0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde  (Okunma Sayısı: 346 Kere Okundu.)
« : Kasım 18, 2011, 06:14:23 ÖS »

Yıldızım
*
Üye No : 31517
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 2956
Mesaj Sayısı : 11.566
Karizma = 20130


Kan dökücü ve zorba Abbasi halifesi Mütevekkil, halkın İmam Hadi (k.s) a olan manevi teveccühünden korkuyor ve halkın, onun emirlerine istekle itaat etmelerinden acı çekiyordu. Dedikodu edenler de ona, Ali ibni Muhammed (İmam-ı Hadi (k.s)) nin inkilaba kast etmiş olmasının, silahların veya en azından niyetini belli eden mektupların evinde meydana çıkmasının mümkün olacağını söylediler. Bunun üzerine Mütevekkil bir sefer habersizce gece yarısından sonra ve bütün gözlerin uykuya daldığı, her kesin yatağında dinlendiği bir anda cellatlardan ve taraftarlarından bir kaçını İmamın evine, evi aramaları ve imamı huzuruna getirmeleri için gönderdi. Mütevekkil, bu kararı meclisin kurulduğu ve şarap içmekle meşgul olduğu bir halde verdi. Habersiz gelen memurlar imamın evine girdiler ve önce kendisine doğru gittiler; imamı, odayı boşaltmış Allah a niyaz edip zikir söylemekle meşgul buldular. Diğer odalara girdiler aradıklarından hiç bir şey bulamadılar. Çaresiz imamı Mütevekkilin huzuruna götürmekle yetindiler. İmam içeri girdiğinde Mütevekkil, meclisin baş ucunda içki alemine kurulmuş, şarap içmekle meşguldü. İmamın,yanına oturmasına izin verdi. İmam oturdu. Mütevekkil elinde bulunan şarap kadehini imama sundu. İmam men ederek: Allah a yemin ederim ki kanıma ve etime asla şarap girmedi, beni muaf tut buyurdu. Mütevekkil kabul etti; O halde şiir oku, güzel şiirler ve parlak gazellerle meclisimizi renklendir. dedi.

İmam - Ben şair değilim, eski şiirlerden pek azını ezbere biliyorum buyurdu. Mütevekkil: hiç çare yok, şiir okuman lazım dedi. İmam şu mealde olan, şiirleri okumaya başladı:

Yüksek tepeleri kendilerine konak ettiler ve daima etrafında silahlı adamlar vardı ki, onları koruyorlardı. Fakat hiç biri ölümlerinin önüne geçemedi ve devranın zararından koruyamadı onları

En sonunda o yüksek tepelerin eteğinden, o sağlam ve korunmuş kalelerden mezar çukurlarına çekilmiş oldular ve ne de kötü bir bedbahtlıkla o çukurlara indiler!

Bu anda münadi bağırdı! ve onlara: o ziynetler, taçlar, o azamet, yücelik, ve celal, nereye gitti diye seslendi.

Gurur ve sonsuz kibirlerinden dolayı renkli perdelerin arkasında, kendisini halkın gözlerinden gizleyen, nimetlerle beslenmiş o çehreler nereye gitti

Mezar, akıbetini rüsva etti onların ve nimetlerle beslenen o çehreler, en sonunda yer böceklerinin dolaştığı bir mekan haline geldi.

Dünyanın uzun zamanlarında yediler içtiler ve her şeyi yuttular. Fakat o gün her şeyi içenler bu gün, toprak ve yerdeki haşarat tarafından yendiler.

İmamın sedası, kendine özgü tesirli çınlamasıyla ve orada bulunanlarla Mütevekkil in ruhlarının derinliklerine nüfuz eden bir ahenkle bu şiiri bitirdi. İçenlerden, şarabın neşesi kaçtı. Mütevvekkil şarap kadehini kuvvetle yere vurdu, gözyaşları, yağmur gibi aktı.

Ve bu şekilde eğlence meclisi dağıldı. Hakikatın ışığı, gurur ve gaflet tozunu, kısa bir müddet için olsa da, kesafet dolu bu kalpten temizledi.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.163


View Profile
Re: Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde
« Posted on: Eylül 27, 2020, 04:38:07 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde e-book, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde programı, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde oyunları, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde e-kitap, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde download, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde hikayeleri, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde resimleri, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde haberleri, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde yükle, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde videosu, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde şarkı sözleri, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde msn, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde hileleri, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde scripti, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde filmi, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde ödevleri, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde yemek tarifleri, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde driverları, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde smf, Doğruların Öyküsü: Halifenin Meclisinde gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Halifenin Meclisinde
Dini Hikayeler
seyyah 2 698 Son Mesaj Haziran 29, 2008, 02:03:52 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Doğruların Öyküsü: Halifenin Üzengisinde
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 515 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:35:01 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Mina´da
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 488 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:45:41 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Halifenin Sofrası
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 421 Son Mesaj Kasım 18, 2011, 05:52:38 ÖS
Gönderen : Yıldızım
Doğruların Öyküsü: Halifenin Gömleği
Dini Hikayeler
Yıldızım 0 446 Son Mesaj Kasım 19, 2011, 05:14:24 ÖS
Gönderen : Yıldızım


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular