0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Canavar Nedir, Ne Demektir?  (Okunma Sayısı: 695 Kere Okundu.)
« : Temmuz 24, 2013, 11:15:49 ÖÖ »
Avatar Yok

trausquares
*
Üye No : 142117
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1
Mesaj Sayısı : 6
Karizma = 0


Canavar; mitolojilerde, masallarda ve efsanelerde bahsedilen vahşi hayvan, olağanüstü, yırtıcı canlı. Türk kültüründe Guyuk (Güyük) veya Azman olarak da bahsedilir. Değişik biçimlerde tasvir edilir. Çoğu zaman her tür sıradışı ve yırtıcı varlığı ifade etmekte kullanılır. Azeri dilinde canavar sözcüğünün yırtıcı hayvan manası daralarak, doğrudan "kurt" anlamını taşır hale gelmiştir.

Farsça "cān" (dirim, hayat) sözcüğüne yine Farsça "-var/-bar" (sahip olan, mevcut olan) ekinin getirmesiyle oluşmuş "canvar" sözcüğünden ses türemesiyle -belki yakın anlamlı "cānāver" sözcüğünün de etkisiyle- türemiştir. İlk anlamı "canlı, mahlûk"tur. Bu kelime çoğu zaman masallarda geçmektedir.

Guyuk, vahşi yaratık demektir. En yaygın betimlemeye göre karanlıkta çöllerde ve mezarlıklarda ortaya çıkar. Vücudu sarı kırmızı tüyle kaplı, pis kokuludur. Çok iridir. Gündüzleri yeraltına veya mezara girebilir. Güreşte yenilirse çekip gider. Fakat bunların dışında her tür sıra dışı somut varlığı içeren bir anlamı vardır. Yöresel ve yerel canavar motiflerine rastlanır. Örneğin Türkiyede Van Gölü Canavarı ve Moğolların Gobi Çölü Canavarı gibi. Guyuk sözcüğü "Kıymak" anlamını taşır. Moğolca Güy, koşmak ve kaçmak anlamını içerir.


Azman, sıradışı güçleri ve büyüklüğü olan yaratıktır. Büyük ve keskin dişleri olan, büyük gövdeli, iri, büyük ayaklı, keskin ve iri pençeli, derisi sert canlılar bu sınıflama içerisine daha çok girerler. Oğuz Kağan destanındaki Kıyant adlı tek boynuzlu yaratık, Gılgamış destanındaki Humbaba adlı dev öküz, Korkut Ata öykülerindeki, dövüş için yetiştirilmiş Beserekler (Erkek Develer) bu konudaki bazı örneklerdir. Sözcük, azmak fiilinden gelir. Azgınlık anlamı vardır. Ayrıca az kökünde cinsellik çağrışımı da bulunur. Azgınlık dönemi hayvanların çiftleşme mevsimini ifade eder. Azmak sözcüğü aşmak fiili ile de bağlantılıdır ve sınırları geçmek, yapılmaması gerekeni yapmak ve cinsel birleşme anlamları taşır. Eski Moğolca Ad/Ada, Eski Türkçe Ada/Aza sözcükleri tehlike ifade eder.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Canavar Nedir, Ne Demektir?
« Posted on: Kasım 29, 2020, 09:47:02 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Canavar Nedir, Ne Demektir? e-book, Canavar Nedir, Ne Demektir? programı, Canavar Nedir, Ne Demektir? oyunları, Canavar Nedir, Ne Demektir? e-kitap, Canavar Nedir, Ne Demektir? download, Canavar Nedir, Ne Demektir? hikayeleri, Canavar Nedir, Ne Demektir? resimleri, Canavar Nedir, Ne Demektir? haberleri, Canavar Nedir, Ne Demektir? yükle, Canavar Nedir, Ne Demektir? videosu, Canavar Nedir, Ne Demektir? şarkı sözleri, Canavar Nedir, Ne Demektir? msn, Canavar Nedir, Ne Demektir? hileleri, Canavar Nedir, Ne Demektir? scripti, Canavar Nedir, Ne Demektir? filmi, Canavar Nedir, Ne Demektir? ödevleri, Canavar Nedir, Ne Demektir? yemek tarifleri, Canavar Nedir, Ne Demektir? driverları, Canavar Nedir, Ne Demektir? smf, Canavar Nedir, Ne Demektir? gsm
Yanıtla #1
« : Şubat 10, 2014, 04:45:36 ÖS »
Avatar Yok

satqeleyt
*
Üye No : 166790
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 7
Karizma = 0


Canavar kisinin kendi icindeki hastirilm8s duygularinin disa vurmasi dir
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Toplumsallaşma (sosyalleşme) Nedir, Ne Demektir?
Psikoloji ve Sosyoloji
Asortik Hatun 1 683 Son Mesaj Temmuz 10, 2009, 11:07:56 ÖS
Gönderen : dreamily
Kast Sistemi Nedir, Ne Demektir?
Psikoloji ve Sosyoloji
Asortik Hatun 1 803 Son Mesaj Temmuz 10, 2009, 11:16:31 ÖS
Gönderen : dreamily
Mülk Sistemi Nedir, Ne Demektir?
Psikoloji ve Sosyoloji
Asortik Hatun 1 741 Son Mesaj Temmuz 10, 2009, 11:16:48 ÖS
Gönderen : dreamily
Sınıf Sistemi Nedir, Ne Demektir?
Psikoloji ve Sosyoloji
Asortik Hatun 1 948 Son Mesaj Temmuz 10, 2009, 11:17:09 ÖS
Gönderen : dreamily
Kültür Nedir, Ne Demektir?
Psikoloji ve Sosyoloji
Asortik Hatun 1 765 Son Mesaj Temmuz 10, 2009, 11:19:32 ÖS
Gönderen : dreamilyTheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular