0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Islamda Kadının Çalışması  (Okunma Sayısı: 463 Kere Okundu.)
« : Haziran 07, 2013, 07:49:02 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Efendim, kadının çalışıp çalışmayacağı konusunu soran okuyucularıma burada tek şıkkı tavsiyeyi pek isabetli bulmamaktayım. Çalışamaz, yahut da çalışmalıdır şeklinde tek hükmü takdim etmek, herhalde ailenin içinde bulunduğu ekonomik şartları nazara almamak olur. Onun için konuya biraz geniş açıdan bakmaya çalışacağım.
Şöyle ki:
İdeal olanı, kadının çalışmamasıdır. Yani dışarıda yabancıların yanında çalışmaya mecbur kalmamasıdır. Çünkü kadının evindeki çalışması kendisine yetip de artar bile.
Zaten evindeki çalışması da bir bakıma nafile ibadet hükmünde bir meşguliyettir. Hanımların bu konuda imtiyazlı durumları vardır. Beyine gönül rızasıyla hizmeti, çocuklarına bakması, onlarla gece-gündüz haşır neşir olması nafile ibadetten başka bir manaya gelmez. Bu kudsiyette bir çalışma ise düşünen bir hanımefendi için tatmin edici olsa gerektir.
Çünkü bu çalışma, yuvasında huzur, amel defterinde de sevaba vesiledir. Ancak, ekonomik şartların zorlamasıyla yabancıların yanında çalışmaya mecbur kalan hanımları da görmekteyiz.
* * *
Bir mühim nokta da, çalışacak hanımın beyi ile olan durumudur. Hanımın çalışması beyinin izin ve rızasına bağlıdır. Beyinden izin çıkmaz, rızası söz konusu olmazsa hanımın çalışması meşru da olmaz, makul de görülmez.
Bu izni vermeyen beyden hanımın makul ve meşru isteklerine cevap verip vermediği araştırılır. Zarurî ihtiyaçları temin ediyor, mecburî olan istekler eve getiriliyor da, hanım bunlara kanaat etmiyor, daha fazlasını, daha lüks ve israflısını talep ediyorsa, buna çalışma gerekçesi olarak bakılamaz. İhtiyaç üstü istekte bulunan hanımın arzularına haklılık payı verilemez.
Bu konuda bazı hadisler bizi uyarmaktadır
Ahir zamanda lüks ve israf alıp yürüyecek. Öyle ki, ihtiyaç olmayan şeyler dahi zarurî ihtiyaç telakki edilir hale gelinecek. Bu durumda hanımlar, kızlar, oğullar ailenin reisini isteklerini karşılaması konusunda zorlayacaklar... Helal kazançla bu istekleri karşılayamayan evin reisi de bu defa helal-haram sınırlarını tanımaz hale gelecek, ne bulursa almaya çalışacak. Böylece aile reisini, çocuklarıyla ailesi, uhrevi yönden felakete sürüklemiş olacaktır. Demek ihtiyaç anlayışı çok değişecek...
Hadisin bu ikazı aile bireylerini ciddi şekilde düşündürmeli, çevrenin telkin ettiği ihtiyaç olmayan şeyleri de ihtiyaç gibi görmekten uzak kalmalı, helal lokmayla iktifa etmeye nefsimizi razı etme basiretini göstermeliyiz. Aksi halde beyi bırak hanımın çalışması dahi geçinmeye yetmeyecektir.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.166


View Profile
Re: Islamda Kadının Çalışması
« Posted on: Ocak 25, 2021, 04:17:16 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Islamda Kadının Çalışması e-book, Islamda Kadının Çalışması programı, Islamda Kadının Çalışması oyunları, Islamda Kadının Çalışması e-kitap, Islamda Kadının Çalışması download, Islamda Kadının Çalışması hikayeleri, Islamda Kadının Çalışması resimleri, Islamda Kadının Çalışması haberleri, Islamda Kadının Çalışması yükle, Islamda Kadının Çalışması videosu, Islamda Kadının Çalışması şarkı sözleri, Islamda Kadının Çalışması msn, Islamda Kadının Çalışması hileleri, Islamda Kadının Çalışması scripti, Islamda Kadının Çalışması filmi, Islamda Kadının Çalışması ödevleri, Islamda Kadının Çalışması yemek tarifleri, Islamda Kadının Çalışması driverları, Islamda Kadının Çalışması smf, Islamda Kadının Çalışması gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Islamda Erkek
İslam
MizantRopi 3 1206 Son Mesaj Nisan 18, 2008, 08:33:04 ÖS
Gönderen : Lady32
ISLAMDA ADALET
İslam
Sahin07 4 1271 Son Mesaj Nisan 18, 2008, 10:28:52 ÖS
Gönderen : Lady32
Islamda Kardeslık
İslam
Sahin07 3 929 Son Mesaj Nisan 18, 2008, 09:57:57 ÖS
Gönderen : Lady32
Kadının Çalışması, Sosyal Güvenliği Ve Islam - Doç. Dr. Faruk Beşer
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
By.CeZa 0 953 Son Mesaj Temmuz 21, 2008, 08:17:53 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Islamda Kadının Şahitliği
İslamda Aile
Asortik Hatun 0 464 Son Mesaj Haziran 06, 2013, 08:08:25 ÖS
Gönderen : Asortik HatunTheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular