Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri  (Okunma Sayısı: 411 Kere Okundu.)
« : Aralık 12, 2013, 10:50:19 ÖS »

Anqel*
*
Üye No : 21465
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5209
Mesaj Sayısı : 17.797
Karizma = 50130


1-Organik Kanatlı Yetiştiriciliğinde Serbest Üretim modeli
    Serbest üretim genel hatlarıyla tavukların yapay ortamdan uzak olacak şekilde yerde barındırılması ve açık alanda otlatılması şeklinde tanımlanmaktadır.
    Geçici bir kümeste veya ağılda barındırılan tavukların hasat sonrası tarlada kalan daneleri topladığı veya tarlada bulunan zararlıları temizlediği bilinen bir uygulama olarak gözükmektedir.Yetiştiriciler tarafından yaşamalarına izin verilmeye n kabuklu ve zararlı böcekleri ortadan kaldıran ve doğal olarak biyolojik mücadele yapan tavuklar özellikle çiftliğin karma ekonomisi ne katkıda bulunmakt adırlar.
Eğer serbest broylar yetiştiriciliği yapılacaksa kullanılan hayvanların buna uygun olamsı gerekmekt edir.Önerilen sürü büyüklüğü bir kümeste 200 adet broyler olmasına karşın izin verilen sayı 500 adede kadar çıkmaktadır.Eğer organik serbest broyler üretimi sertifika lı olarak yapılacaksa günlük yaşta civciv almak gerekmekt edir.Hang i yolla olursa olsun hiçbir şekilde enfeksiyo nlara karşı aşılamay ve herhangi bir veteriner uygulamasına izin verilmeme li, kayıtlar düzenli ve yeterli olacak şekilde tutulmalıdır.
    Doğal olarak otlatılan sofralık tavuklar 12 haftalık yaşta kesime hazır duruma geleektir .Bu zaman sonunda canlı ağırlıkları yaklaşaık olarak 1,8-2,3 kg arasında değişmektedir.Ticari organik tavuk üreticileri kendi çiftliklerinde kesip işleyebilir veya lisanslı kesimhane lere gönderilebilirler.
   Serbest yumurta tavukçuluğu modelinde, 0,5 x 0,3 m ebatlarında, römorklar yardımıyla havanın uygun olduğu durumlard a 3-4 günde bir yer değiştirilerek tavuklar otlatılmaktadır.
   
      2-Organik Kanatlı Yetiştiriciliğinde Otlatma Modeli
         Otlatma modelinde, günlük olarak yer değiştirebilen hareketli kafesler inşa edilmiştir.Her bir kafeste 50 tavuk                       bulunur ve folluklar kafeslere asılmıştır.Otlamaya ilaveten yem tüketiminin % 30 ‘ u kadar karma yem tavuklara verilmekt edir.
 
     3-Organik Kanatlı Yetiştiriciliğinde Yarı Yoğun Üretim Modeli
      Bu üretim modelinde 500 tavukluk barınaklar inşa edilmekte ve 4 bölgeye ayrılmış 90 metrekare lik bir gezinme alanı oluşturulmaktadır.Havanın uygun olduğu günlerde sıra ile otlama yapılmaktadır ve ilave olarak kerma yem verilmekt edir.

WebCanavari
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri
« Posted on: Mart 29, 2020, 03:02:34 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri e-book, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri programı, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri oyunları, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri e-kitap, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri download, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri hikayeleri, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri resimleri, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri haberleri, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri yükle, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri videosu, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri şarkı sözleri, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri msn, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri hileleri, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri scripti, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri filmi, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri ödevleri, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri yemek tarifleri, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri driverları, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri smf, Organik Hayvan Yetiştiriciliğinde Üretim Modelleri gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Insan Değil, Hayvan Oğlu Hayvan Sürüyor! « 1 2 »
Güncel Haberler
By.CeZa 16 5262 Son Mesaj Eylül 21, 2014, 09:55:46 ÖS
Gönderen : ecerenler
Organik Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği
Ziraat
Anqel* 0 929 Son Mesaj Aralık 12, 2013, 10:41:54 ÖS
Gönderen : Anqel*
Organik Kanatlı Hayvan Üretimde Yem Temini Ve Hayvan Besleme
Ziraat
Anqel* 0 551 Son Mesaj Aralık 12, 2013, 10:49:12 ÖS
Gönderen : Anqel*
Organik Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği: Histomoni Asis ( Karabaş Hastalığı )
Ziraat
Anqel* 0 603 Son Mesaj Aralık 12, 2013, 10:54:49 ÖS
Gönderen : Anqel*
100 Bin Solucanla Organik Üretim
Güncel Haberler
derinfener 1 499 Son Mesaj Ocak 06, 2016, 02:17:51 ÖS
Gönderen : fairytale love


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular