0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz  (Okunma Sayısı: 772 Kere Okundu.)
« : Temmuz 20, 2009, 03:16:19 ÖÖ »
Avatar Yok

Mavi_Kiyamet
*
Üye No : 26505
Nerden : Yurt Dışı
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 12252
Mesaj Sayısı : 47.787
Karizma = 55164


İslâmiyet’in en güzel meziyetlerinden birisi de aftır. Allah bu güzel vasfı birçok ayet-i kerimede methetmekte ve insanları affa özendirmektedir. Bunlardan ikisinin mealleri şöyledir:
Bize karşı işlenen hatalara karşı affedici olmaya nefsimizi yanaştıramıyoruz “Sen bağışlama yolunu tut. İyiliği emret ve cahillerden yüz çevir.” (A’raf Sûresi 190)
“(Onlar)(Muttakiler Allah’tan korkanlar)kızdıklarında öfkelerini yutarlar ve insanların kusurlarını affederler.” ( Ali İmran Sûresi 134)

Aftan alınan zevk ve neşe intikamdan alınan lezzetten kat kat fazladır. Affetmek affedene daima huzur ve rahatlık verir. Affın kemal derecesi Allah’a mahsustur. Cenab-ı Hakk affı da affedeni de sever.

Affın en güzel misallerini Peygamber Efendimizin hayatında görüyoruz. Şöyle ki: Kureyş kabilesinin reisleri Peygamberimize suikast hazırlamışlardı. Bunu gerçekleştiremeyince Peygamberimizi zorla Mekke’den çıkardılar. Daha sonra Cenab-ı Hakk’ın inayetiyle Efendimiz Mekke’yi fethetti. Peygamber Efendimizi hicrete mecbur edenler Kabe-i Şerifin etrafına toplanmış nasıl öldürüleceklerini konuşurlarken Efendimiz Kabe-i Şerifin kapısına gelerek “kendisinden ne beklediklerini” sordu. Onlar Peygamberimizden af beklediklerini söyleyince de umumi af ilan etti.

Müslümanın alametlerinden birisi de yumuşak huylu olmaktır. Cenab-ı Hakk halim kullarını sever. “Şayet sen kaba katı yürekli olsaydın hiç şüphesiz etrafından dağılıp giderlerdi. Şu halde onları affet bağışlanmaları için dua et.” (Ali İmran Sûresi 159)

Affın en ileri derecesi fenalığa karşı iyilikle mukabele etmektir. “Sen (kötülüğü) iyiliğin en güzeliyle önle o zaman aranızda düşmanlık bulunan kişinin yakın bir dost gibi olduğunu görürsün.” (Fussilet Sûresi 34)

İstek & Öneri ve Şikayetlerinizi: WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Adresine İletebiliriniz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.166


View Profile
Re: Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz
« Posted on: Ocak 25, 2021, 10:54:22 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz e-book, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz programı, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz oyunları, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz e-kitap, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz download, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz hikayeleri, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz resimleri, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz haberleri, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz yükle, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz videosu, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz şarkı sözleri, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz msn, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz hileleri, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz scripti, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz filmi, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz ödevleri, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz yemek tarifleri, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz driverları, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz smf, Bize Karşı Işlenen Hatalara Karşı Affedici Olmaya Nefsimizi Yanaştıramıyoruz gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Msn'den Karşı Pc'ye Yapabileceeğiniz Birsürü Şey(programsız) « 1 2 »
MSN & ICQ Messenger
saklı düşlerim 13 2587 Son Mesaj Ekim 13, 2008, 01:32:43 ÖS
Gönderen : FLorA
Erkekler Neye Karşı Koyamıyor
Kadınca
Mavi_Kiyamet 0 553 Son Mesaj Ekim 30, 2011, 06:49:26 ÖS
Gönderen : Mavi_Kiyamet
Türkiye, Iran'a Karşı Operasyon Beklemiyor
Güncel Haberler
Honey_Face 0 444 Son Mesaj Kasım 11, 2011, 06:49:04 ÖS
Gönderen : Honey_Face
Yaradılış Teorilerine Karşı Tutum
Budizm
Honey_Face 0 791 Son Mesaj Kasım 25, 2011, 03:26:16 ÖÖ
Gönderen : Honey_Face
Şişli'de Erkekler, Kadına Şiddete Karşı Yürüdü
Güncel Haberler
*Dantes* 2 962 Son Mesaj Kasım 25, 2011, 04:49:38 ÖS
Gönderen : *Dantes*Theme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular