Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi  (Okunma Sayısı: 2207 Kere Okundu.)
« : Ocak 14, 2013, 01:26:54 ÖÖ »
Avatar Yok

ZiyaBey
*
Üye No : 122410
Nerden : Bolu
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 461
Mesaj Sayısı : 764
Karizma = 58


Haritacılık dünyanın en eski bilimlerinden biridir. ilk çağda yaşayan ve öncelikli amacı yaşamak için beslenmek olan insanlar bölgelerini, kendilerince ortak bir işaret dili ile kayalara oyarak günümüz modern kartografyasına dair harita işaretlerinin temelini atmışlardır.

İnsanların bu yol ile iletişimi sözlü iletişimden çok daha eskilere dayanmaktadır.  Bugün bilinen en eski harita benzeri kalıntının tarihinin M.Ö. 6200 olarak belirlenmesi, buna karşı yazının tarihinin M.Ö. 3000 olarak kabul edilmesi bu tezi destekleyici karakterdedir. Üretilen harita denilebilecek yapıtlar, konumuna güçlükleri ve genellikle arazide kullanılmaları dolayısı ile günümüze nadiren ulaşabilmiştir. Bu araçların insanlık tarafından ilk kullanılmaya başlanması M.Ö. 6200 yıllarına kadar uzanmaktadır. Babillerden kalma bugüne intikal etmiş en eski harita olarak bilinen eser M.Ö 3800 yıllarına aittir. Kil bir levya üzerine çizilmiş olan harita Kerkük'ün güneydoğusunda bugün "Yorgan Tepe" olarak bilinen yöredeki Babil Şehri "Nuzi"deki kazılarda ortaya çıkmıştır.

Fakat yakın zamanda bilinen bu tarih değişmiştir. Ankara Aadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenen ve M.Ö. 6200 yıllarından kalan Çatalhöyük Şehir Planı 5800 yıllık olarak bilinen harita tarihini 2400 yıl daha geriye götürmüştür. Bundan yaklaşık 8205 sene önce yapılan ilk harita Çatalhöyük'teki kazılarda bir evin duvarında bulunmuştur.


Antikçağ ve Haritacılık

M.Ö. 484 - 424 yıllaarı arasında yaşayan Heredot, coğrafya ile ilgilenmiş ve yerin şekilini oval bir düzlem varsayarak topladığı bilgiler ve okuduğu kitaplardan yararlanarak bir dünya haritasi çizmiştir.Bugün çoğrafi koordinat sisteminin elemanları olan enlem ve boylam kavramları Heredot'un bu haritasına dayamaktadır. Heredot'un haritasında dünya üö büyük kara parçasından oluşuyordu Avrupa, Asya ve Libya (Afrika). Haritada Hazar Denizi ilk defa iç deniz olarak gösterilmiştir.

M.Ö. 240 yıllarında filozof Platon'un öğrencisi olan Aristo (Aristotales) dünyanın bugünkü ölçülerde yaklaşık 74.000 km çevreli bir küre olması gerektiğini savunmuş ve tezini destekleyici kanıtlar olarak şunları ileri sürmüştür. Deniz yüzeyi düzlem değil, eğriliği olan bir yüzeydir, değişik enlemlerde yıldız yüksekliği değişik değerler almaktadır, değişik boylamlarda güneş yüksekliği farklı olmaktadır. Ay tutulmasında Dünyanın gölgesi Ay'da yuvarlak oluşmaktadır.

Millattan sonra İskenderiye uzun süreli bilimin merkezi olma özelliini korumuştur. Amasyalı yer bilimci Strabon, İskenderiye'ye yerleştikten sonra burada "Coğrafya" adlı 18 ciltlik bir eser yazmıştır. Strabon'un geliştirdiği dünya modeline göre  yer, kutuplar arasında kalan ve ılıman olan 5 kuşaktan oluşmaktadı. Ona göre yaşanabilir bölge Ekvator ile Kuzey Kutup arasında kalan dikdörtgen benzeri bir alandı.
M.S. 100 yıllarında yaşamış olan Marinus haritacılık tarihinde önemli bir yere sahiptir. Marinus haritanın konumlarınıi kesin matematik bağlanılara göre hesaplaan paralel ve meridyen daireleri içermesi gerektiğini söyleyen ilk kişidir. Bugün matematiksel kartografyada "meridyen boyları koruyan silindirik projeksiyon" bu nedenle onun adı ile anılmaktadır. Marinus harita yapımına ilişkin yazdığı kitabına harita örnekleri koymamıştır.

Eski Yunanda M.S. 87 - 150 yılları arasında yaşamış olan Ptolemaeus (Batlamyus) zamanında coğrafya, "dünyanın grafik biçimde gösterimi" olarak filozoflar tarafında tanımlamaya başlamıştır.

Zamanın filozoflarına göre dünya, yüzen bir disk, silindir parçacı ya da bir küre olabilirdi. Düşüncelerine göre tüm dünyayı çevreleyen okyanusu besleyen dört deniz vardı:

Hazar Denizi, Arap Denizi (Kızıl Deniz), Basra Denizi ve Akdeniz.

Batlamyus'un astronomi alanında yazdığı kitap M.S. 827 yılında Almagest" (Yıldız Kataloğu) adıyla Arapça'ya çevrilmiştir. Batlamyus, kitabında bugün kullanıla yıldız burçları, Samanyolu ve Evrenin genel düzeni hakkında görüşlerini toplamıştır. Batlamyus'a göre Evren merkezi Dünya olan gezegenler topluluğudur. Batlayus'un Evrene ilişkin genel hatları ile verdiği model bugün de geçerlidir.

"Almagest" dışında Batlamyus tarafından yazılıp yazılmadığı bazen tartışma konusu olan "Harita Çizimi İçin Coğrafi Esaslar" ya da  bugün adı yalnızca "Coğrafya" olarak bilinen 8 ciltlik kitabı, bir küre yüzeyinin düzleme aktaılmasına ilişkin ilk projeksiyon deneesi olarak kabul edilir.


Eski Roma Haritacılığı

Eski Romalılardan günümüze kalan en önemli kartografik eser orduların savaşa gidiş yollarını, ticaret merkezlerini ve şifalı su kaynaklarını gösteren rulo biçimindeki haritalardır. Haritaların koleksiyoncusu olan Alman Konrad Peutinger dolayısı ile uzmanlar arasında "Tabula Peutingeriana" olarak da anılan bu haritalarda İstanbul (Constantinpolis), Kadıköy (Calcedonia), Bergama (Pergamo), Asos, Sakarya Irmağı (El Sagar), Gemlik Köfrezi (Sinus Nicomedicus) ve Bursa civarındaki dağlar açıkça görülebilmektedir. Ortaçağda (476 - 1453), tüm diğer bilim dalları gibi, haritacılık da inişe geçmiştir. Hıristiyan inancı, taraftarlarının, İncil'de yazılanın dışında başka bir dünya düşüncesine sahip olmalarını engelliyordu.

İslam Dünyası Haritacılığı

Batlamyus'un mirasını iyi değerlendiren İslam âlemi kendi Dünya haritalarını çizmişlerdir. Yaklaşık 1100 - 1500 yılları arasında İslam haritacılığı en parlak dönemini yaşamıştır. Ortaçağda İslam yerbilimciler tarafından insanlığa miras bırakılmış n değerli kartografik eser "İdrisi Dünya Haritası"dır.Kuzey Afrika Araplarından olduğu bilinen Muhammed Bin Muhammed İdrisi seyahat etmeyi çok seven bir kişiydi. İdrisi öğrenimini Endülüs2ün Cordoba şehrinde yaptı. Bu öğrenimi sırasında ve sonrasında İngiltere, Fransa, İstanbul ve Orta Asya gibi yerleri görme imkânı buldu.

1130 - 1154 yılları arasında Sicilya'da krallık yapan II. Roger, Palermo şehrinde bilimi teşvik etmek amacı ile zamanın âlimlerinden olan İdrisi'yi de şehre davet etmiştir. İdrisi, Palermo'da topladığı bilgileri de değerlendirerek önemli merkezlerin yalnızca enlem ve boylamları değil, birbirlerine uzaklıkları ve hangi iklim kuşağında bulundukları bilgilerini de içerecek şekilde yaklaşık 15 yıl süren çalışmalar sonunda 3,5 x 1,5 m ebatlarında bir harita çizmiştir.


Hıristiyan Dünyası Haritacılığı

Hıristiyan dünyasında kilise bilim yerine dine daha çok önem vermiştir. Kilisenin bilim gibi dünya işleri ile uğraşmak yerine dini yayma çabaları sonucunda bilim adamlarına olan toplum güveni de sarsılmıştır.  dönemde Avrupa'da hemen hemen her şey ya biçimli varsayıldığından ve nehirler ve denizler bu haritanın içerisinde T görünümü oluşturduğundan bu ismi almışlardır. En meşhurlrı "Ebstorf" ve "Hereford" haritalarıdır.

Ebstrof Haritası


Hereford Haritası


Haritalarda görülen garip resimler ve yaratıklar Haçı Seferlerine katılanlar tarafından anlatılan söylenti ve abartmalardan esinlenerek haritaya aktarılmıştır.


WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.152


View Profile
Re: Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi
« Posted on: Ocak 21, 2020, 06:10:14 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi e-book, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi programı, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi oyunları, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi e-kitap, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi download, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi hikayeleri, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi resimleri, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi haberleri, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi yükle, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi videosu, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi şarkı sözleri, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi msn, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi hileleri, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi scripti, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi filmi, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi ödevleri, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi yemek tarifleri, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi driverları, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi smf, Haritacılığın "dünyada" 8000 Yıllık Geçmişi gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Günlük Ortalama 350.000 Ziyaretçisi Ile 500 Küsür Yıllık "kapalıçarşı"
Turizm, Gezi, Seyahat ve Tatil
[MasaL] 2 740 Son Mesaj Temmuz 26, 2009, 07:33:59 ÖS
Gönderen : dreamily
"buz Adam" Acı Çekmeden Ölmüş / 5000 Yıllık Buzadam
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
By.CeZa 0 643 Son Mesaj Kasım 18, 2008, 07:06:17 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Yurtta Dünyada "mobil Imza"
Bilim - Teknoloji ve Bilim Adamları
By.CeZa 1 630 Son Mesaj Aralık 29, 2008, 03:44:58 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
" 44 Yıllık Efsane Rezil Oldu Sizinle "
Anadolu Takımları
mEkansIz_qEnc 0 538 Son Mesaj Mayıs 11, 2009, 06:27:35 ÖS
Gönderen : mEkansIz_qEnc
Deleuze, Nietzsche Ve " Hınç ", " Hırs ", " Unutmak "
Felsefe
-o_o-GökhaNur-o_o- 8 3532 Son Mesaj Mayıs 22, 2014, 11:09:09 ÖÖ
Gönderen : ankara9999


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular