Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı  (Okunma Sayısı: 447 Kere Okundu.)
« : Ağustos 03, 2008, 03:16:36 ÖS »

YalnızHayat53
*
Üye No : 7715
Nerden : Antalya
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 2955
Mesaj Sayısı : 6.344
Karizma = 7085


Cebrail'in Hz.Ebu Bekir'i İmtihanı

Cebrail aleyhisselâm, Hazreti Ebu Bekir'i Resûlullahı'a karşı ne kadar sevgisi olduğunu öğrenmek istediğini Hak Teâlâ'dan istedi. Cenab-ı Allah ona imtihan etmesini emretti. Cebrail aleyhisselâm bir bayram sabahı Hz. Ebu Bekir'in geçeceği yol üzerine bir âmâ gibi oturdu. Hazreti Ebu Bekir bayram günü en yeni ve kıymetli elbiselerini giymiş Resûlullah'ın yanına gidiyordu. Tam Ebu Bekir (r.a.) önüne geldiği zaman:

— Hazreti Muhammed'in sevgisi için bana bir şey vereni Allah afvetsin, dedi. Hazreti Ebu Bekir bunu duyunca sırtındaki cübbesini çıkarıp verdi:

— Bu sözü tekrar söyler misin? Diye sordu. Amâ tekrar söyledi. Hazreti Ebu Bekir bu sefer çıkarıp sırtındaki elbiseyi verdi. Tekrar söyletip ayakkabısını da verince üzerinde ancak örtünecek kadar elbise kalmıştı.

Yolun ortasında kalan Hazreti Ebu Bekir'i o ara Bilâl-i Habeşi (radıyallahu anh) görüp elbise getirmesi için eve gönderdi.
Yolda Bilâl'a (r.a.) Peygamberimiz rastlayıp nereye gittiğini anladığı için:

— Ya Bilâl, Ebu Bekir'in elbisesini alan Cebrail aleyhisselâm'dır. Bana olan sevgisini ölçmek için böyle yaptı, buyurdu. Hazreti Bilâl elbiseyi, Hazreti Ebu Bekir'e götürüp teslim etti ve Resûlullah'ın huzuruna geldi. O zamana kadar Cebrail aleyhisselâm elbiseyi getirip Peygamber Efendimize vermişti bile, Peygamber Efendimiz:

— Ey Ebu Bekir! Al elbiselerini, imtihanı kazandın. Cebrail kardeşim seni imtihan etmişti. Bana olan sevgini öğrenmek istemişti, buyurdu.

Bunun üzerine Hazreti Ebu Bekir:

— Ya Resûlullah! Ben o elbiseyi senin sevgin için verdim, bundan sonra geri alamam istediğiniz yere verin, dedi. Elbiseyi bir fakire hediye ettiler.

Hayatta üç prensibim vardır her ne olursa olsun adaletten vazgeçmemek her ne olursa olsun acıda olsa dürüst olmak ve  her zaman kişilik sahibi olmak
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı
« Posted on: Ocak 25, 2020, 04:36:11 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı e-book, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı programı, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı oyunları, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı e-kitap, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı download, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı hikayeleri, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı resimleri, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı haberleri, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı yükle, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı videosu, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı şarkı sözleri, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı msn, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı hileleri, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı scripti, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı filmi, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı ödevleri, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı yemek tarifleri, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı driverları, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı smf, Cebrail'in Hz.ebu Bekir'i İmtihanı gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Cebrail Aleyhisselamı Ağlatan Iki Olay
Dini Hikayeler
SaviorAngel 3 772 Son Mesaj Mayıs 20, 2013, 09:13:24 ÖÖ
Gönderen : HePhAiStOs
Melekler Ve Ruh (cebrail), Ona, Süresi Elli Bin Yıl Olan Bir Günde Çıkabilmekted
Kur'an-ı Kerim.
Asortik Hatun 0 574 Son Mesaj Mayıs 27, 2013, 10:05:38 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Cebrail A.s'ın Peygamberimize Okuduğu Şifa Duası
Sure Meal'leri
imge34 1 553 Son Mesaj Kasım 01, 2013, 12:51:39 ÖS
Gönderen : carisma
Cebrail Parti Mi Kurdu? Arınç'tan Gülen'e Gönderme
Güncel Haberler
-minel- 0 188 Son Mesaj Kasım 12, 2014, 10:22:48 ÖÖ
Gönderen : -minel-
Ibrahim (a.s) Ve Cebrail
Dini Hikayeler
SaviorAngel 0 430 Son Mesaj Ocak 01, 2015, 08:07:41 ÖS
Gönderen : SaviorAngel


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular