0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Macaristan Sovyet Cumhuriyeti  (Okunma Sayısı: 499 Kere Okundu.)
« : Aralık 23, 2012, 10:36:24 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Macaristan Sovyet Cumhuriyeti
Венгерская Советская Республика
(Rusça)
Magyarországi Tanácsköztársaság
(Macarca)
Başkent: Budapeşte
Resmi dili Macarca
Siyasal statü Sosyalist Cumhuriyet
Tarih
- Kuruluş tarihi 21 Mart
- Yıkılış tarihi 6 Ağustos

Macaristan Sovyet Cumhuriyeti (İngilizce: Hungarian Soviet Republic, Macarca: Tanácsköztársaság) Macaristan'da Béla Kun'un liderliğinde kurulan Komünist bir rejimdir. Rusya'daki Bolşeviklerin yaptığı Ekim Devriminin ardından Avrupa'da kurulan ilk Komünist hükümettir. Ömrü sadece dört ay sürmüştür. Romanya'nın Budapeşte'yi işgaliyle düşmüştür. Bu devletin varisi Macaristan Krallığı'dır. Krallık (1920-1944) arasında hüküm sürmüştür.
Macaristan Komünist Partisi'nin Yükselişi

Macar Sovyet Cumhuriyeti'nin ani çıkışının nedeni Kont Károlyi hükümetinin I. Dünya Savaşı sonrasında yeni doğmuş Macaristan devletinin sosyal ve ekonomik hayattaki başarısızlığı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun parçalanmasıdır.

Partinin temeli 1918 Kasım'ında şekillenmeye başladı. Béla Kun önerliğindeki parti, yaptığı propagandalarla partinin ideallerini açıkladı. Böylece pek çok Sosyal Demokrat belirli bir süre sonunda radikalleşti.

31 Ekim 1918'de yeni Macaristan hükümetinin başbakanı olan Mihály Károly, hükümeti süresince Transilvanya bölgesi üzerinde hak iddia eden Romanya'yla,yeni kurulmakta olan ülkenin toplumsal düzeniyle ve askeri yeniden yapılanmayla ilgilenmek zorunda kaldı.1 Aralık 1918'de Transilvanya'nın Romanya'ya bağlanması kararının alınması üzerine Károly hükümeti,halk desteğini büyük ölçüde yitirdi.

Bunun üzerine Kun başkanlığındaki Macaristan Komünist Partisi, Károly hükümetini istifaya zorladı ve birkaç aydan kısa bir süre içerisinde hükümet,sosyal demokrat ve komünistler tarafından tamamen azledilerek Macar Sovyet Cumhuriyeti'ni ilan edildi.

Şubat 1919'da partinin 30.000 ile 40.000 arasında değişen üyesi bulunmaktaydı.Üyeler arasında etnik azınlıklar, işsiz eski askerler ve genç entellektüeller bulunmaktaydı.

Komünist Politikalar
Budapeşte kentinde bulunan Macar Sovyet Cumhuriyeti Liderleri Anıtı. Soldan sağa: Tibor Szamuely, Béla Kun, Jenő Landler.
Károly hükümetinin istifasının ardından yeni kurulmuş Sosyalist Parti,Devrimci Yönetim Kurulu adıyla bir hükümet kurdu. Bu hükümet Macar Sovyet Cumhuriyeti'ni ilan etti ve hükümet lideri Sándor Garbai ile birleşilerek Sosyalist-Komünist koalisyonu kuruldu. Fakat Dış İşleri Bakanı Kun, güçleri elinde tutmaktaydı. Kun'un gücü altında Komünistler büyük atılımlar yaptı ve Sosyal Demokrat Bakanlar günler içerisinde görevinden alındı.
İç Yapılanma Politikaları
Yeni Komunist hükümet kararnameleriyle aristokrat ünvanları kaldırdı, din ve devlet işleri ayrıldı, konuşma özgürlüğü yaygınlaştırıldı, bedava eğitim, azınlıklara dil ve kültür hakları verildi. Komünist Hükümet,ticareti ve endüstride girişimcileri devletleştirdi. Ev, ulaşım, banka, sağlık, kültürel kurumlar, 40 hektardan geniş araziler kamulaştırıldı. Komünistlere halk desteği imparatorluk sınırlarının düzenlenmesiyle yakinen bağlıydı.
Dışişleri Politikası

Mayıs ayının sonlarına doğru Macar Sovyet Cumhuriyeti hükümetinin kararıyla Albay Aurél Stromfeld, I.Dünya Savaşı sonunda imzalanan Triyanon Antlaşması ile Güney Çekoslovakya ve Slovak Sovyet Cumhuriyetine bırakılan toprakların geri alınması için harekete geçti.

Amerika ve Fransa'nın verdiği göz dağı ve Çekoslovak direnişi sonucunda Macar ordusu 17 Temmuz'dan itibaren geri çekilmeye başladı.

Slovakya yenilgisinin ardından aynı yöntemlerle Transilvanya'ya girildi fakat savaş Romanya Ordusunun hızlı ilerleyişi ve 30 Temmuz'da Budapeşte'ye girmesiyle sonuçlandı.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.166


View Profile
Re: Macaristan Sovyet Cumhuriyeti
« Posted on: Ocak 24, 2021, 06:33:08 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Macaristan Sovyet Cumhuriyeti e-book, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti programı, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti oyunları, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti e-kitap, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti download, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti hikayeleri, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti resimleri, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti haberleri, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti yükle, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti videosu, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti şarkı sözleri, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti msn, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti hileleri, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti scripti, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti filmi, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti ödevleri, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti yemek tarifleri, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti driverları, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti smf, Macaristan Sovyet Cumhuriyeti gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türkistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
Yabancı Tarih
Asortik Hatun 0 892 Son Mesaj Aralık 22, 2012, 09:00:23 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
Yabancı Tarih
Asortik Hatun 0 496 Son Mesaj Aralık 22, 2012, 09:02:43 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti
Yabancı Tarih
Asortik Hatun 0 434 Son Mesaj Aralık 23, 2012, 10:00:24 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Nahçıvan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
Yabancı Tarih
Asortik Hatun 0 447 Son Mesaj Aralık 23, 2012, 10:06:24 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Moldova Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
Yabancı Tarih
Asortik Hatun 0 505 Son Mesaj Aralık 23, 2012, 10:35:12 ÖS
Gönderen : Asortik HatunTheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular