Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları  (Okunma Sayısı: 464 Kere Okundu.)
« : Mart 07, 2012, 01:54:03 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


    Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları
    Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun istisnalara ilişkin 4/c maddesine göre; “Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı (sakatlık derecesi) %90 ve daha fazla olan malul ve özürlülerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malul ve özürlülerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar” Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden istisna edilmiştir.

    Yapılan düzenleme ile özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı (sakatlık derecesi) %90 ve daha fazla olan malul ve özürlülerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malul ve özürlülerin adlarına kayıtlı olan özel tertibatlı taşıtlar Motorlu Taşıtlar Vergisinden istisna edilmiştir. Burada taşıtın bizzat kullanılması şartı aranmayacaktır.

    Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı (sakatlık derecesi) %90 ve daha fazla olan malul ve özürlülerin bu durumlarını tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış olan sağlık kurulu raporu ile ilgili Vergi Dairelerine belgelendirmeleri halinde, söz konusu malul ve özürlülerin kendi adlarına kayıt ve tescil edilmiş olan taşıtları, Motorlu Taşıtlar Vergisine tabi tutulmayacaktır.

    Bu istisnadan yararlanmak için, malul ve özürlülere ait taşıtın özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş olması şartı aranmayacaktır.

    Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı (sakatlık derecesi) %90’dan az olan malul ve özürlülerin bu durumlarını; tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri ve kendi adlarına kayıt ve tescilli olan taşıtların özürlülük haline uygun özel tertibatlı taşıt veya özel tertibatlı hale getirilmiş taşıt olduğunu belirten “Motorlu Araç Tescil Belgesi” nin ilgili tescil kuruluşlarınca onaylanmış örneği ile “Araçlar İçin Teknik Belge” ve “Proje Raporu”nun aslı veya noter onaylı örneğini ilgili Vergi Dairelerine verilmesi halinde bu istisna hükmünden yararlanabileceklerdir.

    İstisnadan yararlanacak olan malul ve özürlüler tarafından; “Malûl ve Özürlüler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu” istisnadan yararlanmak için gerekli olan diğer belgeler ile birlikte ilgili Vergi Dairesine verilecektir. “Malûl ve Özürlüler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu”nu WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.gib.gov.tr
adresinden Ana Sayfa> Mevzuat>Kanunlar>Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu>Tebliğler>21 Seri Nolu Tebliğ> Ek yoluyla elde edebilirsiniz


WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.115


View Profile
Re: Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları
« Posted on: Ağustos 26, 2019, 01:04:26 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları e-book, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları programı, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları oyunları, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları e-kitap, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları download, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları hikayeleri, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları resimleri, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları haberleri, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları yükle, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları videosu, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları şarkı sözleri, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları msn, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları hileleri, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları scripti, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları filmi, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları ödevleri, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları yemek tarifleri, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları driverları, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları smf, Motorlu Taşıtlar Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  
Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular