0 Üye ve 1 Ziyaretçi Konuyu İncelemekte. Aşağı İn :)
Sayfa 1
Konu: Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm  (Okunma Sayısı: 372 Kere Okundu.)
« : Temmuz 19, 2013, 06:30:36 ÖS »
Avatar Yok

Asortik Hatun
*
Üye No : 3762
Nerden : İzmir
Cinsiyet : Bayan
Konu Sayısı : 13389
Mesaj Sayısı : 22.842
Karizma = 58066


Narsizm bir liderlik özelliği midir? Narsizmin bazı yönleri başarıya ulaşmaya yardımcı olabilir mi? Bu konuda yapılan çalışmalar narsizmin farklı boyutlarına ışık tutuyor. Yapılan yeni bir araştırma narsist yöneticilerin, organizasyonlara olumsuz katkılarının, olumlu katkılarından daha fazla olup olmadığını inceliyor.

Narsistler, kendini beğenmiş, diğerlerinden daha önemli olduklarına dair görüşe sahip, özel olduklarına ve başkalarının sahip olmadığı yeteneklere sahip olduklarına inanan, diğer insanları sömürmeye eğilimli kişiler olarak tanımlanabilirler. Bu kişiler başkalarından daha önemli olduklarına inandıkları için dünyanın kendi etraflarında döndüğünü düşünürler.


Kathy Schnure, bu tür özelliklere sahip yöneticilerin bir organizasyon üzerindeki olumsuz etkilerini incelemiştir. Giorgia Tech’te doktora çalışması yapmakta olan Kathy Schnure çalışmalarında yüksek düzeyde narsist özelliklere sahip insanların liderlik potansiyelleri ile düşük düzeyde narsist özellikleri olan kişilerin liderlik potansiyellerini karşılaştırdı. Schnure narsistlik özelliği fazla olanların lider olmaya narsistlik düzeyi düşük olanlardan daha fazla eğilimli olduğu sonucuna ulaştı.

Öyleyse bir insanın narsist eğilimleri olduğunu nasıl anlayabiliriz?


Timothy Judge’ e göre narsistler aşırı rekabetçi, benmerkezci, sömürücü ve gösterişe meraklı insanlardır. Bu kişiler etraflarında kendilerinden daha aşağı gördükleri insanların bulunmasını isterler. İmajlarının tehdit altında olduğunu hissettiklerinde veya bir rekabet ortamında karşılarındaki kişi kim olursa olsun onu bir tehdit olarak algılarlar. Timothy Judge her narsistin kendisine dair abartılı olumlu bir imaja sahip olduğunu, ancak kendisine dair olumlu bir imaja sahip olan herkesin narsist sayılamayacağını belirtiyor ve ekliyor; “Narsistler genellikle karizmatik olarak algılanıyorlar ancak bu ikisi aynı şey değildir.”


Karizmatik bir lider bazı narsist özelliklere sahip olabilir, fakat her karizmatik lider bir narsist olmayabilir. Karizmatik bir lider sömürücü davranmaz. Ulaşmak istedikleri için başkalarına zarar vermez ve çalışanlarına empati ile yaklaşırlar.”


“Gandhi karizmatik bir liderdi ancak etrafındaki insanları önemserdi. Narsistler kendi amaçlarına hizmet etmedikçe başkalarını önemsemezler.”


Narsistler güçlü önsezilere sahip olmalarına rağmen araştırmalar bu tür insanların ekip çalışması içerisinde başarısız olduklarını ve organizasyona zarar verebildiklerini göstermiştir. Bu kişilerin ilk izlenim olarak yarattıkları olumlu etki uzu süre devam etmez.

Yürüttüğü araştırmalarla işe alım sürecinde narsizme daha fazla dikkat çekmeyi hedefleyen Schnure, ilk izlenim önemli olsa da işe alımlarda yetkililerin gereken özeni göstermeleri gerektiğini belirtti. Schnure kişiyi işe alırken sadece referanslarıyla değil onların çalışma arkadaşlarıyla da görüşmenin narsistliğin tespit edilmesinde yardımcı olacağını ifade etti.


WeBCaNaVaRi'na Üye Olmadan Link'leri ve Kod'ları Göremezsiniz.
Link'leri Görebilmek İçin. Üye Ol. veya Giriş Yap.
Üyelerimizden Destek Bekliyoruz.
WeBCaNaVaRi Botu

Bu Site Mükemmel :)

*****

Çevrimİçi Çevrimİçi

Mesajlar: 222.165


View Profile
Re: Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm
« Posted on: Ocak 23, 2021, 07:25:47 ÖÖ »

 
      Üye Olunuz.!
Merhaba Ziyaretçi. Öncelikle Sitemize Hoş Geldiniz. Ben WeBCaNaVaRi Botu Olarak, Siteden Daha Fazla Yararlanmanız İçin Üye Olmanızı ŞİDDETLE Öneririm. Unutmayın ki; Üyelik Ücretsizdir. :)

Giriş Yap.  Kayıt Ol.
Anahtar Kelimeler: Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm e-book, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm programı, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm oyunları, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm e-kitap, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm download, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm hikayeleri, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm resimleri, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm haberleri, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm yükle, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm videosu, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm şarkı sözleri, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm msn, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm hileleri, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm scripti, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm filmi, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm ödevleri, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm yemek tarifleri, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm driverları, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm smf, Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm gsm
Sayfa 1
Yukarı Çık :)
Gitmek istediğiniz yer:  


Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntü Son Mesaj
Kötü Liderlik
Kitaplar Hakkında Bilgi ve Özetler
By.CeZa 0 884 Son Mesaj Temmuz 23, 2008, 01:29:26 ÖS
Gönderen : By.CeZa
Liderlik Motivasyonu
Fenerbahçe
Furkan 0 669 Son Mesaj Ekim 24, 2009, 06:54:46 ÖS
Gönderen : Furkan
Liderlik.
Halkla İlişkiler
[B]a[R]a[N] 6 1879 Son Mesaj Nisan 13, 2014, 08:49:42 ÖS
Gönderen : emrah_dedue
Narsizm
Ruh Sağlığı
Asortik Hatun 0 551 Son Mesaj Ocak 22, 2013, 12:08:46 ÖS
Gönderen : Asortik Hatun
Bir Liderlik Özelliği Olarak Narsizm
Kariyer ve Kişisel Gelişim
Asortik Hatun 0 384 Son Mesaj Temmuz 20, 2013, 06:05:45 ÖS
Gönderen : Asortik HatunTheme: WeBCaNaVaRi 2011 Copyright 2011 Simple Machines SiteMap | Arsiv | Wap | imode | Konular