Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Tanburi Büyük Osman Bey  (Okunma Sayısı: 395 Kere Okundu.)
« : Mayıs 11, 2012, 03:10:40 ÖS »
Avatar Yok

elze
*
Üye No : 74226
Nerden : Kastamonu
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1323
Mesaj Sayısı : 4.387
Karizma = 5049


Tanburi Büyük Osman Bey (1816 - 1885)

Tanburî Büyük Osman Bey, 1816 yılında İstanbul'da doğdu. Tanburî Numan Ağa'nın torunu, Zeki Mehmed Ağa'nın oğludur. Henüz sekiz yaşında iken Enderûn'a alındı. Osman Bey Enderûn'da bir taraftan muhtelif bilgiler, diğer taraftan da zamanın mûsikî ustalarından mûsikî ve tanbur çalmasını öğreniyordu.

Oğlunun Enderûn'a alınmasında ısrarlı olan Zeki Mehmed Ağa, tanbur öğretmedeki isteksizliğini burada da göstermiş, oğluna ders vermemiştir. Osman Bey, Enderûn'da bulunan diğer tanburîlerden istifade etmekle birlikte, sazını kendi gayreti ile ilerletti. Rifat Bey, Hâşim Bey gibi ses ustaları ile fasıllara katılıyordu. ". . . İlk zamanlarda bir hanende fakat daha ziyade iyi bir tanburî olmaya çalışan Osman Bey, babasının ölümünden sonra tamamen ve münhasıran sazı ile meşgul olmuş ve herbiri en nefis saz eserlerinden olan peşrevlerini bu zamanlarda bestelemiştir. Abdülmecid'in son senelerinde sersazende olan Osman Bey, bu vazifesini Abdülaziz zamanında da muhafaza ederek sarayda yapılan incesaz fasıllarına , tanburu ile iştirak ederdi. Mevlânâ Celâleddin Rûmî'ye karşı duyduğu muhabbet ve iştiyakın verdiği heyecanla, mevlevihânelerin hemen hemen hepsine ve bilhassa Cuma günleri Kulekapısı Mevlevihânesi'ne muntazaman devam ederdi. . "


Öğrendiği tanbura daha sonra "Kendi kabiliyet ve istidadının orijinalitesini de ilave ederek, babasının tavrına daha renkli bir tavır vermiştir. Tarihçi Ata Bey'den naklen verilen bilgilere göre çok nüktedan, güler yüzlü, zarif bir kimseymiş. Bu nedenle her mecliste aranır, sevilir ve sayılırmış. "Osman Bey hassas bir kulağa sahipmiş. Tanburun iki telinden birinde gayet hafif bir uyuşmazlık sezse derhal telin birini koparır atar ve sazını tek tel ile çalarmış.


Eserlerini değiştirenlere, nağme ilave edenlere çok kızarmış. Hattâ bir gün bir yerde, Uşşak peşrevinin teslimine geçilecek kısmı biraz değişik çalmaya kalkan bir kânuniyi dövmeye bile kalktığı rivayet olunur. "


Osman Bey 1885 yılında , uzun zamandan beri çekmekte olduğu bir göğüs hastalığından öldü;Yahya Efendi Dergâhı mezarlığına defnedildi, üç erkek bir kız çocuğu olmuştur

(-_-) <3 eLzeLif <3 (-_-)
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Tanburi Büyük Osman Bey
« Posted on: Ağustos 24, 2019, 10:14:25 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Tanburi Büyük Osman Bey e-book, Tanburi Büyük Osman Bey programı, Tanburi Büyük Osman Bey oyunları, Tanburi Büyük Osman Bey e-kitap, Tanburi Büyük Osman Bey download, Tanburi Büyük Osman Bey hikayeleri, Tanburi Büyük Osman Bey resimleri, Tanburi Büyük Osman Bey haberleri, Tanburi Büyük Osman Bey yükle, Tanburi Büyük Osman Bey videosu, Tanburi Büyük Osman Bey şarkı sözleri, Tanburi Büyük Osman Bey msn, Tanburi Büyük Osman Bey hileleri, Tanburi Büyük Osman Bey scripti, Tanburi Büyük Osman Bey filmi, Tanburi Büyük Osman Bey ödevleri, Tanburi Büyük Osman Bey yemek tarifleri, Tanburi Büyük Osman Bey driverları, Tanburi Büyük Osman Bey smf, Tanburi Büyük Osman Bey gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Osman Bey [osman Gazi]
Tarih
seyyah 0 632 Son Mesaj Temmuz 11, 2008, 11:42:20 ÖS
Gönderen : seyyah
Osman (genç Osman)
Kim, Kimdir ?
Asortik Hatun 1 803 Son Mesaj Kasım 12, 2008, 06:43:22 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Hz. Osman
Peygamberler ve Alimler
MaViSh 0 708 Son Mesaj Ocak 29, 2009, 11:33:18 ÖS
Gönderen : MaViSh
Osman (r.a.)
O - Ö - P
mEkansIz_qEnc 1 586 Son Mesaj Haziran 20, 2010, 07:13:37 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Büyük Evlilik Projesi'ndeki Büyük Sır!
Kadınca
*Dantes* 0 464 Son Mesaj Ocak 12, 2012, 01:12:39 ÖÖ
Gönderen : *Dantes*


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular