Duyurular
Giyims.com Açıldı! Birbirinden farklı kategorilerde, Erkek Giyim ve Bayan Giyim 'in kaliteyle buluşma adresi, 3d secure güvenli ödeme sistemi, İster kredi kartıyla, İster bankamatik kartınızla ve/veya Havale / Eft yöntemi ile Dilerseniz Kapıda ödeme ile alışveriş yapabilirsiniz.

WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
GİYİMS.COM

0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Budizm'de Meditasyon  (Okunma Sayısı: 2609 Kere Okundu.)
« : Temmuz 31, 2008, 08:32:12 ÖS »
Avatar Yok

*GeLinCiKk
*
Üye No : 2580
Yaş : Yok
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 1966
Mesaj Sayısı : 12.263
Karizma = 28326


Budizm'de Meditasyon 
Farklı kutsal figürlerin toplandığı bir Tibet Budist MandalaTibet Budizminde Meditasyon: Tibet Budizminin genel pratiklerinde olduğu gibi meditasyon uygulamalarında da Tanrı, Tanrıça gibi kutsal imgeler ve mantra denilen kutsal kelime ve ifadeler kullanılır. Örneğin Tanrıça Arya Tara üzerine yapılan meditasyonda Arya Tara'nın görüntüsü hayal edilir. Mantra tekrarlarıyla birlikte Tara'nın sağ elinin yaptığı mudrada baş ve işaret parmaklarının oluşturduğu daire üzerine yoğunlaşılır ve bu noktadan kutsal bir ışık hüzmesinin çıktığı hayal edilir. Arya Tara'nın tebessüm ettiği ve daha sonra tam bir ışık olup kişinin bedeninin içine çekilip yok olduğu hayal edilir. Tibet Budizminde kişi Guru'su üzerine de meditasyon yapmaktadır. Bu tip bir meditasyon örneklerinden birinde kişinin başının üzerinde farklı renklerde lotüs çiçeği ve üzerinde manevi rehberini vajra pozisyonunda oturur şekilde hayal etmesi istenir. Gurusuna çeşitli yakarılar sunan kişi gurusunun başının tepesinden beyaz bir ışık hüzmesinin çıktığını ve kendi başının tepe noktasından girerek kendisini tüm fiziksel olumsuzluklardan arındırdığını hayal eder. Daha sonra gurunun boğazından çıkan kırmızı ışığın kendisine geldiğini ve sözlerindeki olumsuzluklardan arındırdığını, kalbinden çıkan mavi ışığın kendi kalbine girerek tüm zihinsel engellerden arındırdığını ve en son gurunun bedenin her noktasından çıkan çeşitli renklerdeki ışıkların kendi bedenine girerek bedenini, sözünü, zihnini arındırdığını hayal eder.


 Kabbalada Meditasyon  [değiştir]Kabbala'da Tanrı'nın isimleri, sıfatları, simgeleri, Tevrat'tan ifadeler, İbranice harfler, bilgelik ağacı kullanılarak meditasyon yapılır. Örneğin Kabalacı birlik anlamına gelen "Echad" (Ehad) kelimesini uzatarak söyler ve özellikle son harfi vurgulayarak düşüncesini onun üzerine yoğunlaştırır.


 Tasavvufta Meditasyon  [değiştir]
Mevlevilerin Sema ritüeliTasavvufta meditasyon çeşitli şekillerde gerçekleştirilir. Bazı tarikatlarda meditasyon,mürşit denilen manevi rehberin fiziksel görüntüsü ve ondaki ilahi ışığı imajine etmekle bazı tarikatlarda zikir esnasında zikirde kullanılan kelimelerin ışıklı bir şekilde hayal edilmesiyle, bazı tarikatlarda murakabe adı altında kalp üzerine dikkati yoğunlaştırmakla veya genel olarak ilahi sıfatları, yaradılışı tefekkür etmekle gerçekleştirilir.

Tasavvuf öğretisine göre zikir, sema, murakabe, rabıta ile yapılan tefekkür pratikleri manevi kılavuzun (mürşit) rehberliği altında ve "seyr-i süluk" denilen sufi ezoterik yoluna inisiye olan salik tarafından gerçekleştirilmelidir. Belirli pratikler için halvet denilen yalnızlığa çekilmek, öncesinde veya pratik esnasında oruçlu olmak vs. gibi şartlar aranabilmekte, pratikler esnasında karşılaşılan durumlar için kılavuza danışılması ve onun önerilerine uygun olarak çalışmanın devam ettirilmesi istenebilmektedir.

Bkn. Râbıta (tasavvuf) ve Murakabe
[/b]
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.169


View Profile
Re: Budizm'de Meditasyon
« Posted on: Ağustos 07, 2020, 11:36:29 ÖS »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Budizm'de Meditasyon e-book, Budizm'de Meditasyon programı, Budizm'de Meditasyon oyunları, Budizm'de Meditasyon e-kitap, Budizm'de Meditasyon download, Budizm'de Meditasyon hikayeleri, Budizm'de Meditasyon resimleri, Budizm'de Meditasyon haberleri, Budizm'de Meditasyon yükle, Budizm'de Meditasyon videosu, Budizm'de Meditasyon şarkı sözleri, Budizm'de Meditasyon msn, Budizm'de Meditasyon hileleri, Budizm'de Meditasyon scripti, Budizm'de Meditasyon filmi, Budizm'de Meditasyon ödevleri, Budizm'de Meditasyon yemek tarifleri, Budizm'de Meditasyon driverları, Budizm'de Meditasyon smf, Budizm'de Meditasyon gsm
Yanıtla #1
« : Aralık 30, 2008, 02:34:14 ÖÖ »

blue_hyt
*
Üye No : 12134
Yaş : 30
Nerden : İstanbul
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 1312
Mesaj Sayısı : 4.938
Karizma = 7183


ellerine sağlık

webcanavari - rapcanavari - rockcanavari - forum - film - mp3 - video - korku - sohbet - muhabbet - şiir - resim - makale - yazı
Yanıtla #2
« : Aralık 30, 2008, 08:44:09 ÖÖ »
Avatar Yok

By.TuRuT
*
Üye No : 773
Nerden : Rize
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 19239
Mesaj Sayısı : 48.229
Karizma = 65208


ellerine sağlık

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
Yanıtla #3
« : Temmuz 14, 2010, 03:19:05 ÖS »
Avatar Yok

aruysal
*
Üye No : 33161
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bay
Konu Sayısı : 4
Mesaj Sayısı : 17
Karizma = 3


Merhabalar,

Budist meditasyon zaten anlatılmış ancak ben biraz daha sadesini anlatmak isterim. Bu konu Sayın İlhan Güngören'in eserlerinde daha etraflı anlatılmıştır. Ben sadece sadeleştirilmiş bir örneğini bilgi olarak vermek isterim:

Sırtınız dik olarak, duruş şekliniz size eziyet veya uyumanıza yol açacak bir rahatlık vermeden oturursunuz. Bu esnada başınız sağa sola herhangi bir yöne yaslı olmamalıdır. Başınızı dik tutarak gözlerinizi kapatırsınız. Nefes alırken nefesin yerden dizlerinize kadar geldğini, ardından dizlerinizden kalçalarınıza ve oradan da başınıza kadar bedeni doldurduğunu düşünürsünüz. Onarlı gruplar halinde nefes alışlarınızı sayarsınız. Birkaç adet onlu set yapabilirsiniz. Nefesinizi alırken dikkatinizi ya nefesin girdiği burnunuza veya en son gittitği yer olarak karnınıza  verebilirsiniz. Bir süre sonra dikkatinizi verdiğiniz burun veya karnınızda bir duyarlık oluşur. Bunu izleyerek bu kez aynı sayıda yani üç kez ona kadar nefes alışlarınızı saydıysanız, bu defa nefes verişlerinizi üç set olarak sayarsınız. Bunu yine ona kadar yaparsınız... kaçıncı sayıda kaldığınızı unutursanız tekrar birden başlarsınız. Soluk verişlerinizi saydığınız onarlı setten de birkaç adet yaptıktan sonra, artık saymayı bırakır ve sadece nefesinize yoğunlaşırsınız. Bu esnada size ışıklar görünebilir veya gün içinde dalgın olduğunuzda baktığınız gazete veya duvarda bir noktadan başlayan kısa süreli ışıklar görünebilir. Bunlar düşünceyi durdurmuş olduğunuzun ödülleridir. Bunlara dikkat etmenize veya bunlardan endişe etmenize gerek yoktur. Bunlar gelir giderler. Işık vs. görmeyi amaç edinmenize de gerek yoktur. Spor yaptıktan sonra beden dinlenirken nasıl rahat ediyorsa, nasıl ki açık havada yürüyüş yapınca gece rahat uyuyorsanız, zihniniz de meditasyondan sonra rahat etmelidir. Eğer bir rahatlık ve huzur yaşamıyorsanız uygulamanızda bir yanlışlık olmalıdır... Bu uygulama için on beş yirmi dakika yeterlidir. Bu uygulama aç olarak yapılmalıdır. Yemeğin hemen sonrasında bu uygulamayı yaparsanız, mide etrafına giden sindirime yardımcı olacak kanı beyninize çekersiniz ve sindiriminizi yavaşlatırsınız...

Saygılarımla,
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Antistress Meditasyon 2009
Albüm Tanıtım
By.TuRuT 0 699 Son Mesaj Aralık 19, 2009, 11:57:46 ÖS
Gönderen : By.TuRuT
Budizm'de Tanrı
Budizm
Honey_Face 7 15020 Son Mesaj Kasım 10, 2015, 11:05:49 ÖS
Gönderen : aykem
Budizm Tapınakları
Budizm
Honey_Face 0 1415 Son Mesaj Kasım 25, 2011, 03:28:40 ÖÖ
Gönderen : Honey_Face
Jainizm Ve Budizm
Yabancı Tarih
Asortik Hatun 0 469 Son Mesaj Aralık 07, 2012, 11:12:23 ÖÖ
Gönderen : Asortik Hatun
Meşgul Insanlar Için Meditasyon - Osho
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
sanane_61 0 523 Son Mesaj Mart 20, 2014, 08:33:09 ÖS
Gönderen : sanane_61


Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright © 2011 Simple Machines SiteMap | Arşiv | Wap | İmode | Konular