0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Ibrahim (a.s) Ve Cebrail  (Okunma Sayısı: 495 Kere Okundu.)
« : Ocak 01, 2015, 08:07:41 ÖS »

SaviorAngel
*
Üye No : 20558
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 5336
Mesaj Sayısı : 8.562
Karizma = 50938


Yüce Allah (c.c.) İbrahim Peygamber'i kendine dost ilan ettiğinde meleklerin şöyle bir sorusuna muhatap olur:

- Ya Rabbi! İbrahim'in karısı, çocuğu ve malı var. O bunlar ile meşgul olurken nasıl olup da O'nu dost edindiniz?

 Yüce Allah (c.c.) meleklere: "Siz kulum İbrahim'in ne şekline, ne malına, ne de çoluk çocuğuna değil; O'nun sadece yüreğinde taşıdığı coşkun imanına ve işlediği iyi amellerine bakın, kendisini bunlara göre değerlendirin. Dostum İbrahim'in yüreğinde benden başka herhangi bir fani varlığın sevgisini asla bulamayacaksınız. İsterseniz gidip bir deneyin" diye cevap verdi.

Bunun üzerine Cebrail (a.s.)insan kılığına bürünerek İbrahim Peygamber'i denemek için yanına varır.  ( İbrahim Peygamber'in büyük bir koyun sürüsü vardır. Koyunlarını canavarlara karşı korumak ve avlanmak için on iki köpek beslemektedir. Varın siz buna  göre koyunlarının sayısını çıkarın. Her köpeğin boynunda altından tasma bulunmaktadır. Hz. İbrahim (a.s.) bu hareketiyle dünya malının pislik olduğunu ve ancak köpeklere yaraşacağını ortaya dökmek istemektedir. İbrahim Peygamber kırda otlamak için yayılan koyun sürüsünü daima yüksek bir tepe üzerinden gözetlemektedir.

 İşte İbrahim peygamber tepe üzerinden koyun sürüsünü kontrol ederken Cebrail (a.s.) yanına gelir, selâm verir. Ardından da aşağıda geniş bir alanı toplayarak atlamakta olan koyunları süzdükten sonra, "Ey İbrahim! Bu muazzam koyun sürüsü kimin?" diye sorar.

 Bir an olsun yüce Allah'ı aklından çıkarmayan İbrahim Peygamber bu soruya, "Şimdilik benim, fakat gerçekte her şeyin ortaksız sahibi olan Allah'ındır" diye cevap verir. 

 Daha sonra Cebrail ile Hz. İbrahim (a.s.) arasında şu konuşma geçer:

 Cebrail:

  Bu koyunlardan bana bir tane hediye eder misiniz?

 Hz. İbrahim:

  Allah'ın adını anarsanız, alın üçte biri sizin olsun. 

 Cebrail:

  Cebrail'in, diğer meleklerin Rabbi ve biz tüm varlıkların Rabbi olan Allah gerçekten kutsal ve her türlü noksanlıklardan uzat ve beri olan yüce yaratandır. 

 Hz. İbrahim:

  Allah'ın adını ikinci bir defa daha anarsanız bu defa da yarısını alın, sizin olsun.
 
 Cebrail:

   Cebrail'in, diğer meleklerin Rabbi ve biz tüm varlıkların Rabbi olan Allah (c.c.) gerçekten kutsal ve her türlü noksanlıklardan uzak ve beridir. 

 Hz İbrahim:

  Üçüncü olarak bir daha Allah'ı anarsanız, buyurun bütün koyun sürüsü sizin olsun. Hem de çobanları ve köpekleriyle birlikte alın.

 Cebrail (a.s.) Allah'ı aynı şekilde bir daha andı. 

 Sonra Hz. İbrahim:
 
  Dördüncü olarak bir defa daha anarsan bu sefer de senin kölen olurum. 

 Cebrail (a.s.) tekrar andı. Ardından yüce Allah (c.c.), "Ey Cebrail! dostumu nasıl buldun?" diye seslenince o da, "Çok sadık ve iyi bir dost ya Rabbi!" diye karşılık verdi.

 İbrahim peygamber bütün dediklerini yerine getiren bu yabancının huzurunda çobanlarını çağırdı ve onlara, "Koyunlar arkadaşımındır. Nereye gitmek istiyorsa koyunları peşinden sürün. Çünkü koyun sürüsü ve sizler artık bu arkadaşın malısınız" diye talimat verdi. 

 Tam o sırada Cebrail (a.s.), "Ey İbrahim! Ben Cebrail'im. Seni denemek için buraya gelmiş bulunuyorum. Bunlar bana lâzım değil" diyerek kendini tanıttı. Buna karşılık İbrahim peygamber ise, "Ben Allah dostuyum. Hediye ettiğimi asla geri almam" diye karşılık verdi.

 Bunun üzerine yüce Allah (c.c.) İbrahim Peygamber'e şöyle emretti:

  Ey İbrahim! O koyun sürüsünü sat. Paralıyla da tarla ve arsa alarak bir vakıf kur. Böylece oradan fakir, zengin herkes yesin içsin.

Erhan Ali ve kardeşi Ömer Kaan <3
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Ibrahim (a.s) Ve Cebrail
« Posted on: Eylül 24, 2020, 05:10:59 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Ibrahim (a.s) Ve Cebrail e-book, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail programı, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail oyunları, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail e-kitap, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail download, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail hikayeleri, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail resimleri, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail haberleri, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail yükle, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail videosu, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail şarkı sözleri, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail msn, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail hileleri, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail scripti, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail filmi, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail ödevleri, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail yemek tarifleri, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail driverları, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail smf, Ibrahim (a.s) Ve Cebrail gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Cebrail (a.s.)'ın Hocası
Dini Hikayeler
mEkansIz_qEnc 2 1100 Son Mesaj Mayıs 04, 2008, 08:01:28 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı
İslam
YalnızHayat53 0 486 Son Mesaj Ağustos 03, 2008, 03:16:36 ÖS
Gönderen : YalnızHayat53
Cebrail (a.s.)
A - B - C
Asortik Hatun 2 885 Son Mesaj Eylül 05, 2010, 08:46:46 ÖS
Gönderen : ...hulya...
Cebrail Aleyhisselamı Ağlatan Iki Olay
Dini Hikayeler
SaviorAngel 3 824 Son Mesaj Mayıs 20, 2013, 09:13:24 ÖÖ
Gönderen : HePhAiStOs
Cebrail A.s'ın Peygamberimize Okuduğu Şifa Duası
Sure Meal'leri
imge34 1 611 Son Mesaj Kasım 01, 2013, 12:51:39 ÖS
Gönderen : carisma


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular