Duyurular
Covid-19 ( Korona ) Virüsü nedeniyle siteye giriş-çıkış 'lar da ellerinizi en az 20 saniye yıkamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ciddiye ALIN.

Webcanavari.NET Yönetimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi  (Okunma Sayısı: 1277 Kere Okundu.)
« : Mart 24, 2012, 10:29:18 ÖS »
Avatar Yok

-o_o-GökhaNur-o_o-
*
Üye No : 17147
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2158
Mesaj Sayısı : 4.756
Karizma = 12093


İşitsel algı, işitmeye dayalı uyaranların algılanması, yorumlanması ve bu bilgilerin beynin belli bölgelerine gönderilip uygun cevabın oluşturulması için entegrasyonun / bütünleştirilmenin gerçekleştirilmesi olayıdır. Dolayısıyla bu sadece işitme ile sınırlı kalmayıp, bizim dış dünyamızı algılamamızda yardımcı olan tat, koku, görme, dokunma, işitme, denge ve derin duyu merkezlerinin bir bütün olarak kendi aralarında bağ kurmasıdır. Uyaranın sadece işitme yolu ile değil, diğer kanallardan da alındığında yine aynı merkezler arasındaki sinir ağının aktif olmasıdır.

“Elma” sözcüğünü duydunuz diyelim. Zihninizde neler canlandırdı? Bir düşünün. Kokusu, şekli, rengi, pürüzsüzlüğü, ısırık sesi, tadı, yazım şekli vb. bunlara ancak yukarıda belirttiğim merkezler sayesinde önceden edindiğimiz deneyimlerin bir araya getirilmesiyle ulaşabiliriz.

Bilindiği üzere sol beynimiz dil ve konuşma, işitsel algılama, matematik, muhakeme yapma, mantık yürütme, sözel zeka ve bellek, akademik becerilerde ; sağ beynimiz ise görsel-uzaysal yetilerde, resim, müzik, yer yön bulma becerilerinde özelleşmişlerdir.Yine vücudumuzda çapraz temsil durumu söz konusudur.Örneğin vücudumuzun sağ tarafının kontrolü sol beyin, sol tarafın ki ise sağ beyin tarafından  edilirken, aldığımız uyaranlarda aynı şekilde karşı beyin yarım küre tarafından algılanır.Bu mantıkla bakıldığında beynin sol tarafının direk ve en kısa sürede aktive edilmesi ve bu bölgeye odaklanılması için işitsel uyaranların sağ  kulaktan alınması gerekir.Eğitimdeki amaç da sağ kulağın dinleme kulağı olarak eğitilerek, sol beynin tekrar organize edilmesidir.Sol beyin yarım küresinin  daha baskın kılınmasıdır.Tabii ki bu arada diğer yarım küre de belli seviyede uyarılmaktadır.

İşitsel entegrasyon eğitimi, 1964 yılında Fransız kulak burun boğaz hekimi Dr.Guy Berard tarafından geliştirilmiştir. Berard Methodu olarak ta adlandırılır. Terapi veya tedavi değildir. EĞİTİM dir. Sesler bir sağ bir sol taraftan inceltilerek ve kalınlaştırılarak ve de yükseltilip alçaltılarak işlenmiş veya filtrelenmiş olarak verilmektedir. 30 - 15000 hz aralığında geniş bir yelpazede ses dalgaları verilir.  Orta ve iç kulak, dolayısıyla vestibulo-koklear sistem, her iki yarım küreyi bağlayan corpus callozum, basal gangilionlar, işitme, dil ve konuşma merkezleri uyarılarak eğitilmekte,  beyinde yeni sinir ağlarının örülmesi sağlanmaktadır. Özetle suya atılan bir taşın etrafında oluşturduğu halkalar gibi işitme merkezlerinin etrafında oluşan halkaların diğer merkezlerimizi de uyarmasıdır, böylelikle kullanılmayan yetilerimiz devreye girer, yaratıcılığımız, algımız ve hafızamız gelişir, zekamız ilerler, kapasitemizi maksimum düzeyde kullanmamız sağlanır.

WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 314.020


View Profile
Re: Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi
« Posted on: Mart 30, 2020, 03:22:00 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi e-book, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi programı, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi oyunları, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi e-kitap, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi download, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi hikayeleri, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi resimleri, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi haberleri, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi yükle, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi videosu, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi şarkı sözleri, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi msn, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi hileleri, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi scripti, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi filmi, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi ödevleri, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi yemek tarifleri, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi driverları, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi smf, Işitsel Algı / Entegrasyon Eğitimi gsm
Yanıtla #1
« : Mart 27, 2012, 11:59:57 ÖS »
Avatar Yok

namelesss
*
Üye No : 96883
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 0
Mesaj Sayısı : 4
Karizma = 0


Paylaşım için teşekkürler.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Teknolojili Çiş Eğitimi
Ağız ve Diş Sağlığı
-LoSS AnGeL- 0 623 Son Mesaj Kasım 25, 2008, 07:12:12 ÖS
Gönderen : -LoSS AnGeL-
Ilkyardım Eğitimi
Sağlık
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 461 Son Mesaj Şubat 23, 2012, 12:43:17 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Algı Organizasyonu
Felsefe
imge34 0 538 Son Mesaj Ekim 26, 2014, 11:29:02 ÖS
Gönderen : imge34
Fatma Şahin Üzerinden Bir Algı Haberi Daha
Televizyon & Radyo & Magazin
Bendis 0 322 Son Mesaj Kasım 03, 2014, 04:36:49 ÖS
Gönderen : Bendis
Algı Yönetimi - Bilal Karabulut
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 438 Son Mesaj Kasım 05, 2014, 03:35:53 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular