Duyurular
27.10.2007 yılında kurduğumuz webcanavari.net Bugün itibariyle 12. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu uzun süre zarfında desteklerini esirgemeyen eski / yeni ve mevcutta bulunan yönetim kadromuza, saygıdeğer üyelerimize teşekkür ederiz.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak  (Okunma Sayısı: 454 Kere Okundu.)
« : Ocak 27, 2010, 06:29:01 ÖS »

Hephaestus
*
Üye No : 26057
Yaş : 26
Nerden : Tekirdağ
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4838
Mesaj Sayısı : 13.562
Karizma = 60061


Cenazenin arkasından alkış tutmak günah mıdır? Bunun yanında tekbir getirmek sevap mıdır?

Bir mevta için, genel kural şudur: Dünyadan imanlı olarak ayrılmışsa cennete, imansız olarak ayrılmışsa cehenneme gidecektir. Ayetlerin ve hadislerin verdiği ölçü bu çerçevededir. Bunun için cenaze ister alkışlarla götürülsün, ister sessiz sedasız götürülsün, taşınma şekli onun cennetlik veya cehennemlik olduğunu belirlemede bir ölçü olmaz. Cenazeye yapılacak görevlerin neler olduğu, ne yapılması gerektiği İslam'ın genel kuralları içinde bilinen şeylerdir. Bu konuda Peygamberimiz neler yapmışsa, bugüne kadar aynısı yapılıyor. Cenazeye yapılan görevler birer ibadettir ve sevaplı bir iştir. Hiçbir ibadette alkış olmaz ve olmamıştır. İbadet esnasında alkış yapmak İslam öncesi putperest Cahiliye Arapları'nın âdetidir.

Onların bu davranışını da Kur'ân tasvip etmiyor: “Onların Kâbe' deki ibadetleri ıslık çalıp el çırpmaktan başka bir şey değildir. Öyleyse inkârlarınızdan dolayı şimdi tadın azabı.” (2)

Bu açıdan dini hassasiyeti olan, İslâmî ölçülere saygılı olan, Peygamberimiz'in sünnetini esas kabul eden Müslümanlar, cenazelerinin ardından alkış tutmaz, cenazelerini alkışlarla, ıslıklarla taşımaz.
Görülen bir cenaze hakkında Müslümanlar'ın kanaatinin önemini bir hadisten şöyle öğreniyoruz. Enes b. Malik anlatıyor: Peygamberimiz'in yanından bir cenaze geçirildi ve hayırla anıldı. Bunun üzerine Peygamber: “Vacip oldu, vacip oldu, vacip oldu…” buyurdu. Bir cenaze daha geçirildi, bu da kötülendi. Bunun hakkında da Peygamber (a.s.): “Vacip oldu, vacip oldu, vacip oldu…” buyurdu.

Ömer (r.a.): “Annem babam sana feda olsun! Bir cenaze geçirildi ve hayır ile tavsif edildi. Bunun üzerine: 'Vacip oldu, vacip oldu, vacip oldu…' dediniz. Bir cenaze daha geçirildi, o da şer ile tavsif edildi buna da: 'Vacip oldu, vacip oldu, vacip oldu…' buyurdunuz (Bunun sebebi nedir?) diye sordu. Allah Rasülü (s.a.v.) cevaben: “Hayırla andığınız kimseye cennet vacip oldu. Şerle andığınız kimseye de cehennem vacip oldu. (Çünkü) sizler yeryüzünde Allah'ın şahitlerisiniz.” buyurdu.

1- Müslim, Zekât 7, (981).
2- 8 Enfal, 35. 

Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.145


View Profile
Re: Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak
« Posted on: Kasım 23, 2019, 05:10:42 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak e-book, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak programı, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak oyunları, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak e-kitap, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak download, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak hikayeleri, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak resimleri, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak haberleri, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak yükle, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak videosu, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak şarkı sözleri, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak msn, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak hileleri, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak scripti, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak filmi, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak ödevleri, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak yemek tarifleri, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak driverları, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak smf, Cenazenin Arkasından Alkış Tutmak gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular