Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır?  (Okunma Sayısı: 462 Kere Okundu.)
« : Aralık 29, 2011, 08:57:57 ÖS »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.788
Karizma = 55160


Evlilikte başarı nasıl sağlanır?

Sağlıklı bir evliliğin anahtarı olumluluk ve olumsuzluklar arasında sağlanan dengedir. Ailede çatışmaların yaşanmaması değilnasıl çözüme kavuşturulduğu önemlidir.
AİLE kurumunun yapısı gereği insanlar evlilikte çatışmalardan sakınabilir de çıldıracak kadar dengesizleşebilir de. İkincisinin olmaması için evliliğe pozitif yaklaşım şarttır. Günümüzde evlilikten endişe etmek gayet normal sayılabilir. Çünkü evliliklerin bir kısmı boşanmayla sonuçlanıyor. Ama asıl rahatsız edici olan nokta kimsenin evliliklerin neden bu kadar kırılgan olduğunu tam olarak anlayamamasıdır.
Bazı uzmanlar hatta aile terapistleri bile kavga ve atışmanın ailede bir problem işareti olduğunu belirtiyorlar. Ancak bu her zaman böyle olmayabilir. Bazı durumlarda çatışma ve çatışmayı bitirme becerisi aileyi bir arada tutan bir özellik de arz edebilir.
Araştırma verilerine göre evliliği bitiren en önemli neden çiftlerin çatışmaları çözme yeteneğine sahip olmamalarıdır. Çatışma yaşanmayan bir ilişki yoktur; fakat birçok aile mutluluğun ancak çatışma olmazsa yakalanabilecek bir duygu olduğunu düşünmektedir.
Bazı çiftlere sorulduğunda olumlu olduğunu düşünerek “Biz hiç kavga etmeyiz” cevabı alınır. Bu gerçekleri pek yansıtmamaktadır. İnsanlar bir ilişkiye girdiklerinde farklılıklarını uyumlaştırarak olgunlaşırlar. Bu uyumlaşma ister istemez çatışmalar ve hatta bazen kavgalarla beraber gider. Önemli olan bunların olmaması değil çatışmaları çözme yeteneğine kavuşulmasıdır. Zaten insanları daha sevgi dolu ve olgun yapan unsur evlilikteki bu inişli çıkışlı süreçlerden edindikleri tecrübedir.

Ancak her aile çatışmalarını aynı şekilde çözmez. Sağlıklı ailelerin problem çözme tarzlarını üç başlıkta toplayabiliriz:
1. Uzlaşma: Bir problem çıktığında çiftler çok kere birbirleriyle uzlaşırlar ve müşterek memnuniyeti sağlamak için problem üzerinde çalışırlar.
2. Tartışma: Sıklıkla çatışmalar yaşanır ve bu çatışmalar üzerinde ateşli tartışmalar yapılır.
3. Çatışmadan sakınma: Çiftler farklılıklarıyla yüzleşmekten kaçınırlar ve farklı olduklarına karar verirler.
Eskiden sadece birinci tarz sağlıklı diğerleri sağlıksız görülürdü. Ama yeni yaklaşımlar her üç tarzın da eşit oranda sağlıklı olabileceğini öngörmektedir. Çünkü her bir tarz da kendi dışımızdaki bir insanla samimi bir ilişki kurmak için uygulanabilecek sağlıklı bir yoldur ve olumludur. Bununla birlikte çokça tartışan çiftlerin bazı çatışmaları görmezden gelmeyi öğrenmeleri çatışmadan sakınan çiftlerin de aralarında uyum aramayı öğrenmeleri gerekir.
Her evliliğin duygusal ekolojisinde anahtar dinamik olumluluk ve olumsuzluk arasındaki dengedir. Sağlıklı evliliklerde bu dengeyi bulan bir tür ayarlayıcı olduğundan söz edilebilir. Meselâ eşler birbirlerine karşı saygısızlaştıkları zaman birçok olumlu jest mimik ve davranışı devreye sokarak ortaya çıkan olumsuzluğu gidermeyi başarırlar.
Mutlu aileleri sorunlu ailelerden ayıran özellik; işte bu dengedir. Bu ailelerde eşler birbirlerine karşı olumsuz duygu ve davranışlar kadar olumlu duygu ve davranışlarda da bulunurlar. Sözgelimi tartışan aileler tartışmalarını daha fazla sevgi duygusuyla dengelerler. Kuşkusuz bu denge hâli %50-50 şeklinde anlaşılmamalıdır. İdeal bir ailede olumlu duygu ve davranışlar ile olumsuzlar arasındaki oran 1/5’tir. İdeal çiftlerde dokunma gülümseme iltifat etme gibi olumlu davranışlar çatışmalara göre 5 kat fazladır. Bu tarz evliliklerin uzun süreli olma ihtimali çok yüksektir. Buna karşılık bu oranın altında kalan dengeler evlilikte olması gerekenden fazla olumsuzluk yaşandığını gösterir. Eğer gerekli düzeltmeler yapılamazsa zaman bu tür aileler için evliliği daha iyi bir noktaya taşımaz. Boşanmayla biten evliliklerde olumlu davranışlar ile olumsuz davranışlar arasında ortaya çıkan dengesizlik zaman içinde artmış ve olumsuz davranışlar katlanılamaz hâle gelmiştir.


TEHLİKE SİNYALLERİ
Eğer sorunlu bir evliliğin ortasındaysanız sorunları çözmek için bir çıkış yolu bulmanız oldukça zordur. Ama aslında mutsuz evlilikler aşağı yukarı birbirlerine benzerler. Mutsuz evliliklerin bir girdabın daireleri gibi üzücü sona doğru ilerleyen bir biçimi vardır.
Bir evliliğin şansını artıran etken çiftlerin hangi duyguların ve reaksiyonların tartışmaya yol açtığının farkında olmalarıdır. Evliliği sarsan noktaların farkında olan çiftler mutluluğa giden yolu çok daha kolay bulabilirler.
Evliliklerin dengesini bozan etkenleri genel olarak dört madde altında toplayabiliriz. Bu etkenler eşler arasındaki iletişimi sabote eder ev içindeki gerilim ve olumsuz havayı artırır. Sonuçta eşler birbirlerinin ilişkiyi düzeltme çabalarına sağır olurlar.

1. Eleştiri: Genelde kötüye giden evliliklerde eşler önce birbirlerinin davranışlarından şikâyet eder sonra da eleştirmeye başlarlar. Ancak şikâyet ile eleştiri birbirinden farklıdır. Eleştiri belirli bir davranıştan ziyade belli bir suçlamayla karşımızdaki insanın kişiliğine yapılan bir saldırıdır. Meselâ “Sürekli kendini düşünüyorsun” cümlesi belli bir davranışı değil bütün bir kişiliği yargılamak ve suçlamak anlamına gelir.

2. Hakaret: Hakareti eleştiriden ayıran nokta eşlerin birbirlerini aşağılama niyeti ve psikolojik olarak karşısındakinin kötü hissetmesini sağlama arzusudur. Sözler ve vücut dili aracılığıyla eşler birbirlerinin kalplerini kıracak hakaretler yağdırırlar. Sonuçta her iki taraf da birbirine yönelik çok olumsuz düşünceler içine girer.
Böylesi şeyler yaşandığında eşler en başta birbirlerini nasıl sevdiklerini hatırlamaz hâle gelirler. Sonuç olarak birbirlerine iltifat etmez memnuniyet ifadelerinde bulunmazlar.

3. Sürekli savunma yapma: Saygısızlık bir kere eve girdiği zaman ilişki kötüden daha kötü olur. Suçlamalar arttıkça savunmalar da artar. Bu sorunları daha da ağırlaştırır. Eşlerin her ikisi de kendisini “masum kurban” gibi görür. Tam da bu yüzden sorunları çözmek üzere ikisi de sorumluluk almazlar. Sürekli kendilerinin masum olduğunu anlatmaya çalışıp dururlar. Savunmacı yaklaşımı kırmanın birinci yolu eşin her sözünü bir saldırı olarak görmekten vazgeçmek bu sözlerin güçlü bir şekilde ifade edilmiş bir bilgi olduğunu görmektir.

4. Duvar örme: Eşlerden biri diğeri tarafından suçlama ve eleştirilerle bitirildiği ve ezildiği zaman savunma için bile olsa cevap vermemeyi tercih edebilir. Bu evlilikler iletişimin son derece azalması sonucu çökme sürecine girer.
Duvar örme çiftin birbirini anlamaya çalışmak yerine suçladıkları iletişim türlerinde oluşur. Duvar ören eş kendisini bir taş gibi hareketsiz hâle getirerek sanki orada değilmiş gibi davranır. Normal şartlarda dinleyen biri konuşmacıya bakar ve konuşmalara cevap verir. Ama duvar ören eş bunları yapmaz ve bir taş sessizliğine bürünür. Duvar ören eş yaptığı eylemin ne kadar güçlü bir eylem olduğunun farkında değilmiş gibi görünür. Ama aslında bu eylem çok güçlüdür. Bu durumda evliliğin boşanmayla sonuçlanmaması için eşlerin evliliklerini yeniden tanımlamaları şarttır.Evliliği iyi bir noktaya taşımak için:

• Eğer boğulduğunuzu hissediyorsanız sakinleşmek için ciddi bir çaba gösterin. Bu çaba sizi savunmacı ya da duvar ören bir eş olmaktan uzaklaştırır ve stres oluşturan düşünceleri yok eder.
• Araştırmalar kalp atış hızının artmasıyla tartışmaların şiddetlenmesi arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Tartışmalarınızın şiddetlenmemesi için sakinleşmenin yollarını öğrenin. Nefes egzersizlerinden faydalanın. Böylece verimsiz ve önemsiz tartışmaları daha başından önlemiş olur önemli tartışmalara da fırsat tanımış olursunuz.
• Ayrıca savunma yapmadan dinleme ve konuşma birtakım yıkıcı alışkanlıkların önünü alır. Eğer savunmacı bir dinleyici olmamayı başarırsanız olumsuz düşüncelerin eşinizin ve kendinizin zihninde birikmesine engel olursunuz. Dolayısıyla eşinize karşı duvar örmenize de gerek kalmaz. Unutmayın ki siz savunmacı olmadığınızda eşiniz de savunmacı bir dille konuşma ihtiyacı hissetmeyecektir.
• Eşinizin sizi anlamasına izin verin. Bunun bir ilişkiyi olumlu tutmanın en iyi yolu olduğunu unutmayın. Ayrıca eleştirinin hakaretin ve savunmacı dilin panzehiri de budur. Eşinizin bakış açısına saldırmak veya onu görmezden gelmek yerine problemi onun bakış açısından görmeyi deneyin ve onun bakış açısının da haklı tarafları olduğunu söyleyin.
• Bu teknikleri başarılı bir şekilde kullandığınızda kendinizi bunları öğrenmiş sayabilirsiniz. Ama unutmayın; bu teknikler sürekli tekrar edilmeli ve otomatik hâle getirilmelidir. Savunmacı bir dil kullanmadığınız ve eşinizi onayladığınız her diyalogda yeni bir şey tecrübe etmiş olursunuz. O yüzden yorgun olsanız da canınız istemese de bunları uygulamaya devam edin. Beceriniz ne kadar artarsa ihtiyaç duyduğunuzda o beceri o kadar yanınızda olur.

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.149


View Profile
Re: Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır?
« Posted on: Aralık 15, 2019, 11:42:46 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? e-book, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? programı, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? oyunları, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? e-kitap, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? download, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? hikayeleri, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? resimleri, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? haberleri, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? yükle, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? videosu, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? şarkı sözleri, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? msn, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? hileleri, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? scripti, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? filmi, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? ödevleri, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? yemek tarifleri, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? driverları, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? smf, Evlilikte Başarı Nasıl Sağlanır? gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Çocuklarda Özgüven Nasıl Sağlanır
Çocuk Gelişimi
FeMoX 0 654 Son Mesaj Ağustos 04, 2008, 05:00:50 ÖS
Gönderen : FeMoX
Evlilikte Iyi Geçinmek Nasıl Olmalıdır ?
Evlilik ve Aile
Mavi_Kiyamet 1 842 Son Mesaj Kasım 18, 2013, 02:50:04 ÖS
Gönderen : texasconqueror
Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır
Ağız ve Diş Sağlığı
Asortik Hatun 0 376 Son Mesaj Ocak 05, 2013, 06:39:56 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Evlilikte Başarı
Evlilik ve Aile
Honey_Face 1 577 Son Mesaj Kasım 14, 2013, 06:14:56 ÖS
Gönderen : absoluteata
Evlilikte Başarı
Evlilik ve Aile
Asortik Hatun 1 595 Son Mesaj Ağustos 29, 2013, 08:41:57 ÖS
Gönderen : serter


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular