Duyurular
Uzun süredir sunucu kaynaklı yaşanan problemlerden ötürü özür dileriz. Yeni sunucu'ya geçiş yaptık ve artık sorunsuz olarak yayın hayatına tekrar başlamış bulunmaktayız. Problem ve Sorunlarınız için SaviorAngel adlı Adminimize P.M ile ulaşabilirsiniz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide  (Okunma Sayısı: 246 Kere Okundu.)
« : Ekim 30, 2013, 11:15:26 ÖS »

sanane_61
*
Üye No : 99109
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 9902
Mesaj Sayısı : 13.435
Karizma = 40587


Dünyanın en değerli mücevher koleksiyonlarından biri olan ve Napoli'nin koruyucu azizi San Gennaro'nun ismiyle anılan koleksiyon sergiye açıldı.

San Gennaro mücevherlerinin değer olarak İngiliz Kraliyet Mücevherleri ve Rus Çarlarının hazinesine eşdeğer olduğu düşünülüyor.

70 parçadan oluşan koleksiyon, sergi için silahlı korumalar eşliğinde Roma'da bir müzeye götürüldü.

Koleksiyondaki parçalar arasında değerli taşlardan yapılma piskopos başlığı, binlerce mücevherden oluşan bir kolye de bulunuyor.

Mücevherler, heykeller ve dini sembollerden oluşan koleksiyon, yüzlerce yıl boyunca Napoli'nin koruyucu azizi San Gennaro için Avrupalı hükümdarların bağışladığı parçalardan oluşuyor.

Fakat San Gennaro hazinesi yıllar boyunca Napoli katedralinde bir kasada saklanıyordu.

Üçüncü yüzyılda yaşayan Napoli Piskoposu Gennaro'nun yüzyıllar boyunca kenti savaştan, vebadan, depremden ve doğal afetlerden koruduğuna inanıldı.

21.610 parça mücevher

1520'lerde bütün bu felaketlerin üst üste yaşanması üzerine kent halkı, San Gennaro'nun koruyuculuğu karşılığında, Aziz'in adına bağışlanmış olan hazineyi bir şapel inşa ederek saklama vaadinde bulundu.

Serginin küratörü Paolo Jorio, 1305'ten günümüze kadar bu şapele bağışlanmış 21.610 parça mücevherin bulunduğunu, bağış yapanlar arasında kralların, papaların ve imparatorların olduğunu söylüyor.

Sergiyi düzenleyen Roma Vakfı'nın başkanı Emmanuele Emanuele, gazetecilere yaptığı açıklamada, koleksiyonun "Tarihsel ve sanatsal olarak paha biçilmez değerde olduğunu ve İngiliz Kraliyet Mücevherleri'nden ya da Rus Çarlığı mücevherlerinden çok daha değerli olduğunu" ifade ediyor.

Napolyon'un bağışladığı haç

Serginin önemli parçalarından biri olan piskopos başlığında toplam 3.964 elmas, zümrüt ve yakut bulunuyor.

Fakat en gözde eserin, yapımına 1679'da başlanan ve dünyanın en seçkin mücevherlerinden biri olarak değerlendirilen kolye olduğu düşünülüyor. Birçok parçanın biraraya getirilmesiyle yapılan kolyedeki mücevherli haçlardan birini Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart bağışlamış.

BBC Roma muhabiri David Willey, büyük ilgi görmesi beklenen sergiyi, halkın ihtiyaçlarına öncelik vermek istediğini söyleyen Papa Francis'in gezmesinin beklenmediğini söylüyor.


WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.125


View Profile
Re: Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide
« Posted on: Eylül 23, 2019, 12:05:18 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide e-book, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide programı, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide oyunları, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide e-kitap, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide download, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide hikayeleri, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide resimleri, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide haberleri, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide yükle, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide videosu, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide şarkı sözleri, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide msn, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide hileleri, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide scripti, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide filmi, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide ödevleri, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide yemek tarifleri, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide driverları, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide smf, Paha Biçilmez Mücevherler Ilk Kez Sergide gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Mücevherler..
Fotoğrafçılık
By.CeZa 9 1326 Son Mesaj Mayıs 18, 2009, 01:02:07 ÖÖ
Gönderen : CeRos
Tutankamon'un yüzü ilk kez sergide
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
xxRuzqaRxx 1 823 Son Mesaj Nisan 10, 2008, 01:18:59 ÖÖ
Gönderen : Robert
Paha Biçilemez Sözler
Hayata Dair.
FeMoX 5 1470 Son Mesaj Eylül 20, 2008, 08:39:00 ÖÖ
Gönderen : Asi_Türk
Edebî Mücevherler Ve Paslı Çiviler
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
By.CeZa 0 646 Son Mesaj Ağustos 12, 2008, 07:23:11 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Tim Cook Ile Bir Kahveye Paha Biçilemiyor .
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
Violin 0 286 Son Mesaj Nisan 27, 2013, 03:57:03 ÖS
Gönderen : Violin


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular