Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Er Cafer Kurtuldu  (Okunma Sayısı: 955 Kere Okundu.)
« : Aralık 27, 2008, 12:30:09 ÖS »

By.CeZa
*
Üye No : 293
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 12191
Mesaj Sayısı : 28.686
Karizma = 150
Şehit babası, devlete sığınıp diğer oğlu Cafer’in terhis edilmesini istedi. Askerdeki çocuk, şehit olan çocuktan önce askere gittiği için “terhis” hakkı yok, dendi. 25 Kasım’da terhis olan Cafer’in psikolojisi hâlâ bozuk; üstelik işsiz...

Oğlu er Talha Köroğlu 11 Temmuz 2008’de Şırnak’ta şehit düşen ve tek kalan diğer oğlu Cafer de o tarihte Bingöl Kiğı’da görev yapan Ziya Köroğlu, sağ olan oğlunun erken terhisi ve ona iş bulunması amacıyla yaptığı resmi başvurulara aldığı yanıtlarla bir kez daha yıkıldı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) gelen yanıtta, mevzuata göre askerdeki çocuğun, şehit olan çocuktan önce askere gitmesi nedeniyle “terhis” hakkı bulunmadığı belirtildi. Kardeşinin ölümüyle psikolojisi bozulan ve aldığı 45 günlük raporun ardından 25 Kasım’da vatani görevini tamamlayan Cafer Köroğlu da, hâlâ iş bekliyor.
Ziya Köroğlu, oğlunun şehit düşmesinden dört gün sonra, 15 Temmuz’da Genelkurmay Başkanlığı Personel Daire Başkanlığı’na dilekçeyle başvurarak başka çocuğu olmadığı için Cafer’in terhisini istedi ve ayrıca maddi durumu iyi olmadığı için oğlu için iş talebinde bulundu. Köroğlu, dilekçesini TBMM Dilekçe Komisyonu, MSB’ye, Başbakanlık Personel Dairesi Başkanlığı’na da gönderdi. 

Bakanlıktan olumsuz yanıt
TBMM Dilekçe Komisyonu da bu taleple ilgili olarak MSB’ye başvurdu ve bakanlıktan 19 Ağustos’ta yanıt geldi. Komisyo’nun raporuna göre MSB’den gönderilen yanıtta, 1988/1 tertip Talha Köroğlu’nun 11 Temmuz 2008’de Şırnak’ın Beytüşşebap’ta şehit olduğu belirtildi. Dilekçe sahibinin diğer oğlu 1987/3 tertip Cafer Köroğlu’nun da Kiğı’daki 17. Motorize Piyade Alayı 1. Motorize Piyade Taburu Karargâh Bölük Komutanlığı’nda askerlik yaptığı ve kalan askerlik hizmetinden muaf tutulmasının istendiği anımsatılarak bu tür durumlarda Askerlik Kanunu’nun 10. maddesinin 9. fıkrasının uygulandığı kaydedildi.
Yanıtta, fıkradaki şu hüküm anımsatıldı: “Bir baba veya dul ananın oğullarından birisi, barışta veya savaşta askerlik hizmetini yerine getirmekte iken ölmüş veya görev sırasında ve kendilerine Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre maluliyet aylığı bağlanmasını gerektirecek biçimde malul olmuş veyahut savaşta akıbeti meçhul kalmış veya hakkında gaiplik kararı alınmışsa, ondan sonra gelen ilk oğul istekli olmadıkça silah altına alınmaz.”

‘İlk oğul değil’
Yanıtta, bu hükmün Ziya Köroğlu’nun oğulları için geçerli olmayacağı belirtilerek, gerekçesi şöyle açıklandı:
“Kanun hükmünden de anlaşılacağı üzere; dilekçe sahibinin oğlu Cafer Köroğlu, şehit olan oğlu Talha Köroğlu’ndan önce silah altına alındığından, kanun hükmünde yer alan, hizmet sırası gelen ‘ilk oğul’ kavramının oluşmadığı, bu nedenle silah altına alınan kardeşin terhis edilmesinin yasal olarak mümkün olmadığı bildirilmiştir.”
Komisyon raporunda, bakanlıktan gelen bu yanıt üzerine, yapacak başkaca bir işlem olmadığı belirtildi.
Gelen yanıtla bir kez daha yıkılan Köroğlu, şunları söyledi:
“Oğlum Talha’nın 24 Şubat 2008’de silah altına alındığını, ancak 11 Temmuz 2008’de şehit düştüğünü belirttim. Diğer oğlum Cafer’in de 24 Ağustos 2007’de silah altına alındığını, Bingöl’de hizmet yaptığını ancak geride başka çocuğum olmadığından askerlik hizmetinden muaf tutularak terhis edilmesi için gereğinin yapılmasını arz ettim. Ayrıca maddi durumumuz sebebiyle terhisinden sonra iş imkânı sağlanmasını da talep ettim.
Öbürü gitti bari buna bir şey olmasın diye düşünüyorduk. Ama aldığımız yanıt adeta ‘Bu gitti, ötekini de bize ver’ gibiydi. Şehit olan daha sonra silah altına alındığı için, önce giden oğlum Cafer’in terhis olamayacağı söyleniyordu. Ne yapacağımızı şaşırdık.
Geride kalanın da psikolojisi bozulmuştu. 45 gün rapor aldık. 22 gün İstanbul’da askeri hastanede yattı. Askerlik şubesinden en azından geri kalan askerliğini İzmir’de yaptırabileceklerini söylemişlerdi. Ama o da olmadı. Raporunun bitiminin arkasından, 17 gün Manisa’da askerlik yaparak hizmetini tamamlamış oldu. 25 Kasım’da terhis olabildi.”

Birliğime dönemedim
Bingöl’de termal kamera görevi yaparken kardeşinin şehit düşmesi üzerine zor günler yaşadığını söyleyen Cafer Köroğlu da, “Psikolojim çok bozulmuştu. Birliğime dönmekte zorlandım. Rahatsızlandığım için ailemin de büyük çabasıyla hastaneden rapor aldık, hastanede yattım” dedi.
Kendisi için şimdi de günlerin zor geçtiğini belirten Köroğlu, şöyle devam etti: “Çünkü işsizim. Çalışırsam belki biraz kafamı dağıtırım, maddi durumumuzu da düzeltirim. Kaymakamlığa terhis olduktan sonra, 4131 sayılı yasanın malul, gazi ve şehit yakınlarına tanıdığı istihdam hakkından yararlanmak için dilekçeyle başvurdum. Ancak belgelerin önce Şırnak’a kardeşimin şehit düştüğü yere, sonra Ankara’ya gideceğini, iş bulunmasının altı ayı bulabileceğini söylediler.”İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.


Bayanlara: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.kadincaforum.net

4EverRAP: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rapcanavari.net

4EverROCK: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.rockcanavari.net

Twilight Saga FAN: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.twilightturkiye.com

FlashOyun: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
www.flashoyuncu.net
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.122


View Profile
Re: Er Cafer Kurtuldu
« Posted on: Haziran 18, 2019, 06:43:02 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Er Cafer Kurtuldu e-book, Er Cafer Kurtuldu programı, Er Cafer Kurtuldu oyunları, Er Cafer Kurtuldu e-kitap, Er Cafer Kurtuldu download, Er Cafer Kurtuldu hikayeleri, Er Cafer Kurtuldu resimleri, Er Cafer Kurtuldu haberleri, Er Cafer Kurtuldu yükle, Er Cafer Kurtuldu videosu, Er Cafer Kurtuldu şarkı sözleri, Er Cafer Kurtuldu msn, Er Cafer Kurtuldu hileleri, Er Cafer Kurtuldu scripti, Er Cafer Kurtuldu filmi, Er Cafer Kurtuldu ödevleri, Er Cafer Kurtuldu yemek tarifleri, Er Cafer Kurtuldu driverları, Er Cafer Kurtuldu smf, Er Cafer Kurtuldu gsm
Yanıtla #1
« : Aralık 30, 2008, 06:03:23 ÖS »
Avatar Yok

By.TuRuT
*
Üye No : 773
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 19239
Mesaj Sayısı : 48.233
Karizma = 65201


Sağol..

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Türkiye Büyük Bir Utançtan Kurtuldu.
Güncel Haberler
EyLüL_GüNeŞi_53 0 423 Son Mesaj Aralık 02, 2011, 04:10:58 ÖS
Gönderen : EyLüL_GüNeŞi_53
Rahim Kanserinden Bitkilerle Kurtuldu
Kanser Hastalığı
Asortik Hatun 0 432 Son Mesaj Nisan 12, 2013, 12:34:41 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Ayıya Tekme Ve Kafa Atıp Kurtuldu
İlginç - Garip Şeyler
sanane_61 0 394 Son Mesaj Kasım 02, 2013, 04:25:05 ÖS
Gönderen : sanane_61
Üç Yıl Hapisten 200 Liralık Lahmacunla Kurtuldu
Güncel Haberler
imge34 2 397 Son Mesaj Mart 13, 2014, 11:38:40 ÖS
Gönderen : mymuratyalcin
Ümmü Cafer Ile Iki Kör Arasında Geçen Hadise
Dini Hikayeler
SaviorAngel 1 465 Son Mesaj Ocak 02, 2015, 03:44:52 ÖÖ
Gönderen : FLORİS


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular