0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım  (Okunma Sayısı: 646 Kere Okundu.)
« : Mart 09, 2013, 01:05:45 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Kalp göğüs kafesi içinde, önde ve halk arasında iman tahtası diye bilinen sternum kemiğinin hemen arkasında yer alır. Kalp birbirleriyle direkt ya da indirekt ilişkili 4 odacıktan oluşmuştur. Vücutta dolaşarak oksijenini dokulara vermiş ve dokulardan karbondioksidi almış olan kirli kan (venöz kan) kalbin sağ kulakcığına (sağ atrium) döner. Buradan sağ karıncığa (sağ ventrikül) geçen kan akciğerlere gönderilerek orada yeniden oksijenle yüklenip kalbin sol kulakcığına (sol atrium) gelir. Daha sonra sol karıncığa (sol ventrikül) gelerek buradan da bütün vücuda tekrar gönderilir. Yukarıda izah edilen bu işlem bir dolaşım siklusudur. Yani kalbin her atımında bu olay gerçekleşir. Normal bir kalbin dakikada 60- 80 defa attığını düşünürsek vücuttaki en küçük noktalara dahi kan ulaştırma gibi oldukça zor bir görevi yıllarca başarıyla yürüten bu küçük organın önemi bir kez daha anlaşılabilir. Kalbin bu pompa görevini yürütebilmesi için çok özel bir adele yapısı vardır.

Vücutta başka hiçbir yerde olmayan bu adele yapısının iki temel özelliği vardır. Birincisi yorulmama, ikincisi ise kasılma için gerekli elektriksel uyarıyı kendi kendine oluşturma ve bu uyarıyı bütün kalp adelesine eşit olarak iletilmesini sağlamaktır. Bütün vücut istirahatteyken bile çalışmasına devam eden bu organın adele sisteminin bu faaliyetlerini yürütebilmesi için doğal olarak diğer organlardan daha fazla kan gereksinimi vardır ve bu gereksinim KORONER DAMAR sistemi ile sağlanır. Kalbin sağ ve sol bölümünü kanlandıran iki ana koroner damar sistemi vardır. Koroner damar sistemiyle kalp adelesine sağlanan kan akımında herhangi bir nedenle azalma olduğunda ANGİNA PEKTORİS denilen şiddetli göğüs ağrıları ortaya çıkar. Kalp adelesinin bir bölümünün kan akımının aniden kesilmesi ise KALP KRİZİ (miyokard infarktüsü) ne neden olur. Kalpte yukarıda söz edilen 4 odacık arasında bağlantıyı sağlayan kapaklar vardır. Bu kapaklar kanın bir yönde akışını sağlarken ters yönde akmasına engel olurlar. Ancak çeşitli nedenlerle bu kapakların fonksiyonları bozulduğunda kan akımına engel olabildikleri gibi kanı geri kaçırarak kalp fonksiyonlarında önemli bozulmalara neden olurlar. Kalpten çıkan ana damarlar ile kalp arasında da kapakçıklar vardır.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım
« Posted on: Kasım 30, 2020, 04:20:02 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım e-book, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım programı, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım oyunları, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım e-kitap, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım download, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım hikayeleri, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım resimleri, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım haberleri, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım yükle, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım videosu, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım şarkı sözleri, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım msn, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım hileleri, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım scripti, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım filmi, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım ödevleri, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım yemek tarifleri, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım driverları, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım smf, Kalbin Fonksiyonu Ve Dolaşım gsm
Yanıtla #1
« : Mart 30, 2013, 05:15:47 ÖS »
Avatar Yok

pnrdy
*
Üye No : 112247
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


teşekkürler
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Cismi Küçük, Fonksiyonu Büyük: Başparmak
Sağlık
*GeLinCiKk 2 907 Son Mesaj Mart 30, 2013, 05:16:05 ÖS
Gönderen : pnrdy
Hayati Bir Sistem Lenfatik Dolaşım
Biyoloji
Anqel* 4 1421 Son Mesaj Şubat 20, 2014, 03:19:42 ÖÖ
Gönderen : mysticsinem
Hayvanlarda Dolaşım Sistemi
Biyoloji
Anqel* 7 1721 Son Mesaj Haziran 22, 2013, 03:41:10 ÖS
Gönderen : hayatsanagüzel
Kan Damarları Ve Dolaşım
Biyoloji
Anqel* 2 878 Son Mesaj Aralık 24, 2012, 03:38:47 ÖS
Gönderen : gokcedeligoz
Atardamarlardaki Tıkanmalar Ve Dolaşım Bozuklukları
Kalp ve Damar Hastalıkları
Asortik Hatun 0 451 Son Mesaj Mart 15, 2013, 07:53:16 ÖS
Gönderen : Asortik HatunTheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular