Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Tekno-kriz  (Okunma Sayısı: 654 Kere Okundu.)
« : Mart 26, 2009, 06:50:37 ÖS »

By.CeZa
*
Üye No : 293
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 12191
Mesaj Sayısı : 28.686
Karizma = 155


Tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz donanım sektörünü de tam 12'den "teğet" geçti!

Grafik kartı üreticilerinin arasındaki rekabet her zamanki gibi doludizgin sürüyor. İşlemcinin yanı sıra artık platform üreticileri olan AMD ve Intel de neredeyse yılda bir gerçekleştirdikleri tüm yeniliklerini isabet kriz döneminde ortaya çıkardı. Her iki firma da yeni platformlarını geçtiğimiz aylarda kullanıma sundu. Piyasaya yeni çıkan her üründe olduğu gibi fiyatlar yine cep yakacak cinsten. Öte yandan güncelleme maliyeti de o kadar ardı ardına geliyor ki eski parçaları elden çıkarıp sıfırdan yeni bir platforma geçmek çoğu kullanıcı için daha mantıklı bir yol oluyor. Kar amacı elbette güdülecek ancak kriz nedeniyle üreticilerin biraz daha esnek olması gerekir. Ülkemizde zaten genel anlamda alım gücü yeterince iyi değil. Üstüne bir de ekonomik kriz gelince stokların elde kalması gayet normal oluyor. Elde kalan malların faturası da sektörel haberlerden dikkat edebileceğiniz üzere genelde çalışan birkaç yüz kişiye kesiliyor. Krizde kar düşünen üreticilerin başvurduğu yollardan biri ne yazık ki bu. Öte yandan yüksek olan fiyatlar ülkemizde dağıtım üstlenen firmaların da ekonomik şartlarını zora sokuyor. Çünkü satış tahminleri beklenenin ancak yüzde 20'si seviyesinde olabiliyor. Satış olmayınca kar olmuyor, zarar artıyor ve firmalar ekonomik önlemler almak zorunda kalıyorlar. Demek istediğimiz, çoğu olayın asıl sorumluları kriz nedeniyle kardan taviz vermek istemeyen donanım üreticileri. 2008 yılından memnun olan bir üretici yoktur sanıyorum.

Ne için ödüyoruz?

Biliyorsunuz "enerji tüketimi" konusu bir yılı aşkın zamandır donanım üreticilerinin gündeminde. Çeşit çeşit tasarruflu ürünler geliyor. Fakat bir yıldan bugüne kadar yapılan yeniliklere bakıldığında performans sistemlerinde yine toplam tüketim adına fazla bir şeyin değiştiği gözükmüyor. Örnek vermek gerekirse işlemcilerin üretim teknolojileri geliştirilerek güç tüketimi azaltılıyor. Güç tüketiminin yanı sıra ısınma da böylelikle sorun olmaktan çıkıyor; dahası işlemciler daha fazla overclock potansiyeli kazanıyor. Sonuç olarak yeni işlemciler herkes tarafından daha fazla beğeniliyor ve daha fazla satılıyor. Teknoloji geliştirme sayesinde firmalar daha çok kar ediyor. Kâğıt üzerindeki rakamlara bakıldığındaysa geliştirilen üretim teknolojisi sonucunda bir işlemcinin yüzde 100 yük altında olan güç tüketimi 95W'tan 65W seviyesine indirilmiş gözüküyor. Yükselen overclock potansiyeli ile tabii yine aradaki fark tamamlanıyor. Çünkü fazla bir maliyet yapmadan işlemcinin performansını ciddi bir şekilde yükseltmek hemen hemen tüm kullanıcılar için keyif verici ve zamanla tutku haline dönüşebilecek bir durum. Enerji tasarrufu yine fayda etmedi anlayacağınız. Öte yandan grafik kartı sektöründe de gelişmeler devam ediyor. Yeni nesil bellekler ve daha az güç tüketen grafik işlemciler derken bir de bakıyoruz güç tüketiminde azalma beklerken artış yaşanıyor. Nedeni de hep "daha iyi"nin istenmesi.

Çift grafik işlemcili ve hatta birden fazla kartlarla oluşturulabilecek grafik konfigürasyonuna sahip bir bilgisayarın günde 5-6 saat kullanımla elektrik faturanıza her ay 15-20 TL gibi bir ekstra olacağını unutmamanızda fayda var. Bahsettiğim birkaç örnekten de görülebileceği gibi donanım sektörü teknolojiler açısından hep daha iyiye gidiyor, görüntüler sürekli daha gerçekçi oluyor, işlemler için yapılan süreler kısalıyor ancak nesli tükenecek canlılar gibi korunması gereken enerji kaynakları da göz ardı edilmiyor değil. Asıl teknoloji, daha az enerji tüketimiyle aynı işi gerçekleştirebilmek. Daha az enerji ile daha iyisini yapabiliyorsanız o zaman ne mutlu size. Fakat üç grafik kartlı bir sistem için halen 1 kW'lık bir güç kaynağı gerekiyorsa aslına bakarsanız teknoloji pek de gelişmiyor demektir. O zaman fiyatların neden halen bu seviyede olduğunu donanım üreticilerine sormak gerekir. Half-Life 2 nereden baksanız dört yılını doldurdu. Size göre grafiksel açıdan yeterli değil miydi? Neden halen sürekli ekran kartı almak zorundayız? Oyunları sıkı sıkıya takip edenlerin bugün altı ayda bir grafik kartı değiştirmeleri gerekiyor. Gerisini siz düşünün.


Kullanıcıyla "dost" olmak
Diğer ilginç bir detay fiyat indirimlerinin ülkemize neden çok geç yansıdığı. Yurtdışı kaynaklı haberlere bakılırsa A firması B tarihinde X serisi ürünlerinde indirim yapacak. Sağ olsun 10-20 dolar bir indirim yapılıyor ama ülkemizde bir şey olmuyor. İndirimlerin neden ülkemize yansımadığı konusunda bu ay epeyce telefon aldım, iki neden var diyebiliriz. İlki, satıcı firmalar ellerindeki malı eski fiyattan bitirecekler ki zarar etmeden indirimli olarak yeni siparişlerini verecekler. "Ha!" dendiğinde indirim gelmiş olsa, elde stok olduğundan kar yerine zarar etmiş olacaklar. İndirim duyurusu yapılmışken kimse tabii haliyle eski fiyatlar üzerinden ürün satın almak istemiyor. Kriz zamanını az stokla geçiren garantici firmalar da yok değil. Elinde stok bulunduranların stoku eritme hızı fiyat güncellemesi yapılamadığından son derece düşüyor. İkinci nedense tahmin edebileceğiniz gibi ekonomik kriz. 200 dolarlık bir işlemcide, üstelik işlemci "eski nesil" denebilecek bir yapıya sahipken yüzde 10 bile indirim yapılmıyorsa bu üreticinin suçudur. Zincirleme olarak "daha çok kar etme" isteği herkesi vuruyor. Üreticiden firmaya, firmadan son kullanıcıya... İndirim elbette olacak. Belki de satıcı firmalar dayanamayıp bu indirimi kendiliğinden yapacaklar. Sonuçta nakdin dönmesi gerekli. Elde kalan parçaların değer kaybetmesini kimse istemez. Kullanıcıların yapması gereken ise sektörü sıkı sıkıya takip ederek ve sabırlı davranarak alış¬veriş yapmak. Bir de dairenin dışına çıkabiliyorsanız ne mutlu size; en azından 12'de durmamaya çalışın!

Yeni modeller yolda
Gün geçmiyor ki AMD ya da Intel cephe¬sinden yeni bir haber gelmesin. Intel'in en üst seviye performans isteyenlere ce¬vabı olan Core ¡7 serisi 920, 940 ve 965 Extreme modellerinden ibaret olmakla birlikte en uygun fiyatlı 920 modeli 550 TL seviyesindeki fiyatıyla beğeni toplu¬yor. Intel'in planları arasında 940 modelini 950, 965 Extreme modelini 975 Extreme olarak güncellemek ve fiyatları korumak var. Buna göre Core İ7 950'nin hızı 3.06 GHz ve fiyatı 1000 TL seviyesinde olacak. Core ¡7 975 Extreme ise 3.33 GHz olarak çalışacak ve 2000 TL fiyatlı olacak. Bilindiği gibi Extreme serisi olduğundan 975 modelinde çarpan kilidi yok. Ayrıca Core ¡7 920 modeli CO yerine revizyon DO haline terfi edilecek. İşlemci performansının artması beklenmiyor ama overclock kapasitesi biraz daha yükselebilir. Geçtiğimiz ay içerisinde AMD soket AM3 yapısına sahip Phenom II modellerini de tanıttı. Soket AM3 işlemcileri soket AM2+ anakartlarla kul¬lanmak mümkün. Zaten piyasada soket AM3 ve DDR3 destekli anakart bulmak pek kolay değil. Yeni işlemci modelleri üç çekirdekli X3 710, X3 720 Black Edi¬tion, dört çekirdekli X4 805, X4 810 ve X4 910 olacak. Tümü soket AM3/938 pin biçimindeler ve AM2+ anakartlarda DDR2 belleklerle de kullanılabiliyorlar. Yeni modellerin saat hızları 2.4 GHz ve 2.8 GHz arasında değişiklik gösterecek, ilginç şekilde üç çekirdekli olan modellerde 1.5 MB L2 ve 6 MB L3 önbellek bulunacak. L3 önbellek için belirlenen değerler Phenom H'nin 8 kodlu ailesinin 4 MB olan değerinden bile yüksek. Görüldüğü gibi fiyatlar hiç de kriz varmış gibi değil.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.


Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Tekno-kriz
« Posted on: Ocak 29, 2020, 06:19:34 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Tekno-kriz e-book, Tekno-kriz programı, Tekno-kriz oyunları, Tekno-kriz e-kitap, Tekno-kriz download, Tekno-kriz hikayeleri, Tekno-kriz resimleri, Tekno-kriz haberleri, Tekno-kriz yükle, Tekno-kriz videosu, Tekno-kriz şarkı sözleri, Tekno-kriz msn, Tekno-kriz hileleri, Tekno-kriz scripti, Tekno-kriz filmi, Tekno-kriz ödevleri, Tekno-kriz yemek tarifleri, Tekno-kriz driverları, Tekno-kriz smf, Tekno-kriz gsm
Yanıtla #1
« : Mart 27, 2009, 04:13:28 ÖÖ »
Avatar Yok

HiLaY
*
Üye No : 19572
Yaş : 29
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1
Mesaj Sayısı : 180
Karizma = 8


Modeller hep yolda parası olana =)
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Büyük Kriz!
Galatasaray
Essy 1 620 Son Mesaj Eylül 05, 2012, 07:55:11 ÖS
Gönderen : Rose Sun Black
Kriz Zamanı Burçlar. « 1 2 »
Burçlar
Mavi_Kiyamet 10 1809 Son Mesaj Kasım 27, 2013, 11:16:02 ÖS
Gönderen : vapurcan
Volkan Şen Kriz Çıkarttı
Trabzonspor
sanane_61 0 285 Son Mesaj Ekim 10, 2013, 03:37:47 ÖS
Gönderen : sanane_61
Kriz Tam Bıçaksırtında
Güncel Haberler
imge34 0 235 Son Mesaj Ekim 12, 2013, 06:56:21 ÖS
Gönderen : imge34
Tekno Seçim Olsun Katılım Oranı Artsın
Güncel Haberler
imge34 0 238 Son Mesaj Ağustos 12, 2014, 12:40:49 ÖS
Gönderen : imge34


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular