Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı  (Okunma Sayısı: 413 Kere Okundu.)
« : Aralık 01, 2014, 10:14:08 ÖS »

imge34
*
Üye No : 117785
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 6025
Mesaj Sayısı : 10.493
Karizma = 36676


M. Sıtkı ARAS
Dünyayı harmanlayıp, cihan devleti kurabilme şerefine ulaşmış imparatorlar hakkında bilgilerimiz, yazının icadına, yani tarihin başlangıcına kadar uzanmaktadır. Her ne kadar Kur'ân-ı Kerim'de Zülkarneyn’in (as) dünyayı baştan başa şereflendirmiş olduğu hakkında işaretler yer alıyorsa da, bunların çoğu rumuz hâlinde olduğu için, bunların keyfiyetleri hakkındaki gerçek bilgileri bugüne kadar, Efendimiz (sas) haricinde kimse edinememiştir.

Yazılı tarihte gerçek mânâda cihan devleti olabilme vasıflarını taşıyan ilk imparatorluk kurucusu olarak MÖ 300'lü yıllarda yaşamış olan İskender'i görüyoruz. Ancak bunun devleti sadece kendisiyle kâim olmuş ve ölümü üzerine silinip gitmiştir. Aynı şekilde, MS 1200'lü yıllarda boy göstermiş olan Cengiz ve 1400'lü yılların hâkimi Timur İmparatorlukları da bir saman alevi gibi parlayıp sönmüşlerdir.

Tarihe damgasını en derin vuran iki devlet, Roma ve Osmanlı İmparatorluklarıdır. Bunlardan birincisi dünya hâkimiyetine MÖ 46 yılından yani Sezar devrinden itibaren ulaşmış, bunu M.S. 283 tarihinde ikiye bölünme sürecine girinceye kadar, 329 yıl sürdürebilmiştir. Osmanlılar ise, aynı derecedeki hâkimiyete 1430-1769 tarihleri arasında, 339 yıl sahip olabilmiştir.

Tilapia balıklarına canlı canlı köle çocuklarını yediren Batı'nın medâr-ı iftihârı Roma ile, yediği üzümün bedelini düşman bağının kütüğüne asan Osmanlı'nın mukayesesini okuyucuların vicdanlarına havale ederken, yine Batı’nın çok medenî bir devleti olan İngiliz İmparatorluğu ile Osmanlı’yı başka bir yönden karşılaştırabiliriz.

Hindistan'dan Mısır'a ve Amerika'ya kadar dünyanın çok büyük bir kısmını elinde bulunduran İngiliz İmparatorluğu, son asırların önemli büyük devletlerinden olmuştur. Kısa bir devre için hâkimiyeti Fransa'ya kaptırmakla birlikte (Napolyon devri), İngilizlerin dünya üstünlüğü 1769 yılından 1945'lere kadar devam etmiştir.

Saltanatın kaldırılması üzerine 1922 yılında İngiliz İmparatorluğu'na sığınmak mecburiyetinde bırakılan Sultan Vahdettin ve yanındakilerin, masraflarının hesabı, gelişlerinin daha ilk haftasında sorulmaya başlanmıştır. İlk suali İngilizlerin önemli yayın organları "Duspatch" dergisi; "Sâbık Sultan ile 9 kişilik maiyetinin haftalık 100 şilin dolaylarında olan masrafını İngiliz vergi mükellefleri mi ödeyecektir?" şeklinde sormuştur. Konu Parlamento'ya sıçramıştır. Milletvekillerinden Mr. Keller, Dışişleri Bakanı Lord Curzon'a Sultan Vahdeddin'in günlük masrafının ne olduğu ve nereden karşılandığıyla ilgili bilgi talebinde bulunmuştur. Başka bir milletvekili Mr. Sexton ise, çok daha ileri giderek sâbık Padişah’ın İngiliz işsizler sınıfına yazılması halinde kendisine haftada 15, hanımlarının her birine birer şilin ödenebileceğini söyleme küstahlığında bulunmuştur. Mâliye bakanı, Sultan'ın 20-30 Kasım 1922 tarihleri arasındaki masraflarını uzun bir liste hâlinde yayımlamıştır. Meselâ, cep feneri masrafı 5 sterlin 11 şilin'dir. Su masrafı, l şterlin 7 şilin 4 penny'dir. Ziyaretçi imza defteri masrafı l şterlin 3 şilin'dir. Nihayet Sultan Vahdeddin bu hakaretlere daha fazla dayanamayıp, önce Arabistan'a gitmiş, sonra Avrupa'nın başka bir devletine yerleşmiştir.

Halbuki Vahdeddin, İngiltere'ye elinde -muhtemelen- sadece giyeceklerinin bulunduğu bir bavulla gitmişti. Yani, bazılarınca vatana ihanetle suçlanan bu Padişah, yanında devletin hazinesine ait kıymetli hiçbir şey götürmediği gibi; kendi mülkiyetinde olan altın, gümüş, inci, mücevher vs. gibi değerli başka bir şey de almamış, milletinin malı bildiği hiçbir şeyi yurt dışına -ihtiyacı ve hakkı da olduğu halde- götürmemişti. Oysa, sadece bugün Topkapı Sarayı’nda bulunan bazı elmasları alsa idi, hem kendisinin hem de ailesinin ömür boyu masraflarını rahatça karşılayabilirdi.

Sultan Vahdeddin 1926 yılında 65 yaşında iken İtalya'nın San Remo şehrinde vefat ettiğinde, borçlarından dolayı cenazesine haciz konulmuştu. Bu borçları Suriye Devlet Başkanı Ahmed Nâim Bey tarafından ödenmiş ve Sultan "bir Müslüman ülkede gömülmeyi" vasiyet etmiş olduğundan cenazesi Şam'da defnedilmiştir.

Diğer taraftan, yine mâlûm olduğu üzere 1700'lü yılların başlarında İsveç Kralı XII. Şarl (Karl) Ruslara yenilerek 50 kişinin üzerindeki maiyetiyle Osmanlılara sığınmıştır. Onun bu ilticası, bugünkü Moldova Dinyeper Nehri’nin kıyısındaki kalesinde beş yıldan fazla devam etmiştir. Yapılan harcamaların problem olması üzerine, maliyedeki "demirbaş" kaleminden yapılan ödemeler sebebiyle halk biraz da mizah katarak Şarl’a "demirbaş" lâkabını takmıştır. Kral ve beraberindekilerin bütün masrafları Devlet-i Âliye'nin hazinesinden karşılanmıştır. Hatta o yıllarda Avrupa'nın diğer kralları Osmanlı sadrazamına denk tutulurken, misafirliğinin hürmetine Üçüncü Ahmet bu aziz konuğunu protokolde kendisine eşit tutmuştur.

Bender kasabasını çok beğenen ve hatta burada kendine bir köşk de inşa ettiren Şarl, Osmanlı'nın asaletini ve yüksek vasıflarını bakın nasıl ifade ediyor: "Poltova'da esir oluyordum. Bu benim için bir ölüm idi. Kurtuldum. Buğ nehri önünde tehlike daha da kuvvetli olarak belirdi. Önümde su, ardımda düşman, tepemde cehennemler püsküren güneş... Su beni boğmak, düşman beni parçalamak, güneş beni eritmek istiyordu. Yine kurtuldum. Fakat bugün esirim. Osmanlıların esiriyim. Demirin, suyun, ateşin yapamadığını onlar yaptılar. Beni esir ettiler. Ayağımda zincir yok. Zindanda da değilim. Hürüm, her istediğimi yapıyorum. Lâkin yine esirim. Şefkatin, cömertliğin, asaletin ve nezaketin esiriyim. Osmanlılar beni işte bu elmas bağla bağladılar. Bu kadar şefkatli, bu kadar âlicenap, bu kadar asil ve bu kadar nazik bir milletin arasında esir olarak yaşamak bilsen ne kadar tatlı."

imgenin şiddetiyle çoğalır anlam
parçalana parçalana

geçtiğimiz yollardan

onca yaprak düşer
birkaç şiir kalır yalnızca
o derin ağaçlardan

kendi sesimize uyandığımız rüyalarda "Murathan Mungan"
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.143


View Profile
Re: Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı
« Posted on: Şubat 23, 2020, 02:03:26 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı e-book, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı programı, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı oyunları, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı e-kitap, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı download, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı hikayeleri, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı resimleri, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı haberleri, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı yükle, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı videosu, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı şarkı sözleri, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı msn, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı hileleri, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı scripti, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı filmi, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı ödevleri, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı yemek tarifleri, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı driverları, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı smf, Iki Sığınma Ve Medeniyet Farkı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Atatürk Ve Medeniyet
Atatürk Köşesi
FeMoX 1 1042 Son Mesaj Eylül 04, 2008, 03:16:28 ÖS
Gönderen : Musty*
Medeniyet Dediğin Budur
Televizyon & Radyo & Magazin
-LoSS AnGeL- 3 788 Son Mesaj Ekim 20, 2009, 08:41:24 ÖS
Gönderen : EyLüL_GüNeŞi_53
Ziya Gökalp - Medeniyet
Şiir Köşesi
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 650 Son Mesaj Aralık 28, 2011, 08:21:25 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Medeniyet Türkçesi - Recep Arslan
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 447 Son Mesaj Mart 03, 2014, 07:38:49 ÖS
Gönderen : sanane_61
Halep Sığınma Evi 1922 -1927 - Karen Jeppe
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 360 Son Mesaj Eylül 19, 2014, 11:44:23 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular