Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz  (Okunma Sayısı: 618 Kere Okundu.)
« : Eylül 01, 2008, 08:37:28 ÖS »
Avatar Yok

*GeLinCiKk
*
Üye No : 2580
Yaş : Yok
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1966
Mesaj Sayısı : 12.263
Karizma = 28326


Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz

Multipl Skleroz (MS), merkez sinir sistemi beyaz maddesinin ataklar şeklinde tekrarlayan ya da ilerleyen enflamatuar bir hastalığı... Bu ataklar, sinirlerin üzerini kaplayan miyelin denen maddenin kaybına (demiyelinizasyon) yol açıyor. MS, kadınlarda 2 kat daha fazla olmak üzere, 15-50 yaş arasında herhangi bir yaşta ama özellikle 20-40 yaşları arasında sık görülüyor. Bu yaş grubunda en sık karşılaşılan nörolojik hastalık ve çok önemli bir sakatlık nedeni... Hastalığın seyri; tekrarlayıcı, ilerleyici-tekrarlayıcı, başlangıcından itibaren sürekli ilerleyici, hastalığın ileri safhalarında birden kötüleşme gösteren grup olarak değişik özellikler gösterebiliyor. Hastaların yüzde 10’unda, 10 yıldan daha fazla sürdüğü halde, belirgin fonksiyon kaybına neden olmayan ve "iyi huylu " olarak tanımlanan bir gidiş olabiliyor. Çok kötü gidiş ise MS hastalarının yüzde 10’unda ortaya çıkıyor.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Dr.Sema Demirci multipl skleroz hastalıkla ilgili soruları yanıtladı...

MS atakları hastada kalıcı hasarlara neden oluyor mu?
MS ataklarının her biri hastada bir iz bırakıyor ve yıllar içinde sakatlık oranı artıyor. Hastaların yüzde 50’si 15 yıllık hastalık sonunda yardımsız yaşamlarını devam ettirebiliyor. Geri kalan hastaların yüzde 25’i yardımla ya da tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşıyor, diğer yüzde 25’i ise yatağa bağımlı kalıyor. MS hastaları, ileri derecede sakatlık nedeniyle yatalak hale geliyor. Bunun sonucunda hareketsizlik, enfeksiyonlar, yatak yaraları, yutamama ve solunum yetersizliği nedeniyle tekrarlayan ağır zatürreler sonucu yaşamlarını yitiriyor. MS teşhisi ve takibi açısından hem hastaya hem hekime hem de hasta yakınlarına tıbbi, psikolojik ve ekonomik olarak ağır yükler getiriyor. Hastalığın özellikle üretkenliğin en yüksek olduğu yaşlarda daha sık görülmesi olayı daha dramatikleştiriyor. MS hakkında, hasta ve yakınlarının bilgilenmesi ve tedavinin iyi programlanması bir çok hastanın sakatlık derecesinin artmasına engel olabiliyor.

Belirtileri nelerdir?
Kol ve bacaklarda ani ağrılı kasılmalar, his kaybı, uyuşmalar, güçsüzlük, ağrı, elektriklenme hissi, kaşıntı gibi belirtiler olabiliyor. MS’li hastaların yüzde 17’sinde göz siniri tutuluyor. Bunun sonucunda bulanık ve çift görme, göz ağrısı gibi belirtiler olabiliyor. Beyincik tutulursa dengesizlik, omurilik tutulumlarında idrar tutamama ya da yetiştirememe gibi belirtiler görülebiliyor. Cinsel işlev bozukluklarına da oldukça sık rastlanıyor. Tekrarlayan ataklarla hastaların yüzde 40-70’inde okuma, yazma hesap yapma, muhakeme yeteneği ve anlama gibi bilişsel fonksiyonlarda bozulma ortaya çıkarken, yüzde 5’inde de epileptik nöbetleri görülebiliyor.

Nedenleri neler?
Bağışıklık sistemi, çevresel etkenler, genetik özellikler ve enfeksiyon etkenleri sorumlu tutuluyor. Ancak halen MS’un nedeni tam olarak bilinmiyor. Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa’da görülme sıklığı fazla. Asya ülkelerinde ise oldukça az görülüyor. MS hastalarının ailelerinde MS gelişme oranı yüzde 4 ve sağlıklı topluma göre bu artmış bir oran. Çift yumurta ikizlerinde genetik benzerlik ve aynı çevre koşullarında yaşarlarsa MS görülme sıklığı benzerlik gösteriyor. Çeşitli virüslerın atakları tetiklemesi nedeniyle hastalıkla virüslar arası ilişki olabileceği düşünülüyor.

Tanı nasıl konuyor?
MS tanısı koymak için önce magnetik rezonanslı görüntüleme (MRG) ile mutlaka beyin görüntülemesi yapılmalı. "Demiyelinizan plaklar" olarak adlandırılan lezyonların MRG’de görülmesi tanı ve takip için kullanılabiliyor. İkinci yapılacak işlem lomber ponksiyon, yani belden su alma işlemidir. Belden alınan beyin omurilik sıvısında miyelin yıkımına bağlı olarak bazı proteinlerde artma olabiliyor. Uyarılmış potansiyellerle beyin sapı, göz siniri, işitme sinirinin tutulumu hakkında fikir sahibi olunuyor. Bu özel tetkiklerin yanı sıra kan ve idrar tahlillerine de bakılıyor. MS’e benzer belirtileri olabilen vaskülit, B12 eksikliği gibi, diğer hastalıkların olmadığının gösterilmesi gerekiyor.

Nasıl tedavi ediliyor?
MS’de tedavi; atakların önlenmesi, atakların tedavisi, kronik ilerlemenin önlenmesi ve hastalığın yarattığı sakatlıklardan kaynaklanan şikayetlerle mücadele olarak gruplandırılabiliyor. MS’e özgü kesin bir tedavi yok. Nedeni ne olursa olsun hastalık bağışıklık sisteminde bir problem sonucu enflamatuar olayın vücut tarafından durdurulamaması nedeniyle oluşuyor. Tedavilerin bir kısmı enflamatuar olayı baskılamaya bir kısmı ise vücudun bağışıklık sistemine destek olmaya yönelik gerçekleştiriliyor. Bazen iki tür tedavinin birlikte uygulanması da gerekebiliyor. Hastaların idrar yolu enfeksiyonları, kasılmalar, kaşıntı, yanma ve elektriklenme hissi gibi şikayetleri de genelde ilaç kullanmayı gerektirebiliyor. MS hastalarında depresyon oldukça sık görülüyor. Hastaların psikolojik sorunlar açısından yakından izlenmesi gerekiyor. Fizik tedavi ve rehabilitasyon, yürüyüş, bisiklete binmek, yüzme gibi aşırı efor gerektirmeyen egzersizler tavsiye ediliyor.

MS hastalarının sıcak banyo ve saunadan kaçınmaları gerekiyor. Bu hastalara yağdan fakir beslenme öneriliyor ve kan yağlarını düşürmeye yönelik ilaçlar verilebiliyor. Basit enfeksiyonlarda hastaların ateşi düşük tutulmaya çalışılıyor. Çünkü ateş, yeni bir atağı başlatabiliyor. Gebelik öncesinde tıp uzmanıyla mutlaka ayrıntılı olarak konuşulması gerekiyor. Bir sakınca görülmeyen MS’lilerde gebelik döneminde alevlenme atakları azalabiliyor. Ancak doğumdan sonraki ilk birkaç haftada atak görülme sıklığı artabiliyor.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz
« Posted on: Eylül 29, 2020, 02:54:08 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz e-book, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz programı, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz oyunları, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz e-kitap, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz download, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz hikayeleri, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz resimleri, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz haberleri, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz yükle, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz videosu, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz şarkı sözleri, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz msn, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz hileleri, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz scripti, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz filmi, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz ödevleri, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz yemek tarifleri, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz driverları, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz smf, Hayatı Durduran Hastalık Multipl Skleroz gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
İşte Beynimizi Durduran 10 Şey!
Sağlık
FeMoX 2 838 Son Mesaj Temmuz 06, 2013, 09:15:47 ÖS
Gönderen : arwa
Multipl Skleroz Nedir
Engelliler Forumu
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 433 Son Mesaj Mart 07, 2012, 04:07:13 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Multipl Miyeloma Kanseri
Kanser Hastalığı
Asortik Hatun 0 390 Son Mesaj Nisan 11, 2013, 02:17:16 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Multipl Skleroz
Beyin ve Sinir Sistemi
Honey_Face 0 426 Son Mesaj Mayıs 17, 2013, 03:03:09 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Multipl Skleroz
Beyin ve Sinir Sistemi
SaviorAngel 0 506 Son Mesaj Aralık 19, 2014, 12:05:05 ÖÖ
Gönderen : SaviorAngel


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular