Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Erkeklerin Kalbi Risk Altında  (Okunma Sayısı: 351 Kere Okundu.)
« : Mart 05, 2013, 11:39:04 ÖS »

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Yapılan araştırmaya göre hipertansiyon hastalarında 10 yıl içinde koroner kalp hastalığı gelişme riski yüzde 13 iken bu oran erkeklerde yüzde 19a çıkıyor. İşte araştırmanın çarpıcı sonuçları...

Sanofi-aventis tarafından 2010 yılında Türkiye’nin 50 merkezinde başlatılan ve hastaların dokuz ay takip edildiği RiskMAN çalışmasının sonuçlarına göre ülkemizde 3 hipertansiyon hastasının 1’inde şeker hastalığı da bulunuyor ve hipertansiyon hastalarında kalp hastalığı riskini düşüren tedaviye uyum yetersiz. Buna bağlı olarak hipertansiyon hastalarında 10 yıl içinde koroner kalp hastalığı gelişme riski yüzde 13 iken bu oran erkeklerde yüzde 19’a çıkıyor. Yani hipertansiyonu olan 5 erkekten biri 10 yıl içinde koroner kalp hastası oluyor.

Yüksek tansiyonlular sigaraya devam ediyor
Türk Kardiyoloji Derneği Gelecek Başkanı Prof. Dr. Ömer Kozan’ın koordinatörlüğünde yürütülen çalışmaya göre ülkemizdeki hipertansiyon hastalarının yaklaşık yarısında kan yağlarının yüksekliği, kilo fazlası, kan şeker toleransının bozulması ile seyreden kalp krizi geçirme riskini yükselten metabolik sendrom bulunuyor. Yine çalışma sonuçlarına göre 5 hipertansiyon hastasından 1’inde obezite bulunuyor ve 6 hastadan 1’i sigara içiyor.

Hipertansiyon, kalp hastalığı gelişimine neden oluyor. Ayrıca hipertansiyon hastalarında kan yağlarının yüksek olması, şeker hastalığı ve aşırı kilo gibi kalp sağlığını tehlikeye atan diğer durumlar hipertansiyonu olmayan kişilerden daha yüksek oranlarda görülüyor. Hipertansiyon hastalarında gelecekteki kalp krizi riskini azaltmak için bugünden önlem almak gerekiyor.

Ülkemizde hipertansiyon hastalardaki kalp hastalığı riskini düşürmeye yönelik tedavinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan RiskMAN çalışması, ülke çapında 50 merkezde gerçekleştirildi ve 1023 hasta değerlendirildi. Çalışmanın amacı hipertansiyonu olan hastaların geçmiş bir yıl içinde nasıl tedavi edildiği ve çalışmaya alındıktan sonra dokuz aylık süre içinde kalp hastalığı gelişme risklerinde bir değişiklik olup olmadığının araştırılmasıdır.

Erkeklerde kalp hastalığı riski yüksek
Hipertansiyon hastalarında 10 yıl içinde koroner kalp hastalığı gelişme riski yüzde 13 iken bu oran erkeklerde yüzde 19’a çıkıyor. Yani hipertansiyonu olan 5 erkekten 1’i 10 yıl içinde koroner kalp hastası oluyor. Aynı zamanda şeker hastalığı, metabolik sendrom veya böbrek hastalığı olması bu riski daha da yükseltiyor.

RiskMAN çalışmasının sonuçlarına göre hipertansiyon hastalarının verilen tedaviye uyma oranlarının istenen düzeylerde olmadığı anlaşıldı. Bunun yanı sıra diyet önerilerine uyma, sigaranın bırakılması ve egzersiz yapma oranları ise olması gerekenden çok daha düşük çıktı. Sonuçta değerlendirilen 1023 hastaya göre 5 hipertansiyon hastasından 1’inin kan basıncı ve 3 hastadan 1’inin kan şekerinin olması gerekenden yüksek. Çalışmaya göre hipertansiyon hastalarının yarısından fazlasının kan yağları yüksek ve kiloları fazla. Ayrıca 4 hastadan biri düzenli şekilde egzersiz yapmıyor.

Koroner kalp hastalığı riski yüzde 40 azalabilir
Hipertansiyon hastaları önerilere uydukları takdirde koroner kalp hastalığı gelişme riskleri azalıyor. Dokuz aylık takip süresince hastaların yüzde 40’ında risk azalması görüldü. Takip başlangıcında hastaların yüzde 41’inde yüksek ve çok yüksek risk bulunurken, 9 aylık takipte bu oran yüzde 20’ye düştü. Sonuç olarak hastalar, hipertansiyon ilaçlarını ve gerekiyorsa lipid, şeker ilaçlarını kullanırsa, diyet ve egzersiz önerilerine uyarsa koroner kalp hastalığı riskini düşürüyor.

2002 yılında Sanofi-aventis tarafından yapılan, ülkemizde yüksek kalp hastalığı riski olan hastaların 5 yıl süreyle izlendiği Vasküler Risk Çalışması'nda da benzer sonuçlar saptandı. Vasküler riskli 5 bin 600 hasta üzerinde yürütülen Vasküler Risk Çalışması’nın sonuçları da hipertansiyon hastalarının tansiyon yüksekliğine karşı tedavi alırken, şeker hastalığı ve lipid yüksekliği gibi durumların da dikkate alınması gerektiğini, hipertansiyon hastalarında uzun süreli tedaviye uyumun çok önemli olduğunu gösterdi.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.145


View Profile
Re: Erkeklerin Kalbi Risk Altında
« Posted on: Kasım 22, 2019, 03:04:54 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Erkeklerin Kalbi Risk Altında e-book, Erkeklerin Kalbi Risk Altında programı, Erkeklerin Kalbi Risk Altında oyunları, Erkeklerin Kalbi Risk Altında e-kitap, Erkeklerin Kalbi Risk Altında download, Erkeklerin Kalbi Risk Altında hikayeleri, Erkeklerin Kalbi Risk Altında resimleri, Erkeklerin Kalbi Risk Altında haberleri, Erkeklerin Kalbi Risk Altında yükle, Erkeklerin Kalbi Risk Altında videosu, Erkeklerin Kalbi Risk Altında şarkı sözleri, Erkeklerin Kalbi Risk Altında msn, Erkeklerin Kalbi Risk Altında hileleri, Erkeklerin Kalbi Risk Altında scripti, Erkeklerin Kalbi Risk Altında filmi, Erkeklerin Kalbi Risk Altında ödevleri, Erkeklerin Kalbi Risk Altında yemek tarifleri, Erkeklerin Kalbi Risk Altında driverları, Erkeklerin Kalbi Risk Altında smf, Erkeklerin Kalbi Risk Altında gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Öğretmenler Risk Altında
Genel Konular
kFi 1 1052 Son Mesaj Temmuz 26, 2009, 04:11:44 ÖÖ
Gönderen : x[BLack RoSe]x
17 Milyon Kişi Büyük Risk Altında
Sağlık
-LoSS AnGeL- 1 660 Son Mesaj Aralık 21, 2008, 02:14:19 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Sehirliler Daha Cok Risk Altında
Sağlık
-LoSS AnGeL- 3 758 Son Mesaj Mart 25, 2009, 06:20:33 ÖS
Gönderen : [-By*FoR1cİn-]
Bel Bölgesi Yağlı Olanlar Risk Altında!
Alternatif Tıp
dangeraus1 0 534 Son Mesaj Ağustos 30, 2012, 01:15:38 ÖS
Gönderen : dangeraus1
Kadınların Risk Altında Olduğu Hastalıklar
Kadın Hastalıkları
Asortik Hatun 1 548 Son Mesaj Mart 06, 2013, 03:16:39 ÖÖ
Gönderen : FATMA YAZAR


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular