş : 35
Nerden : Antalya
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 408
Mesaj Sayısı : 2.252
Karizma = 1453


emeğine sağlık

Ah!Mümkün olsa
savaştan barış
barıştan insan yapardım
acıdan sevinç
sevinçten umut
umuttan dostluk yapardım
kurşun yerine çocuklara
her sabah şiir atardım.
Yanıtla #9
« : Ekim 25, 2010, 08:26:11 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55164


pes yaa Ağlıyorum. teşekkürler

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kiloluları Sevindiren Araştırma
Alternatif Tıp
imge34 0 684 Son Mesaj Ocak 02, 2013, 11:50:54 ÖS
Gönderen : imge34
Kanser Vakaları Ile Ilgili Ürküten Öngörü
Kanser Hastalığı
Asortik Hatun 0 462 Son Mesaj Nisan 09, 2013, 10:58:36 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Istanbul'da Ürküten Manzara
Güncel Haberler
imge34 0 355 Son Mesaj Eylül 22, 2013, 06:50:27 ÖS
Gönderen : imge34
Bm'den Ürküten Kanser Raporu
Güncel Haberler
sanane_61 1 388 Son Mesaj Şubat 07, 2014, 04:10:44 ÖS
Gönderen : hülya macit
Göç Çalışmaları Uygulama Ve Araştırma Merkezi Araştırma Sonuçlarını Açıkladı
Genel Kültür.
uglygirl 0 1186 Son Mesaj Aralık 21, 2017, 02:45:57 ÖS
Gönderen : uglygirlTheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular