Duyurular
WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
WeBCaNaVaRi Toolbar'ı Kurdunuz mu ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor.  (Okunma Sayısı: 466 Kere Okundu.)
« : Ocak 04, 2013, 10:37:48 ÖS »

Honey_Face
*
Üye No : 1734
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 7695
Mesaj Sayısı : 13.155
Karizma = 86622


Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor
Göz hekimlerine en sık sorulan soru bir bebeğin göz muayenesinin ne zaman yapılması gerektiğidir.
Çocukluk döneminde göz ile ilgili birçok problemin olduğunu biliyoruz. Bunları başlıca iki grupta değerlendirmek mümkündür. Birincisi nadir görülen ancak bebeğin hayatını etkileyen diğeri ise daha sık görülen ama görmeyi etkileyen hastalıklardır. Her ikisinin de erken teşhis edilmesi gerekir ki hem hayatı hem de görmesi etkilenmesin. Çocukluk döneminde görülen başlıca göz hastalıkları görme kusurları, göz tembelliği, göz kayması, gözyaşı kanalı tıkanıklığı ve daha nadir olarak katarakt, göz tansiyonu, tümörler ve gözün gelişimine bağlı yapısal anormalliklerdir.

Miyop Okul Çağında Ortaya Çıkıyor
Göz hekimlerine en sık sorulan soru bir bebeğin göz muayenesinin ne zaman yapılması gerektiğidir. Eğer gözünde şüphe edilen bir durum varsa hemen değilse rutin muayene 2-4 yaş arasında yapılır. Ancak bebek çocuk hekimine sağlam çocuk muayenesinde her gittiğinde hekimin bebekte yapması gereken bazı basit muayene yöntemleri ile ailenin fark etmediği birçok önemli durumu fark ederek aileyi göz hekimine daha erken yönlendirmesi birçok göz hastalığının erken teşhis ve tedavisini sağlamaktadır. Çocukluk döneminde gözle ilgili olan problemlerin başında görme kusurları olarak ifade ettiğimiz miyop, hipermetrop veya astigmat olarak tanımladığımız kırma kusurları gelmektedir. Özellikle gözlük kullanan ebeveynler bebekleri olduğunda görmesinde bir problem olup olmadığı merak ederler. Görme kusurlarının bir kısmı kalıtsal olmakla birlikte bazıları hipermetropi gibi doğuştan bazıları ise örneğin miyop olanların çoğunda okul çağında ortaya çıkmaktadır. Uluslararası körlüğü önleme derneğinin 2001 yılında yapmış olduğu bir çalışmada çocukların %5 ile 15 inde görme kusuru olduğu ve bunların çoğunun düzeltilmemiş yani fark edilmemiş olduğunu tespit etmişlerdir. Bizim ülkemizde yapılan tarama çalışmalarında da benzer sonuçlar elde edilmiştir.

En Sık Görülen Göz Kusuru Astigmat
Çocukların çoğu doğumda hipermetrop olup yaklaşık 4 yaş civarında azalır. Okul çağında yaklaşık %4-7 arasında görülür. Miyopi ise doğuştan nadirdir. 5 yaş civarında %1 iken 15 yaş civarında %15 e çıkmaktadır. En sık görülen görme kusuru astigmat olup görülme sıklığı aşağı yukarı %70 civarındadır. Ancak bunların sadece %3 ü 1.25 ve üzeri olup görmeyi olumsuz olarak etkilemektedir. 1 dereceden fazla astigmatı olanlarda 2 yaşından önce de astigmat vardır. Çocuklarda görme kusurlarının çok belirgin belirtileri yoktur. TV yi yakından izleme mutlaka bir görme kusuru olduğunu göstermez. Sık düşüyorsa, ışıktan rahatsız oluyorsa, elindeki oyuncakları görmek için çok yaklaştırıyorsa, gözlerini çok kırpıyorsa, görme kusurlarından şüphelenmek gerekir. Ancak okula başladığında iyi göremediğinin farkında olabilir. Yüksek olan görme kusurları erken yaşta fark edilmediğinde görme gelişimini tamamlayamaz ve göz tembelliği adını verdiğimiz durum ortaya çıkar. Bu nedenle çocukların 2-4 yaş arasında mutlaka göz hekimi tarafından muayenelerinin yapılması gerekmektedir. Bu muayenede tespit edilecek olan diğer bir göz problemi de göz tembelliğidir. Göz tembelliği eğer göz kayması ile birlikte değilse fark edilmeyebilir. Göz tembelliği erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir göz hastalığıdır. Ancak görme gelişimini tamamladıktan sonra tedavisi mümkün değildir.

Zamanının Fenomeni.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.119


View Profile
Re: Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor.
« Posted on: Ağustos 24, 2019, 12:49:08 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. e-book, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. programı, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. oyunları, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. e-kitap, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. download, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. hikayeleri, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. resimleri, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. haberleri, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. yükle, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. videosu, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. şarkı sözleri, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. msn, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. hileleri, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. scripti, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. filmi, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. ödevleri, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. yemek tarifleri, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. driverları, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. smf, Çocuklarda Astigmat Yüzde 70 Görülüyor. gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Miyop, Hipermetropi, Astigmat, Presbiyopi
Göz Sağlığı
mEkansIz_qEnc 5 1232 Son Mesaj Ekim 28, 2010, 06:27:39 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
astigmatizm astigmat
Sağlık
iBRaHiMiNe 2 943 Son Mesaj Mayıs 09, 2008, 01:33:19 ÖÖ
Gönderen : By.CeZa
Yüzde 30 Sigara Yüzde 30 Beslenme
Sağlık
-LoSS AnGeL- 2 851 Son Mesaj Aralık 21, 2008, 02:18:10 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Astigmat.
Göz Sağlığı
Honey_Face 0 458 Son Mesaj Ocak 06, 2013, 05:53:42 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Kansızlık Hastalığı Yetişkin Kadınlarda Sık Görülüyor
Kadın Hastalıkları
Honey_Face 3 3103 Son Mesaj Şubat 10, 2016, 06:06:11 ÖS
Gönderen : S.e.s


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular