Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Serum Hastalığı Nedir ?  (Okunma Sayısı: 3295 Kere Okundu.)
« : Kasım 21, 2008, 09:04:32 ÖÖ »
Avatar Yok

FeMoX
*
Üye No : 570
Yaş : 29
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2803
Mesaj Sayısı : 5.853
Karizma = 39


Serum hastalığı bazı ilaçların verilme­sinden 7-12 gün sonra ortaya çıkan alerji tepkisidir. Başlıca belirtileri deri­de döküntü, kaşıntı, şişme (ödem), ek­lem ağrıları, lenf bezlerinin büyümesi, ateş, karın ağrısı, bulantı ve kusmadır. Hasta alerjiye yol açan ilacı daha önce almışsa, vücut bu maddeye karşı duyar­lılık kazanmış olacağından belirtiler da­ha kısa sürede ortaya çıkabilir. Bu has­talık adım, ilk kez at serumu verilen bir kişide tanımlanmış olmasından alır. Günümüzde ise bu hastalığın en sık karşılaşılan nedeni ilaçlar, özellikle de penisilindir. Penisilinden kaynaklanan serum hastalığı daha çok penisilin aler­jisi adıyla tanınır.
Serum hastalığı en çok deride belirti verir. İğne yapılan yerde ödem ya da ürtiker oluşabilir. Ayrıca kızıl ya da kı-zamıktakine benzer döküntüler ortaya çıkabilir.
Vücut sıcaklığı yükselmekle birlikte ender olarak çok yüksek değerlere ula-Şir. Özellikle diz, dirsek ve omuz gibi büyük eklemler ağrılıdır. Hasta kendim kötü hisseder. Yeme isteği azalır, baş ağrısı ve yaygm kas ağrıları görülür. Ender durumlarda sinir sistemi etkile­nerek beyin-beyin zarı iltihabı (menin-go-ensefalit) gelişir. Gene ender olarak kalbin etkilenmesiyle miyokart enfark­tüsü oluşur. Her iki durum da genellikle Ölümle sonuçlanır.
Laboratuvar incelemeleri hastalığın tanısına pek yardımcı olmaz. Hastalığın başlangıcındaki akyuvar artışı, daha sonra eozinofil artışıyla sürer. Eozino-fıl, özellikle alerjik tepkilerde görev
alan bir akyuvar türüdür. Bazen idrarın mikroskopik incelemesinde protein ya­pısındaki maddelere ve akyuvarlara rastlanması dışmda boşaltım sistemini ilgilendiren önemli bir belirti ve bozuk­luk yoktur.
Hastalık kalp ve sinir sistemine ya-yılmadığı çoğu durumda iki-üç haftada kendiliğinden geriler. Ne yapmak gerekir: Tedavi temel ola­rak hastalığın belirtilerini gidermeye yöneliktir:
•  Ürtiker, 1/1000'lik adrenalin çözeltisi­nin 0,2-0,3 ml'si deri altına verilince hız­la geriler. Adrenalin, gırtlak ödemini gi­dermede de etkilidir. Bu Ödem solunum yolunu bütünüyle tıkamışsa soluk bolu-su delinir. Antihistaminikler önce kas içine verilir, daha sonra ağızdan alınır.
•  Ateş, kırıklık ve eklem ağrılarına kar­şı aspirin çok etkilidir.
•  Olası sıvı kayıplarım gidermek için damar yoluyla hastaya sıvı verilir.
•  Ağır durumlarda, örneğin kalp ve si­nir sistemi etkilenmişse ya da yukarıda belirtilen girişimlerle hastalık denetle-nemiyorsa kortizon kullanılır.
Korku, ruhsal çöküntü, solunum zorluğu, şiddetli öksürük nöbetleri, bu­lantı, kusma, ishal, kalp atımlarının hız­lanması, kan basıncmm düşmesi gibi ağır belirtilerin ortaya çıkması duru­munda hastanın uzman denetimi altına alınması gerekir. Hastanın tedavisinde solunum ve dolaşım sistemlerinin dü­zenli çalışmasını sağlamaya öncelik ve­rilir. Hastanın ağzında takma dişler var­sa çıkarılır, ağız boşluğundaki salgılar temizlenir, saf oksijen soluması sağla­nır. Gırtlak ödemi, solunumu tam ola­rak engellediğinde hemen cerrahi giri­şimle soluk borusu delinir. Derialtına zaman yitirmeden uygulanacak 1/1000' lik adrenalin çözeltisi hastayı ölümden döndürebilir. Bu doz gerekirse 5-10 da­kika sonra yinelenir.                     j
Yapılan bir İğne ya da böcek sok­ması sonrasında şok durumu ortaya çı­karsa, derinin delindiği bölgenin üst yanma turnike uygulanarak sorumlu maddenin daha çok kana karışması ön­lenir. Bu bölgeye iğneyle yüzeysel ola­rak adrenalin uygulanarak ya da buz konarak dolaşımın yavaşlatılması da aym etkiyi gösterir. Turnikeyle sıkıştı­rılan bölgede dolaşımı bütünüyle dur­durmamak için, uygulanan turnikeyi her 20 dakikada 2-3 dakika için gev­şetmek gerekir.
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2008, 09:05:00 ÖÖ Gönderen : FeMoX »

Anahtar Kelime: Forum, Mp3, Program, Film, Webcanavari, Makale, Eğitim, Video, Resim, Upload, SMF, Vb, MyBb, Html, Visual Basic, Karikatür, Komik Resimler, Haberler, Güncel, Destek, İsimden Adres Bul, Seo, WebMaster, İstanbul, İzmir, Ankara, Oyun, Download, Counter Strike, Knight Online, İndir, Ceza, Sago, Ayben, Kolera, Pit10, ŞanıŞer, Memleket, Google, Yahoo, Bing, FaceBook, Sohbet, Radyo, Arkadaşlık, HitOfDevil, English Boards, Döviz Kuru, NoteBook Driver, RapCanavari, RockCanavari, Mp3Canavari, Face, Netlog, Sugar.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.150


View Profile
Re: Serum Hastalığı Nedir ?
« Posted on: Aralık 15, 2019, 11:49:40 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Serum Hastalığı Nedir ? e-book, Serum Hastalığı Nedir ? programı, Serum Hastalığı Nedir ? oyunları, Serum Hastalığı Nedir ? e-kitap, Serum Hastalığı Nedir ? download, Serum Hastalığı Nedir ? hikayeleri, Serum Hastalığı Nedir ? resimleri, Serum Hastalığı Nedir ? haberleri, Serum Hastalığı Nedir ? yükle, Serum Hastalığı Nedir ? videosu, Serum Hastalığı Nedir ? şarkı sözleri, Serum Hastalığı Nedir ? msn, Serum Hastalığı Nedir ? hileleri, Serum Hastalığı Nedir ? scripti, Serum Hastalığı Nedir ? filmi, Serum Hastalığı Nedir ? ödevleri, Serum Hastalığı Nedir ? yemek tarifleri, Serum Hastalığı Nedir ? driverları, Serum Hastalığı Nedir ? smf, Serum Hastalığı Nedir ? gsm
Yanıtla #1
« : Aralık 14, 2008, 04:26:58 ÖS »
Avatar Yok

By.TuRuT
*
Üye No : 773
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 19239
Mesaj Sayısı : 48.229
Karizma = 65203


teşekkürler emine (:

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kene Icin Yeni Serum
Alternatif Tıp
-LoSS AnGeL- 1 721 Son Mesaj Temmuz 11, 2014, 01:36:29 ÖÖ
Gönderen : joker0625


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular