Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi?  (Okunma Sayısı: 292 Kere Okundu.)
« : Ocak 23, 2013, 02:28:59 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Tükenmişlik sendromu, stres altındaki kişinin yorgunluk, hayal kırıklığı ve işi bırakma isteği ile karakterize durumunu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Kişisel kaynakların sona dayandığı, sürekli ümitsizlik ve negativizmin baskın olduğu enerjinin tükenişi durumunu ifade eder. Tükenmişlik hissi yaşamın değişik evrelerinde ortaya çıkabilir.

Fiziksel tükenmişlik belirtileri

Kronik yorgunluk, güçsüzlük, enerji kaybı, baş ağrıları, bulantı, kramplar, bel ağrısı, uyku bozuklukları gibi değişik sorun ve yakınmaları içerir.

Duygusal tükenmişlik bulguları

Duygusal tükenme, çoğunlukla bireyde diğer insanlara yardım ederken, istenen psikolojik ve duygusal taleplerin aşırılığı yüzünden ortaya çıkan bitkinlik durumunu ifade eder. Depresif duygulanım, kendini desteksiz ve güvensiz hissetme, ümitsizlik, evde gerginliğin artışı, kızgınlık, huzursuzluk, mutsuzluk gibi negatif duygulanımlarda artış, nezaket, saygı ve dostluk gibi olumlu duygulanımlarda azalma içermektedir.

Zihinsel tükenmişlik bulguları

Doyumsuzluk, kendine, işine ve genel olarak yaşama karşı olumsuz tutumları kapsar. Tükenmişlik sendromu ilerledikçe işi önemsememe ve işi bırakma, gibi davranışlar görülür.

Duyarsızlaşma

Çalışanların hizmet verdikleri kişilere birer nesne gibi davranması, küçültücü sözler sarfetmesi, umursamaz, alaycı bir tutum sergilemeleridir. Aslında bu davranışların altında bir yabancılaşma duygusu ve savunma mekanizması yatmaktadır.

Kişisel Başarıda Düşme

Zamanla işle ilgili çeşitli olaylarda kendini yetersiz algılama ve işyerinde karşılaşılan kişilerle olan ilişkilerde de başarısızlık duygusu baş gösterir. Harcadığı çabanın boşa gitmesi ve suçluluk duygusu çalışanın iş motivasyonunu düşürerek başarı için gerekli davranışları gerçekleştirmesini engeller.

Tükenmişliğin Başlıca Nedenleri

Sosyal desteğin olmaması/yetersizliği, kişilere ulaşamayacağı hedefler konması, fazla iş yükü, çevresindeki kişilerin motivasyonlarının düşük olması, kişinin karakteriyle yaptığı işin uyuşmaması.

Genç, bekar, çocuksuz bireylerde, evli, yaşlı ve çocuklu bireylere göre; üniversite mezunlarında üniversite mezunu olmayanlara göre, iş deneyimi birkaç yıllık olanlarda bir yıldan az ve beş yıldan uzun süredir çalışanlara göre daha yüksek düzeyde tükenmişliğe rastlanmıştır.

Cinsiyet konusundaki çalışmalar anlamlı bir fark göstermezken, kişilik ve beklentilerle ilgili faktörlerin tükenmişlikle yakından ilgili olabileceği sonuçlarını vermiştir. Dıştan denetim odaklı kişilerde, çalıştıkları kurum, meslekleri ve kişisel yeterlilikleriyle ilgili karşılanması zor beklentilere sahip olan kişilerde daha fazla tükenmişlik olgusuna rastlanmaktadır.

Aile hayatında tükenmişlik

Her iki eşin de çalıştığı ailelerde aile bireyleri arasındaki ilişkinin niteliği ile tükenmişlik arasında korelasyon bulunmuştur. Meslekli rollerle aile rolleri arasında bocalayan ve her iki alan arasında doyurucu bir denge kuramayan kişilerde tükenmişliğe daha sık rastlanmaktadır. Diğer yandan, evlilik ve aile hayatından alınan doyumun yüksek olması ve aile yapısının olumlu olarak algılanması tükenmişlik düzeyini azaltmaktadır.

Sosyal destek

Tükenmişlikle sosyal destek arasındaki ilişki incelendiğinde, sosyal desteğin tükenmişliğe karşı bir tampon görevi gördüğüne işaret etmektedir. Sosyal destek kaynaklarından yararlanmak tükenmişliği azaltan, sosyal destek kaynaklarından yoksun olmak ise tükenmişliği arttıran bir faktör olarak bulunmuştur. Yakın, devamlı, ulaşılabilir bir aile ve dost çevresine sahip olmanın, bireye güven veren ve destekleyen nitelik taşıdığı için tükenmişlik riskini azalttığı görülmektedir.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi?
« Posted on: Nisan 04, 2020, 05:02:17 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? e-book, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? programı, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? oyunları, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? e-kitap, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? download, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? hikayeleri, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? resimleri, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? haberleri, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? yükle, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? videosu, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? şarkı sözleri, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? msn, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? hileleri, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? scripti, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? filmi, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? ödevleri, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? yemek tarifleri, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? driverları, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? smf, Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Tükenmişlik Sendromu: Siz De Tükendiniz Mi?
Alternatif Tıp
YalnızHayat53 0 528 Son Mesaj Temmuz 21, 2008, 02:01:02 ÖS
Gönderen : YalnızHayat53
Doktorlar Da Tükenmişlik Duygusu Yaşıyor
Sağlık
-LoSS AnGeL- 1 668 Son Mesaj Aralık 13, 2008, 01:36:55 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Tükenmişlik Sendromuna Dikkat!
Ruh Sağlığı
Asortik Hatun 0 290 Son Mesaj Ocak 22, 2013, 11:35:58 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Burnout (tükenmişlik) Sendromu
Ruh Sağlığı
Asortik Hatun 0 408 Son Mesaj Ocak 24, 2013, 08:31:31 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Tükenmişlik Sendromu
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Asortik Hatun 0 570 Son Mesaj Haziran 16, 2013, 02:36:42 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular