Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı  (Okunma Sayısı: 379 Kere Okundu.)
« : Mayıs 08, 2013, 04:08:36 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


GENETİK YAPI HAKKINDA TEMEL BİLGİLER
Hücre bölünmesi nedir ? Ana hücreden yavru hücreye genetik şifre nasıl taşınmaktadır ?
Canlılar türlerini devam ettirebilmek veya hasara uğramış bölümlerini tamir edebilmek için hücresel seviyede bölünmeye gereksinim duyarlar. Bunun için genetik şifrenin aynısının yavru hücrelere aktarılması gerekir. Örneğin hormon yapımını da artırmak için bir tiroit hücresinin bölünmesi gereksin. Bu gereksinim ortaya çıkınca büyüme faktörlerinden bir kısmı ve TSH hormonu tiroit hücre zarına yapışır ve çekirdeğe çeşitli proteinler aracılığıyla bölünme işleminin başlatılması için sinyal gönderir. Bu sinyali alan özel bir gen aktive olarak protein üretir ve bu protein başka bir geni uyararak bölünme işlemini başlatır. Bunun için önce çekirdekteki şifreleri taşıyan DNA' nın bir eşinin yapılması gerekir. Enzim adı verilen özel proteinler daha önce DNA' nın yapısında olduğu belirtilen şeker,baz ve fosfat birimlerini kopyalama adı verilen bir işlemle orijinal DNA' daki sıraya göre dizmeye başlar ve işlem bittikten sonra birbirinin tamamen benzeri iki ayrı DNA ortaya çıkar ( Resim 8 ).
Eğer kopyalama sırasında yanlış bir dizilim olursa başka bir gen devreye girerek bunu düzeltmeye çalışır, düzeltmezse başka bir gen devreye girerek bölünme işlemini durdurur böylece yanlış genetik şifrenin yeni oluşacak hücrelere geçmesi önlenir. Şimdi kopyalama işleminin doğru yapıldığını varsayalım ve gelişmeleri izleyelim. Artık çekirdekte birbirinin tamamen benzeri olan iki DNA vardır ve bölünme işlemini durduracak bir emir gelmemişse DNA' lar daha öncede değinildiği gibi paketlenerek 46 çift kromozom haline döner. Diğer bir deyişle birbirinin aynısı olan 23 çift iki takım kromozom ortaya çıkar. Bu devreden itibaren 23 çift kromozom hücrenin bir ucuna doğru giderken diğer 23 çift kromozom diğer ucu gitmeye başlar ve hücre ortadan boğumlanıp her birini çevreleyen yeni zarla birlikte özellikleri tamamen aynı olan iki ayrı hücre ortaya çıkar. Genlerin kanser oluşmasındaki rolü nedir?
Genin yapısı bozulunca kontrol ettiği fonksiyon ya azalır ya da artar. Örneğin hücre bölünürken hiçbir etki olmaksızın bazı genlerdeki şifre yanlış kodlanır. Bunu fark eden başka bir gen bozulan yapının düzeltilebilmesi için başka bir geni harekete geçirir. Gendeki bozukluk giderilebilirse hücre bölünmeye devam eder. Bozukluk giderilemezse başka bir gen harekete geçerek bozuk genetik yapıya sahip yeni hücrelerin ölmesi için gerekli mekanizmaları çalıştırarak o hücrelerin ortadan kalkmasına neden olur. Örneğin 17.Kromozomda bulunan p53 isimli gen bu konuda önemli sayılabilecek role sahiptir. Hücre bölünürken DNA'nın herhangi bir bölgesinde ( herhangi bir kromozomun bir bölgesinde) şifre değişikliği olunca p53 geni aktive olur ve ilgili protein yapımına neden olarak hatalı kısmı onaracak geni aktive eder. Eğer hata düzeltilemezse bu sefer p53 geni başka bir geni aktive ederek yanlış genetik koda sahip hücrenin ölmesine yol açacak başka gen sistemlerinin devreye girmesini sağlar ve bozuk genetik yapıya sahip hücre ortadan kaldırılır. Eğer p53 geninde de bir değişiklik ( mutasyon ) olmuşsa bu değinilen işlemleri yapılamayacak ve bozuk genetik yapıya sahip hücre kontrolsüz kalarak anormal şekilde bölünerek çoğalmaya başlayacaktır. Böylece aşırı bir şekilde çoğalmaya başlayan hücreler başka faktörlerin de devreye girmesiyle farklı bir karakter kazanmaya başlayacak ve etraf dokulara doğru büyümesini sürdürecektir. Daha ileri devrelerde ise lenf veya kan yoluna geçerek uzak bölgelere ulaşıp ( tümörün metastaz yapması ) o bölgelerin de normal işlevini engelleyecektir.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı
« Posted on: Ocak 19, 2020, 02:12:27 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı e-book, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı programı, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı oyunları, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı e-kitap, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı download, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı hikayeleri, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı resimleri, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı haberleri, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı yükle, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı videosu, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı şarkı sözleri, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı msn, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı hileleri, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı scripti, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı filmi, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı ödevleri, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı yemek tarifleri, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı driverları, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı smf, Tiroit Hastalıkları - Genetik Yapı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Premed Prenatal Tanı Ve Genetik Hastalıkları A. U. Merkezi
Sağlık Kuruluşları
Asortik Hatun 1 667 Son Mesaj Temmuz 11, 2009, 03:48:17 ÖS
Gönderen : x[BLack RoSe]x
Tiroit Hormonlarının Biyosentez Bozuklukları
Biyoloji
Anqel* 0 509 Son Mesaj Nisan 13, 2012, 02:37:35 ÖS
Gönderen : Anqel*
Kalıtım ( Soyaçekim - Genetik ) Nedir? Genetik Yapının Oluşumu
Alternatif Tıp
Mavi_Kiyamet 0 669 Son Mesaj Ocak 12, 2013, 10:12:18 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Tiroit
Kulak Burun Boğaz
Asortik Hatun 0 523 Son Mesaj Ocak 24, 2013, 11:47:25 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Türkiye’de Tiroit Kanseri Neden Patladı?
Kanser Hastalığı
Asortik Hatun 0 366 Son Mesaj Nisan 12, 2013, 08:47:06 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular