0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Temel Haklar - Haklarımız  (Okunma Sayısı: 764 Kere Okundu.)
« : Şubat 03, 2012, 11:29:46 ÖÖ »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


İnsanca Yaşama Hakkı

İnsanca yaşama maddi ve manevi varlığınızı koruma ve geliştirme hakkına sahipsiniz. Size hiç kimse işkence ve eziyet yapamaz; insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamazsınız.( Anayasa: Md. 17)

Hürriyet
Kişi hürriyeti ve güvenliğine sahipsiniz. Bu hürriyet ve güvenliğiniz şekil ve şartları kanunlarla belirlenen tutuklama göz altına alma ıslah evine gönderme ve resmi müessesede gözlem altına alınma hallerinin dışında hiç bir kişi veya kurum tarafından ihlal edilemez kesintiye uğratılamaz. Yasa tarafından belirtilmeyen gerekçelere ve usullere dayanılarak keyfi işlemlerle özgürlüğünüz kısıtlanamaz. Bu en tabii hakkınız bunu sağlamak da en önemli görevimizdir. (Anayasa: Md.19)

Tutuklanma
Kanunlarla belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda tutuklanmanız durumunda ; tutuklanma sebebinin ve hakkınızdaki iddiaların en kısa zamanda tarafınıza bildirilmesi haklarınızın neler olduğunun anlatılması ve tutuklandığınızın yakınlarınıza bildirilmesi zorunludur. Yakalanmanız veya tutuklanmanız durumunda en kısa sürede(ki bu süre kanunlarla belirtilmiştir; gözaltı süresi yakalama anından itibaren 24 saati geçemez) hakim önüne çıkarılmanız tutuklanmanız veya yakalanmanızda kanuna uygun olmayan bir unsurun varlığında hemen serbest bırakılmanızı sağlamak amacıyla yetkili bir yargı merciine başvurma hakkına sahipsiniz.(Anayasa: Md. 19 CMK m. 91)

Özel Hayatın Gizliliği
Özel hayatınıza ve aile hayatınıza saygı gösterilmesini isteme hakkına sahipsiniz. Özel hayatınızın ve aile hayatınızın ve aile hayatınızın gizliliğine dokunulamaz. Kanunlarla belirlenen esaslar doğrultusunda verilen arama kararları bu konuda bir istisnadır.(Anayasa: Md. 20)

Konut Dokunulmazlığı
Konut dokunulmazlığı en tabii hakkınızdır. Kanunun açıkça gösterdiği hallerde usulüne göre verilen hakim kararı olmadıkça gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ise Cumhuriyet Savcıları ve onların yardımcıları sıfatıyla emirlerini yerine getirmeye memur olan Güvenlik Güçleri dışında hiç kimse konutunuza giremez arama yapamaz ve buralardaki eşyanıza el koyamaz.(Anayasa: Md: 21 CMK m. 116 vd.))

Avukat İsteme Hakkı
Herhangi bir suçlamayla yakalanmanız veya göz altına alınmanız durumunda; soruşturmanın her hal ve derecesinde bir veya birden fazla avukatın hukuki yardımından faydalanma hakkına sahipsiniz. Soruşturma evresinde ifade almada en çok üç avukat bulundurabilirsiniz. Hangi makam veya kişi tarafından yapılırsa yapılsın soruşturma ve kovuşturmanın her safhasında avukatınızın sizinle görüşmesi ifade alma ve sorgu müddetince yanınızda bulunup hukuki yardımda bulunması engellenemez veya kısıtlanamaz. Avukat seçebilecek durumda olmamanız halinde ise baro tarafından görevlendirilecek bir avukatın hukuki yardımından ücretsiz faydalanabilirsiniz.(CMK Md. 149)

Delil Toplama Hakkı
İfadenizin alınması veya sorgunuz sırasında şüpheden kurtulmak gayesiyle somut delillerin toplanmasını talep edebileceğinizin ve aleyhinize olan şüpheleri ortadan kaldıracak ve lehinize olan delilleri ileri sürme hakkınızın olduğunun da hatırlatılması zorunludur.(CMK Md. 147/1-f)

Geçersiz İfade
Alınan ifadeniz sonucu alınan beyanınızın özgür iradenize dayanması zorunludur. Bunu engellemek maksadıyla iradenizi baskı altına alarak kötü davranma işkence zorla ilaç verme yorma aldatma bedensel cebir ve şiddette bulunma bazı araçlar uygulama gibi özgür iradeyi bozan bedensel veya ruhsal müdahaleler yapılamaz. Kanuna aykırı bir yarar vaad edilemez. Bu tür yasak yöntemlerle elde edilen ifadeleriniz rızanız olsa dahi delil olarak değerlendirilemez. Avukatınız bulunmadan kolluk güçlerince alınan ifadeler hakim ya da mahkeme huzurunda tarafınızca doğrulanmadıkça hükme esas alınamaz.(CMK Md. 148)

Susma Hakkı
İfade alma ve hakim tarafından sorguya çekilmede; ne ile suçlandığınızın açıkça belirtilmesi isnat edilen suçlamayla ilgili olarak açıklamada bulunmamanızın (yani susmanızın) kanuni haklarınızdan olduğunun hatırlatılması da zorunludur.(CMK Md. 147)

Ödevlerimiz
"Temel hak ve hürriyetler kişinin topluma ailesine ve diğer kişilere karşı ödev ve sorumluluklarını da ihtiva eder" (Anayasa: Md. 12/2)


WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.164


View Profile
Re: Temel Haklar - Haklarımız
« Posted on: Eylül 18, 2020, 04:36:11 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Temel Haklar - Haklarımız e-book, Temel Haklar - Haklarımız programı, Temel Haklar - Haklarımız oyunları, Temel Haklar - Haklarımız e-kitap, Temel Haklar - Haklarımız download, Temel Haklar - Haklarımız hikayeleri, Temel Haklar - Haklarımız resimleri, Temel Haklar - Haklarımız haberleri, Temel Haklar - Haklarımız yükle, Temel Haklar - Haklarımız videosu, Temel Haklar - Haklarımız şarkı sözleri, Temel Haklar - Haklarımız msn, Temel Haklar - Haklarımız hileleri, Temel Haklar - Haklarımız scripti, Temel Haklar - Haklarımız filmi, Temel Haklar - Haklarımız ödevleri, Temel Haklar - Haklarımız yemek tarifleri, Temel Haklar - Haklarımız driverları, Temel Haklar - Haklarımız smf, Temel Haklar - Haklarımız gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Dilenciler Haklarını Arıyor!
İlginç - Garip Şeyler
mEkansIz_qEnc 2 819 Son Mesaj Şubat 19, 2009, 08:02:47 ÖS
Gönderen : Musty*
Islam Hukukunda Kadına Dayanan Haklar
Fıkıh Hakkında.
[*KaRMaKaRıŞıK*] 2 1538 Son Mesaj Haziran 23, 2009, 02:11:36 ÖS
Gönderen : x[BLack RoSe]x
Şehit Varislerine Tanınan Haklar
Hukuk
x[BLack RoSe]x 5 2351 Son Mesaj Temmuz 28, 2011, 04:42:32 ÖS
Gönderen : EmpaThy
Müzik Ve Yasal Haklar
Network ve İnternet
By.TuRuT 0 612 Son Mesaj Ekim 15, 2009, 05:26:54 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Islam’da Evlilik Ve Karşılıklı Haklar
İslamda Aile
Asortik Hatun 0 811 Son Mesaj Mayıs 31, 2013, 08:30:18 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular