Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz  (Okunma Sayısı: 342 Kere Okundu.)
« : Ocak 14, 2013, 01:17:06 ÖÖ »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Kadınlar hastalıklar karşısında neden güçsüz

Kadınların, sosyal eşitsizlik nedeniyle hastalıklar karşısında erkeklerden daha güçsüz olduğu bildirildiDünya Sağlık Örgütü (DSÖ), "Kadınlar ve Sağlık" konulu raporunda, son yıllarda kaydedilen ilerlemelere rağmen, toplumların hala, özellikle gençlik ve yaşlılık döneminde kadınların sağlık konusundaki taleplerini karşılayamadığını bildirdi.

Raporda, genç kızlar ve kadınların hak ettikleri ve ihtiyaç duydukları tedavi ve desteği almasının artık zamanının geldiği belirtildi.

Kadınların, ihtiyaçlarına ve kendilerine özgü sorunlarına uygun tedaviden yararlanamadığının vurgulandığı raporda, özellikle yaşlı kadınların durumunun endişe verici olduğuna dikkat çekildi.

KADINLAR DAHA UZUN, AMA "SAĞLIKSIZ" YAŞIYOR

Kadınların erkeklerden ortalama 6-8 yıl daha fazla yaşadığını hatırlatan DSÖ, bunun gibi bazı biyolojik avantajlara rağmen, kadınların sağlığının sosyo-ekonomik duruma bağlı olduğunu bildirdi.

Kadınların erkeklerden daha uzun süre yaşaması nedeniyle yaşlı kadınların sayısının daha fazla olduğunun belirtildiği raporda, ülkelere, bugünden itibaren yaşlılığa bağlı sağlık sorunlarının masraflarının sorumluluğunu üstlenmeye hazırlanmaları gerektiği uyarısında bulunuldu.

DSÖ raporunda, eğitim ya da karar verme gücünün yetersizliği/yetersiz bırakılışı ve gelirin az olmasının kadınların hem kendilerinin, hem de ailelerinin sağlığını koruma becerisini sınırlandırabildiği, kadınların sağlığı konusunda bölgesel ve uluslararası önemli farklılıklar olsa da kadın ve genç kızların özellikle ayrımcılık, şiddet ve yoksulluk gibi benzer engellerle karşılaştığını vurguladı.

Başta, genellikle ailelerin yaşlı bireyin yükünü üstlendiği ülkelerde, hükümetlerden yaşlı kadınların sağlık masraflarını karşılamak için çaba göstermesini isteyen DSÖ, ayrıca yaşlı kadınların ihtiyaçlarına cevap vermenin hastalığı daha iyi anlamaktan geçtiğini vurguladı.

AIDS, verem ve aşırı kilonun 15-45 yaşındaki genç kızların ve kadınların başlıca ölüm nedeni olduğunu belirten DSÖ, bulaşıcı olmayan hastalıkların 45 yaşından sonra kadınlarda önde gelen ölüm nedenleri haline geldiğini bildirdi.

60 yaşın üzerindekilerin ise kalp sorunları, beyin kanaması gibi hastalıklardan yaşamını yitirdiğini vurgulayan DSÖ, bunun kadınların erkeklerden farklı belirtiler göstermesinden ve kadının ikinci plana itilmesinden kaynaklandığına dikkati çekti.

SAĞLIKTA REFORM GEREKLİ

DSÖ, hayatları boyunca tüm dünyadaki genç kızların ve kadınların sağlık ve hayatlarını iyileştirmek için hemen harekete geçilmesi çağrısında da bulundu.

Raporda kadınlar, yapabileceklerinin tamamını yerine getiremiyorsa, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam süremiyorsa sağlıklı bir toplumdan bahsetmenin mümkün olmadığı ifade edildi.

Kadınların sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için doğum öncesinde başvurulabilen merkezler, ruh sağlığı, rahim kanseri teşhisi ve tedavisinin yapıldığı merkezlerin bulunduğunu belirten DSÖ, ancak birçok ülkede cinsel sağlık hizmetlerinin evli kadınlara yönelik olduğunu, bekar ve genç kızların gözardı edildiğini vurguladı. DSÖ, hayat kadınları, uyuşturucu bağımlısı kadınlar ya da kırsal kesimde yaşayan kadınlara yönelik sağlık merkezlerinin sayısının da çok az olduğunu kaydetti.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz
« Posted on: Ocak 25, 2020, 08:37:32 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz e-book, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz programı, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz oyunları, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz e-kitap, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz download, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz hikayeleri, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz resimleri, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz haberleri, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz yükle, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz videosu, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz şarkı sözleri, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz msn, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz hileleri, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz scripti, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz filmi, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz ödevleri, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz yemek tarifleri, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz driverları, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz smf, Kadınlar Hastalıklar Karşısında Neden Güçsüz gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
KadınLar Neden ağLar? « 1 2 »
Erkek Erkeğe
xxRuzqaRxx 16 3156 Son Mesaj Kasım 07, 2008, 07:10:49 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Engelliliğe Neden Olan Hastalıklar
Engelliler Forumu
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 795 Son Mesaj Mart 07, 2012, 03:43:37 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Engelliliğe Neden Olan Hastalıklar (devamı)
Engelliler Forumu
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 733 Son Mesaj Mart 07, 2012, 03:44:41 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Kadınlarda Kısırlığa Neden Olan Hastalıklar
Kadın Hastalıkları
Honey_Face 0 417 Son Mesaj Ocak 14, 2013, 01:36:47 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Turkcell - Wing Sayesinde Kadınlar Şiddet Karşısında Yalnız Değil
Güncel Haberler
demirdoven 0 262 Son Mesaj Haziran 10, 2017, 07:22:31 ÖS
Gönderen : demirdoven


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular