Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ?  (Okunma Sayısı: 516 Kere Okundu.)
« : Şubat 17, 2013, 03:39:54 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Hamilelikte karşılaştığımız guatr hastalığında iyot kullanımı ile ilgili merak edilen sorulara buradan cevaplar bulabilirsiniz…
Gebelik tiroit bezi hastalıkları açısından kritik ve bu yüzden de araştırılması gereken bir dönemdir. Genç kadınların gebelik dönemlerinde guatr oluşumu ve mevcut olan guatrın hızlı büyüdüğü ve daha belirgin hale geldiği bilinmektedir. Bu olay iyot eksikliği olan coğrafi bölgelerde oldukça sıktır.

Gebelik dönemindeki kadınların iyot ihtiyaçları diğer genç insanlara göre çok daha fazladır. Genellikle gebeler gebelik dönemlerinde çocuğa zarar verir gerekçesiyle ilaç kullanmaktan kaçınırlar. Ancak iyot eksikliği durumlarında gebelerin gereken iyot ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bu yüzden bu durumdaki gebelerin iyot tabletleri almaları gerekir. Şu unutulmamalıdır ki; iyot eksikliği de çocukta zararlı etkilere neden olur.

Gebelerdeki iyot eksikliğinin nedeni ise artmış iyot kaybıdır. Kısmen çocuğa kısmen de idrarla iyot atılımının artmasına ve sonuçta iyot dağılım alanının çoğalmasına bağlıdır. Gebelikte günlük iyot ihtiyacı ve gıdalarla alınan iyot miktarı arasında mevcut olan fark iyot eksikliğinde daha da artmaktadır.

Gebelerde Guatr:

Yeni oluşan guatr veya var olan guatrın hızlı büyümesi genç ve gebe kadınlarda sıktır. Nedeni ise günlük ihtiyaç ile günlük alınan iyot miktarı arasındaki farkın artmasıdır. Tiroit bezinin uyum mekanizmasından dolayı guatr oluşur.
İyot eksikliğinin fazla olduğu 2. gebelik haftasında çocukta guatr oluşma riski vardır. Buna yeni doğan guatrı denir. Bu hastalıkta iyot eksikliğinin olduğu coğrafi bölgelerde sık görülür. Gebe kadınların bu iyot ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için iyotlu tuz tüketimi önerilmez. Çünkü çok yüksek miktarlarda iyotlu tuz almaları gerekir. Bu da gebelerde yüksek tansiyon gelişme ve ödem oluşma riskini arttırmaktadır. Bu yüzden de gebeler günlük 200 mikrogramlık tabletler halinde iyot almalıdırlar.

Bu tedavi sayesinde annede yeni guatr oluşumu ve var olan guatrın büyümesi önlenir. Ayrıca çocuktaki iyot eksikliği de giderilip yeni doğan guatr oluşumu engellenir.

Genç kadınlarda gebe kaldıkları sırada guatrları mevcutsa bu tedavi guatrlarının büyümesini engelleyemez. Bu yüzden de bu hastalar da tiroit hormonu preparatları kullanılmalıdır. Bu tedavinin çocuğa hiçbir yan etkisi ve zararı yoktur. Çünkü tiroit hormonları plasentadan geçemez.

Sonuç olarak guatrsız gebelerde mutlaka iyot tedavisi uygulanmalı guatrlı gebelerde ise buna ek olarak tiroid hormon tedavisi de uygulanmalıdır. Bu tedavi çocuğa zarar yerine fayda getirir. Eğer tedavi uygulanmazsa çocukta guatr gelişme riski yüksektir.

Gebelerde Hipotiroidi:

Belirgin hipotiroidisi olan kadınlar nadiren gebe kalabilirler. Kısırlık nedenleri içinde önemli bir yer alır. Gebe kaldıkları taktirde de önceden gördükleri tiroit hormon tedavilerine devam edilir. Gebelik esnasında hipotiroidizm oluşursa da hormon tedavisine başlanılır. Hipotiroidili gebe kadınlar gebelikleri sürece tedavi görmezlerse erken doğum düşük vs. istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirler. Bu hormon tedavisi ile bu olaylar minimal gözlenir. Bu tedavinin de çocuklar üzerine hiçbir zararlı etkisi yoktur. Aksine faydaları çoktur.

Gebelikte Hipertiroidi:

Hipertiroidi gebelikte nadiren görülür ve bu durum sevindiricidir. Çünkü hipertiroidili bir gebenin tedavisi guatrlı ve hipotiroidili gebeninkinden oldukça zor ve sorunludur. Bunun nedeni de annenin tiroid bezini frenlemek için kullanılan ilaçların plasentadan geçip çocuğun kan dolaşımına geçmesindendir. Ancak bu geçişin kullanılan ilaçların dozlarına bağlı olduğu biliniyor. Bu ilaçların yüksek dozları çocukta hipotiroidi ve guatr oluşturmaya yeterlidir. Bu kesinlikle istenmeyen bir durum olup çocuğun zihinsel ve motor gelişimini kötü yönde etkiler. Belirli bir dozun altında da çocuğun tiroit bezine etki etmediği biliniyor. Sonuçta bu tür hipertiroidili gebelere mümkün olan en düşük doz ilaç verilmelidir. Öte yandan tedavi edilmeyen hipertiroidili gebelerde düşük erken doğum plasentanın erken ayrılması gibi istenmeyen olayların sıklığı artar. Ayrıca çocuklarda anomali oluşma sıklığı da artar.
Basedow hastalığı olan gebelerin tedavisi sonucu çocuklarında %3 doğumsal guatr ve yaklaşık % 1 doğumsal hipotiroidi geliştiği gözlenmiştir. Bunlar tamamen tedavi sonucu oluşur. Oysa Basedowlu gebelerin çocuklarında % 1-3 oranında doğumsal hipertiroidi görülme olasılığı var. Bu durum tedaviden kaynaklanmaz. Annedeki tiroit bezini stimüle (uyaran) eden antikorların çocuğa geçmesiyle oluşur.

Sonuçta hipertiroidili kadınların gebelikleri yüksek riskli gebelik grubuna girer. Mutlaka kadın-doğum ve Endokrinoloji uzmanının denetimi altında olmalıdırlar.


WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ?
« Posted on: Şubat 28, 2020, 08:24:59 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? e-book, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? programı, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? oyunları, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? e-kitap, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? download, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? hikayeleri, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? resimleri, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? haberleri, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? yükle, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? videosu, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? şarkı sözleri, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? msn, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? hileleri, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? scripti, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? filmi, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? ödevleri, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? yemek tarifleri, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? driverları, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? smf, Gebelikte Guatr Ve Iyot Kullanımı Nasıl Olmalı ? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Bebeğinizin Yatağı Nasıl Olmalı?
Çocuk Gelişimi
FeMoX 1 709 Son Mesaj Eylül 05, 2008, 10:11:36 ÖÖ
Gönderen : kFi
Mü'min Nasıl Olmalı?
İslam
Asortik Hatun 0 672 Son Mesaj Kasım 18, 2008, 02:01:17 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Guatr, Iç Guatr Ve Dış Guatr Tanımları
Kadın Hastalıkları
Honey_Face 0 723 Son Mesaj Ocak 14, 2013, 01:09:23 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Guatr Tedavisi Nasıl Olur
Kulak Burun Boğaz
Asortik Hatun 0 472 Son Mesaj Ocak 24, 2013, 10:37:54 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Gebelikte Bebeklerde Zeka Gelişimi Nasıl Yükseltilir
Gebelik ve Çocuk Bakımı
Asortik Hatun 0 459 Son Mesaj Şubat 07, 2013, 10:15:45 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular