Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman  (Okunma Sayısı: 888 Kere Okundu.)
« : Kasım 05, 2008, 06:27:53 ÖS »
Avatar Yok

Musty*
*
Üye No : 2609
Yaş : 27
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 2624
Mesaj Sayısı : 16.848
Karizma = 49


Çocuklukta gerçek ile düş birbirine karışır. Yanılsamalar ile masallar aynı bahçede oyun oynar. Ateşböcekleri uçan yıldızlar sanılır, güvercinler de serçelerin anne babaları! Benim çocukluk yanılsamalarımdan en büyüğü; uzun zaman iki kişiyi kardeş sanmamdı. Kimdi onlar derseniz, biri Einstein'dı, diğeri Frankestein! Ne zaman ki onların kardeş olmadığını öğrendim, o zaman çocukluk devrim sona erdi. İnsan büyüyünce yanılsamalarının ya da yanlış anlamalarının sona erdiğini sansa da, ben öyle olmadığını bir türkü sayesinde anladım. Türküde “Kağızman'a ısmarladım nar gele nar gele” diyordu ya türkücü; oysa ben yıllarca Kağızman'a nargile ısmarlandığını sanmıştım! Bir gün gidip gördüm ki, Kars'ın kavak ağaçlarıyla kucaklaşan bu ilçesi, Aras Vadisi'nde açılmış bir nar gibi bereketli bir coğrafyanın çocuğuydu. Ve bu coğrafyanın içinde yolculuk yapan her yolcu gibi beni de sürprizler bekliyordu. Doğu'nun hüzünlü ama sert ışığını yüzüme vurarak söylencelerden, sürülerin içinden bir çoban köpeği gibi geçerek beklenmedik yerlerde karşıma çıktılar. Atlarıyla konuşan adamlar, oğul veren kovanlarını derleyip toplayan arıcılar, tandırdan çıkardıkları ekmekleri sedyeyle evlerine götüren kadınlar, ellerindeki oraklarla şimşek hızıyla ot biçen yaşlılar, yağmur duasını tekerlemeye dönüştüren çocuklar, göletlerin kıyısındaki sazlıkların arasına inen yabanördekleri, peribacalarını andıran jeolojik oluşumlar… Hepsi, Kağızman'da Doğu'nun kucağından üzerime döküldüler.

KAYAÜSTÜ RESİMLERİ

İşte şimdi, Camuşlu Köyü'nde o sürprizlerden birinin önünde duruyorum. Dev bir tarih aynası gibi dikilen bu kayanın üzerine zorlukla tırmandım. Aşağıda ilkbaharın dilini konuşan kuşlar, esintiyle salınan gelincikler, güneşe sırtlarını vermiş kertenkeleler; başımın üzerinden geçen bir gökkuzgun… Kayanın üzerinde ise on iki bin yıl önce kazınmış, uzun boynuzlu geyikler, dağ keçileri, yaban sığırları… Bir avcı, bir “ilkçağ ressamı gibi binlerce yıl önceki bir av sahnesini taş üzerine işlemiş ve bu yapıt kar, buz, yağmur demeden bugüne ulaşmış. Yazılıkaya diye adlandırılan bu yeri, bilim dünyasına ilk kez 1968 yılında Prof.Dr.İ.Kılıç Kökten tanıtmış.

Kağızman'daki olağanüstü bir manzaraya sahip bir uçurumun andezit kayalıklarına yapılan çizimlerden oluşan bir başka kayaüstü resim dizisi ise “Çallı” olarak anılıyor. Anadolu'da ilk kez bir deve resminin kayalara çizildiği belirtiliyor. Çallı Yaylası, bugüne kadar gördüğüm en etkileyici konumlardan birine sahip. Uçurumun kıyısına yapılmış taş yayla evlerinin altında, bir vahayı andıran yeşil bir kavak korusu, ötesinde de gün batarken morlaşan dağlar var.

Karaboncuk kayaüstü resimlerinde ise başka bir hayvan, bir köpek çok başarılı çizimlerle resmedilmiş. Kars çevresinde daha birçok kayanın üstünün Neolitik Çağ'dan başlayarak böylesine resimlerle doldurulmuş oluşu, bölgede o dönemdeki yaşamın ipuçlarına ulaşmamızı sağlıyor. Hiçbir zaman kim olduklarını bilemeyeceğimiz bu çoban ve avcı “ressamlar”, bize Kağızman'ın masallara bile girmemiş döneminin resimli öykülerini anlatıyorlar.

KARS'IN MEYVE BAHÇESİ

Kağızman, meyve ağaçlarıyla dolu. Ceviz, elma, iğde, şeftali, çilek, dut, erik, armut gibi ağaçlar ve üzüm bağları ilçenin ılıman ikliminin insanlara armağanı. “Kars'ın tadı tuzu Kağızman'dır” sözü de, bu yüzden söylenmiş olsa gerek. Kars'ı ve Sarıkamış'ı hırpalayan kış buraya pek uğramıyor. Diğer akarsular kışın donsa bile Aras'ın donduğu çok nadir. Yılın büyük bölümünde güneş eksik olmuyor ama Kağızmanlılar, kış aylarında güne sık sık sisle başlıyorlar. Toprağın altında ise, ilçenin bir başka zenginliği olan kaya tuzu var. 60 milyon tondan fazla olduğu düşünülen tuz rezervleri, bir yeraltı kentini andıran işletmelerden çıkarılıyor.

Kars'tan Kağızman'a gelirken yol kenarında göreceğiniz Köroğlu Kalesi dikkate değer olsa da, Tunçkaya Köyü'ndeki Keçivan Kalesi daha önemli bir yapı. Evliya Çelebi 17. yüzyılda kalenin içinde 1200 ev, 40 - 50 dükkan olduğunu yazmış; bugünkü nüfus çok az. Çengilli Köyü'ndeki Ortaçağ kilisesinde ise Gürcüce yazılmış iki adet kitabe var. Tüm bakımsızlığına rağmen görkemli bir yapı Çengilli Kilisesi. Köyün delikanlıları düğünden ya da askere gitmeden birkaç gün önce Mostar Köprüsü'nden Neretva Nehri'ne bir tür “erkeklik sınavı”ndan geçmek için atlayan gençlerin yaptığına benzer biçimde, kilisenin kubbesine tırmanarak kız tarafına ne kadar cesaretli olduklarını gösteriyorlar. Akşam üzerleri, Doğu'nun her günkü “yaşam ritüelleri”nden biri başlıyor Çengilli'de. Binlerce koyun, aralarında onlarca çoban ve köpekle birlikte bir toz bulutu kaldırarak köydeki ağıllarına dönüyor.

PİYANO SESİYLE

Ataman Evi'nin kocaman salonunda Gülsen Hanım, köşedeki eski piyanoyu gösterek, “Benim çocukluğumda buradan keman, cümbüş, piyano sesi eksik olmazdı” derken; Meryem Bora oyuncak bir Kağızman bebeğine “150 yıl once kızların baba ocağından koca hanesine giderken giydikleri model alınarak üretilmiş” giysisini giydirirken; Sadık Miskini “Sevenlere gönül verdim / Yola çevirdiler beni / Damla bile değil idim / Göle çevirdiler beni…” diyerek sazının teline vururken, her defasında Onat Kutlar'ın Doğu'yla ilgili yazdığı bir cümle geldi aklıma: “Zaman, nasılsa yeryüzüne inmiş bir bulut gibi tenime sürünerek geçerken, yalnızca kendime ait bir yol bulmaya çalıştım.” Evet, ben de öyle yaptım Kars'ta ve kendimi işte buracıkta, harflerden bir yol yaparak size anlatmaya çalıştığım Kağızman'da buldum. Dilerim bir gün siz de kendinizi, Şahyolu Dağları'na tutunan Kağızman'ın yolunda bulursunuz.


« Son Düzenleme: Mart 07, 2009, 12:58:08 ÖS Gönderen : [--mavish--] »

Y.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman
« Posted on: Şubat 26, 2020, 07:11:00 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman e-book, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman programı, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman oyunları, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman e-kitap, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman download, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman hikayeleri, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman resimleri, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman haberleri, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman yükle, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman videosu, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman şarkı sözleri, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman msn, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman hileleri, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman scripti, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman filmi, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman ödevleri, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman yemek tarifleri, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman driverları, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman smf, Kars'ın Tadı Tuzu....kağızman gsm
Yanıtla #1
« : Temmuz 24, 2009, 12:10:39 ÖÖ »
Avatar Yok

dreamily
*
Üye No : 6603
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 773
Mesaj Sayısı : 11.794
Karizma = 11817


en son resim çok güzelmiş.
Yanıtla #2
« : Temmuz 24, 2009, 12:19:00 ÖÖ »

labonde
*
Üye No : 18132
Nerden : Trabzon
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 296
Mesaj Sayısı : 5.248
Karizma = 5229


fena bı yer deılmıs:S

Bu gönlüm gönlüm senindir
Çekinme bebeğim beni sevindir
Bak bu yürek sevgilim
Bir ömür geçsede yine esirin
İster öldür ister güldür bebeğim
İnanki değişmez bende sevgin

Sen henüz açmamış bir çiçeksin
İçinde bir meltem sıcak bir nefessin
Dinle bize birbirimiz lazım
Hadi gül gülümse benim çeşminazım...
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Deniz Tuzu Ve Faydaları. « 1 2 »
Beslenme & Supplement ve Yağ Yakıcılar
[B]a[R]a[N] 10 7966 Son Mesaj Ağustos 05, 2014, 05:40:26 ÖS
Gönderen : djhefn
Yaşar - Denizin Tuzu
Klipler
EyLüL_GüNeŞi_53 4 1315 Son Mesaj Ocak 19, 2011, 12:57:43 ÖS
Gönderen : EyLüL_GüNeŞi_53
Hayatın Tadı: Mayhoş
Hayata Dair.
y[N]s 0 504 Son Mesaj Kasım 09, 2011, 11:06:23 ÖS
Gönderen : y[N]s
Tuzu Bardağa Mı Atalım Yoksa Göle Mi?
Dini Hikayeler
SaviorAngel 0 547 Son Mesaj Ocak 30, 2012, 01:55:06 ÖS
Gönderen : SaviorAngel
Çorbada Tuzu Bulunmak
Deyimler Sözlüğü
Asortik Hatun 0 519 Son Mesaj Ekim 29, 2013, 02:33:57 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular