0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz?  (Okunma Sayısı: 414 Kere Okundu.)
« : Mart 05, 2013, 11:47:32 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


ANJİYO ya da anjiyografi, ‘damarın görüntülenmesi’ anlamına geliyor. Koroner anjiyo ise kalbin atardamarlarının incelendiği hareketli film çekimi olarak tanımlanıyor ve bu işlem kateter laboratuvarında yapılıyor.

Prof. Dr. Servet Öztürk, uygulamada, kol ya da bacaktaki büyük atardamarın birine boru (kanül) yerleştirildiğini, borunun içinden ince uzun bükülebilir kateterler geçirerek kalbi besleyen küçük atardamarların (koroner damarlar) çıktığı en büyük atardamara (aorta) kadar ilerletildiğini söylüyor. Ardından kateter, koronerlerin aorttan çıkış yerlerine yerleştiriliyor ve koroner arterlere boyalı bir madde veriliyor. Bu işlem, çekilen filmlerde koroner damarların görüntülenmesine ve hangi bölgelerde ne kadar darlık olduğunun tespit edilmesine yardımediyor.

TETKİKMİ TEDAVİ YÖNTEMİMİ?
Anjiyografi, hastada koroner arter hastalığı bulunup bulunmadığını en kesin gösteren tetkik yöntemi olarak dikkat çekiyor. Damar sertliği nedeniyle koroner arterlerin hangi bölgesinin ne kadar daraldığı ya da tıkandığı anjiyo ile tespit ediliyor. Anjiyografi sonucuna göre damarda herhangi bir tıkanıklık ya da daralma tespit edilmişse, bunun stentlemi yoksa ameliyatlamı tedavi edilmesi gerektiğine karar veriliyor. Anjiyo, kontrastlı MR anjiyografi, çok kesitli BT (bilgisayarlı tomografi) anjiyografi ve standart veya girişimsel anjiyografi olmak üzere 3’e ayrılıyor.

HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?
Prof. Dr. Öztürk; doğal gıdalardan uzaklaşılması, bedensel hareketlerin azalması, toplumun daha kilolu hale gelmesi ve genç kızlarda sigara içme oranının artması sonucunda, anjiyografi yapılma gereksiniminin çok daha erken yaşlarda ortaya çıkacağını söylüyor. Önceden 40 yaşını geçen kişilere koruyucu önlemler önerilirken, günümüzde 30 yaşını geçen kişilerin bile kalp hastalıkları riskine karşı uyarıldıkları belirtiliyor. “Hastanın şiddetli göğüs ağrısı varsa veya kalp krizi geçiriyorsa, vakit kaybetmeden koroner anjiyo yapılır. Koroner anjiyo için genel anestezi gerekmez.

Kasık ya da kol bölgesinin uyuşturulması yeterlidir” diyen Öztürk, anjiyo yaptırması gerekenleri şöyle sıralıyor:

* Efor testi pozitif çıkan hastalar.
* EKO’da kalp kasılması sorunu olan kişiler.
* Talyumtestinde koroner arter hastalığı şüphesi olanlar.
* Bilgisayarlı anjiyosu şüpheli bulunanlar
* Kapak hastalığı olanlar.
* Kalp dışında önemli bir ameliyat geçirecek olan şeker hastaları.
* Ciddi bir ameliyat geçirecek olan 40 yaş üzeri riskli grup.
* Bypass olanlar (5 yıl sonra, kontrol amaçlı).
* Stent takılanlar (9 ay sonra, kontrol amaçlı).

ANJİYONUN AŞAMALARI
* Önceden hastanın kasık bölgesi tıraş edilir.
* Kateter masasına yatırılan hasta örtülür.
* Kasık bölgesi veya kol giriş yeri uyuşturulur.
* Atardamara bir kanül yerleştirilir.
* Sol karıncığa ucu kıvrımlı kateterle girilir basınç alınır, iyotlu madde verilerek videofilm çekilir.
* Sol koroner kateteri sol koroner girişine yerleştirilir kontrast madde verilerek farklı açılardan 4-5 poz sol koroner video film çekilir.
* Sağ koroner kateteri ile sağ koroner arter videosu çekilir.
* Damardan kanül çekilir, damar üstüne baskı uygulanır ve sıkı bandaj yapılır.

15 DAKİKA SÜRÜYOR
ANJİYO hazırlık safhası 5 dakika, işlem 5-10 dakika olmak üzere toplam 10 -15 dakika sürüyor. Girilen damara baskı uygulanması ise 10-15 dakikayı bulabiliyor. Kanül çekilirken giriş yerine dikiş veya kapama aygıtı konulmuşsa, baskı uygulamak gerekmiyor.

ANJİYO OLAN KADIN SAYISI ÇOK ARTTI
ÖNCEKİ 10 yılda koroner arter hastası kadın erkek oranı, 7’de bir ve 5’te birlerle ifade edilirken, şimdi yüzde 40–50’ler civarına yükseldiği belirtiliyor. Damar sertliği erkeklerin hastalığı iken kadınlarda da menopozdan sonra ateroskleroz görülüyor. Ancak günümüzde kadınlardaki kilo artışı nedeniyle tansiyon ve kolesterol yüksekliği ile şeker hastalığının oranı da artıyor. Sigaranın da damar tıkanıklığı için çok ciddi bir risk faktörü olduğu belirtiliyor.

KİMLERE YAPILMAMALI?
* Böbrek yetersizliği olan hastalarda
* Sol kalp yetersizliğinde
* Hastada ateş durumunda
* Bazı kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda anjiyo yapılması sakıncalı bulunuyor.

İLK DEĞİL SON TETKİK
ANJİYOGRAFİNİN her zaman son tetkik olarak görülmesi gerekiyor. Hastalık delillerinin çok net olduğu kalp krizi (miyokard enfarktüsü) ve erken bir kalp krizi riskinin yüksek olduğu (akut koroner sendrom) hastalarda ise ilk inceleme olabiliyor. Bu durumlarda anjiyografi teşhis değil tedavi seçimi için yapılıyor. Prof. Dr. Servet Öztürk, koroner anjiyonun, kalp damarlarındaki darlıkların yerini ve şiddetini kesin olarak gösteren tek tetkik olduğunu ve koroner kalp hastalıklarının belirlenmesinde altın standart olarak kabul gördüğünü söylüyor.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 275.613


View Profile
Re: Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz?
« Posted on: Kasım 30, 2020, 06:05:31 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? e-book, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? programı, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? oyunları, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? e-kitap, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? download, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? hikayeleri, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? resimleri, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? haberleri, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? yükle, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? videosu, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? şarkı sözleri, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? msn, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? hileleri, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? scripti, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? filmi, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? ödevleri, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? yemek tarifleri, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? driverları, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? smf, Hangi Durumlarda Yapılır? Ne Kadar Sürer? Kimlere Yapılmaz? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kimlere Arkadaslık Yapılmaz?
İslam
Asortik Hatun 0 571 Son Mesaj Ekim 31, 2008, 11:38:54 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Ilkyardım Hangi Durumlarda Yapılır
Alternatif Tıp
-o_o-GökhaNur-o_o- 0 756 Son Mesaj Şubat 23, 2012, 12:48:25 ÖS
Gönderen : -o_o-GökhaNur-o_o-
Ne Kadar Sürer?
Şiir Köşesi
maceastpro 3 564 Son Mesaj Mayıs 17, 2012, 12:34:23 ÖS
Gönderen : osuranboga
Dişe Hangi Durumlarda Dolgu Yapılır
Ağız ve Diş Sağlığı
Asortik Hatun 0 715 Son Mesaj Ocak 07, 2013, 12:34:56 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Görme Alanı Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?
Göz Sağlığı
Asortik Hatun 0 467 Son Mesaj Mart 22, 2013, 08:52:01 ÖS
Gönderen : Asortik HatunTheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular