Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir?  (Okunma Sayısı: 607 Kere Okundu.)
« : Nisan 17, 2009, 05:44:42 ÖS »

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Hemen hemen bütün canlılar, kendileriyle aynı türden canlıların arasına doğarlar. Bunlar arasında kimileri doğduktan hemen sonra kendi başlarının çaresine bakabilirken, bazıları herhangi bir destek veya yardım almadan varlıklarını sürdüremezler. İşte insan da bir canlı olarak yaşamının başlangıcından sonraki en az 5-6 yıllık dönemde herhangi bir destek ve yardım almadan hayatını sürdüremez.

Öncelikte Türk Dil Kurumu'nun "toplumsallaşma kavramı" için yapmış olduğu tanım şöyledir: "Toplumsallaşma; bireyin kişilik kazanarak belli bir toplumsal çevreye hazırlanması, toplumla bütünleşmesi süreci, sosyalleşmedir." Bu tanım, toplumsallaşmanın TDK tarafından yapılan "kelime anlamı" olarak tanımıdır.

Sosyolojik bir kavram olarak toplumsallaşma; yaşamını devam ettirebilmek için yardıma ihtiyaç duyan insanın, içinde doğduğu topluma adapte olabilme sürecidir. Bu süreç içinde (toplumsallaşma süreci) insan; içine doğduğu toplumun kültürel değerlerini öğrenir, kendine has beceriler edinir, kendi bilincine ulaşmış bir birey haline gelir.

Toplumsallaşma, toplum içinde farklı kuşakların birbirleriyle olan iletişimini ve etkileşimini sağlar. Bu farklı kuşaklar, toplumsallaşma süreci içerisinde birbirlerinin yaşantılarını etkiler biçimdedir. Örneğin bir çocuğun dünyaya gelmesi, onun sorumluluğunu taşıyan ailesinin bir grup olarak yaşantısında ve bu aile grubunun bireylerinin yaşantılarında farklılıklara yol açacaktır.

Sonuç olarak toplumsallaşma; insanların yaşam süreçleri boyunca (doğumdan ölüme kadar) içinde bulundukları ve hem bireysel, hem de toplumsal bir canlı olarak geliştikleri süreçtir. Toplumsallaşma, genel anlamda bir adaptasyon ve tamamlanma sürecidir.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir?
« Posted on: Ağustos 25, 2019, 04:24:40 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? e-book, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? programı, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? oyunları, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? e-kitap, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? download, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? hikayeleri, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? resimleri, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? haberleri, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? yükle, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? videosu, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? şarkı sözleri, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? msn, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? hileleri, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? scripti, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? filmi, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? ödevleri, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? yemek tarifleri, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? driverları, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? smf, Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir? gsm
Yanıtla #1
« : Temmuz 10, 2009, 11:07:56 ÖS »
Avatar Yok

dreamily
*
Üye No : 6603
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 773
Mesaj Sayısı : 11.794
Karizma = 11817


emeğine sağlık
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Çocuk Ve Sosyalleşme Kitle Iletişim Araçlarının Etkileri
Ruh Sağlığı
Asortik Hatun 0 649 Son Mesaj Ocak 23, 2013, 11:33:28 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Canavar Nedir, Ne Demektir?
Genel Kültür.
trausquares 1 591 Son Mesaj Şubat 10, 2014, 04:45:36 ÖS
Gönderen : satqeleyt
Sanal Sosyalleşme
Kariyer ve Kişisel Gelişim
sanane_61 2 594 Son Mesaj Kasım 14, 2013, 09:04:51 ÖS
Gönderen : eva2006
Yeni Sosyalleşme Alanı Mutfak Oldu
Güncel Haberler
imge34 0 226 Son Mesaj Ekim 09, 2014, 01:33:39 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular